Så dags att vakna nu...

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Åtta års avstängning för Blatter och Platini. Det är bra. Synd bara att Fifas etiska kommitté vaknade så sent. Hade den inte sovit sig igenom sitt ansvar, hade förmodligen tusen arbetare i Qatar fortfarande varit i livet.
Michel Platini och Sepp Blatter kan inte ta hjälp av varandra. Det var skillnad på den tiden då Blatter kunde skriva ut en ersättning om 17 miljoner till Platini utan att någon annan förstod vad han hade gjort eller skulle göra... Foto: TT

 

Det vi bevittnat i Fifa-skandalen har sina paralleller med ketchupflaskan. Ni vet, först kommer inget, och så inget, och så kommer allt på en gång! 

Så har det varit med Fifa, och jag är övertygad om att vi fortfarande inte sett slutet på skandalerna som omgärdat det internationella fotbollförbundet de senaste åren.

Äntligen nån ordning

Skönt att den etiska kommittén till slut vaknade, tog sitt ansvar och stängde av mutkolvarna, eller man kanske ska säga korruptionskolvarna. 

Skönt för oss svenskar som under åren efter att Lennart Johansson blev bortfintad från ordförandeposten, hela tiden haft känslan av att allt vi påpekat bara kastats ner i korgen märkt med "surt sa räven om rönnbären" . 

Skönt att det kanske till slut blir en ny ordning i både Fifa och Uefa, med ärlighet och demokrati som ledord, med en transparens som ger insyn i alla affärer och avtal, och där pengaglada maktmän inte får samma inflytande som de haft hittills.

En förfärlig skandal

Men också synd. Jäkligt synd. Synd att den etiska kommittén inte agerade tidigare. Synd att både Ryssland och Qatar får behålla sina mästerskapsarrangemang. Synd att tusentals arbetare i Qatar mist livet för att de oljestinna arbetsgivarna inte brytt sig om vare sig säkerhetsarrangemang, människors rätt till ledighet och lön och också frihet att få lämna sitt arbete om man vill åka hem till familjen. Moderna tiders slavarbetare finns i stadionbyggen i Qatar, och de som dött, får inte sina liv tillbaka, trots att den etiska kommittén till slut vaknade.

Det är synd. Eller rättare sagt. En förfärlig skandal.

Därför vore det inte mer än rätt att nu, när den etiska kommittén vaknat och stängt av Blatter och Platini i åtta år, när både Fifa och Uefa nu måste välja nya ordföranden, så borde också de senaste årens val av arrangörsland göras om. 

Det hade varit  en naturlig konsekvens av korruptionen inom Fifa, en naturlig och rättvis konsekvens av orättvisor och mutor, saker som aldrig borde ha fått tillträde inom internationell idrott.

+ + +

Apropå internationell idrott. Ni har väl inte missat Handbollsförbundets senaste pinsamheter? Där diskuterades att tjejerna ska spela i kjol, med mindre och rosa bollar och att de inte ska använda klister för att det smutsar ner kläderna... Otroligt nedvärderande! Herrarnas åsikter kan riskerar att på sikt skapa samma oärliga internationella förbund som det Fifa och Uefa stått för. 

Cecilia Giertta

Wimt har gjort entré! Inget konstigt om ni inte har en aning om vad som avses i dag. Men i morgon och inför en framtid är planerna mycket ambitiösa. 

Det är en platttform, en community, en media-app, ja, kalla det vad ni vill, men det är ett high tech-projekt – och på ren svenska kan vi benämna det som en jättelik fanclub eller supportrarnas hemvist/samlingsplats. 

Slakthusområdet i Stockholm förvandlas. Söderstadion försvann, Diskussion pågår angående Johanneshovs framtid. Och nu Nu blir Tele2Arena i stället 3Arena. Ett tioårigt avtal träder i kraft i och med årsskiftet. Telekomkonkurrenten Tre blir ny namnsponsor i ett tioårigt avtal.

8-9 mars kommer världscupen till Åre för två dagar med alpin skidfest. I samband med det samlas också kända vinteridrottare, forskare och ledare för näringslivet för första gången under Nordic Sustainability Arena (NoSa) med ett gemensamt mål om att skydda framtidens vintrar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.

Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!

Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV.  Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.

 Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats. 

Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.