Han anslår en charmoffensiv

Men nu ska vi inte lura oss.
Det räcker med att läsa i Göteborgs-Posten om det bemötande en reporter från SVT fick när hon skulle bevaka Fifas kongress. Med ett sånt bemötande, förstår man att det där med transparens och öppenhet bara är ord för Fifa och dess tjänstemän. Hur en Infantino ska komma till rätta med det, övergår mitt förstånd.
Där är det inte fråga om någon kramgo stil...
Är det typiskt för även dagens Fifa?
Bildades det ett nytt Fifa?
Själv hade jag äran att var med i en radiodebatt för finska YLE nyss, angående Fifa och den nya ordföranden. Frågan var om vi trodde att Infantino skulle kunna åstadkomma någon förändring som ny ordförande i Fifa.
I debatten fanns också två distingerade finska sportjournalister, med lång erfarenhet. Ingen av oss trodde på några stora förändringar, även om vi alla ville ge Infantino en chans.
Jag var den enda som trodde på att det faktiskt kommer att bildas ett nytt Fifa, om inget görs för att öppna det nuvarande. De andra trodde nog mer på att försöka förändra Fifa inifrån.
Men jag undrar om det verkligen är möjligt att göra sådana dramatiska förändringar inifrån en så gigantisk organisation. Fifa idag känns som en bläckfisk med sina långa armar inblandade i den ena skumraskaffären efter den andra, och det är nästan obehagligt att tänka på hur extremt mycket jobb det finns att göra. Och att det faktiskt måste gå ganska fort.
Förvåningen säger allt
Visserligen lyckades IOK göra förändringar, efter att dess mångårige ordförande avgått och nya kvastar sopade. Men hur i hela friden ska det gå att ordna upp affärerna i Fifa, vars inblandning snart framstår som ett exempel på hur den italienska maffian arbetat.
Fifa:s förre ordförande Blatter, som ju till slut fick sparken enligt orden "slutade frivilligt" uppger sig vara förvånad över att schweiziska myndigheter nu gått in och gjort en gryningsräd mot det franska fotbollsförbundet för att kontrollera dokument som kan bevisa/motbevisa att Platini, Uefas tidigare ordförande, skulle fått 17 miljoner av Fifa helt lagligt.
Blatters förvåning gäller inte att myndigheterna gjort en räd, utan att de gjort det mot franska förbundet "Där finns inget som täcker den här utbetalningen" konstaterar Blatter. Och med den inställningen, lite grand från ovan så där, så inser man ju som vanligt fotbollsfans, att det finns så mycket så mycket som vi inte vet. Och som vi sannolikt inte vill veta.
Behöver öppenhet
Vi svenskar är vana vid ett öppet samhälle. Vi ska kunna ta reda på vad myndigheter arbetar med, vi ska kunna begära ut handlingar som handlar om affärer från myndigheter. Företag ska svara på journalisters frågor, man ska inte kunna gömma sig bakom stiftelser och andra sammanhang.
Den öppenheten är något att vara stolt över, och det är därför det behövs granskande journalister som inte är bloggare eller facebookare, utan journalister som kan gräva, som ges möjligheten att göra det och sen har tidningar och radio/tv/webb att publicera nyheterna i.
Om den öppenheten försvinner, raseras mycket av det som är det svenska samhället.
Hade det svenska samhällets öppenhet gällt även inom Fifa, ryska friidrottsförbundet och andra idag kraftigt ifrågasatta organisationer, hade skumraskaffärerna inte kunnat ske. Inte så grovt, inte så länge. Men dessvärre är det inte det öppna svenska samhället som gäller. Utan "Bläckfisken".
Tror inte på honom
Vi ska inte glömma att det var en grävande journalist som först avslöjade Fifas maktfullkomlighet. Utan hans avslöjande hade Blatter fortfarande suttit vid honnörsbordet med ordförandeklubben i sin hand, omgiven av sina gullgossar, bla Platini.
På nåt sätt har jag väldigt svårt att tro på att en schweizisk italienare skulle kunna skapa en organisation som är lika öppen som vi svenskar vill ha den. Men allt är bättre än nuvarande ordning.
Den som har saker att dölja, stänger igen för journalister. Låt oss för öppenheten och transparensens skull, hoppas att det fortfarande kommer finnas plats för grävande journalister och deras reportage även i framtiden.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar