Och Wada, och karlar, och AIK...

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Kanske är det förmätet att som en ensam svensk ha förhoppningar nu när det nya idrottsåret börjar. Men tillåt mig då vara lite förmäten och ha en förhoppning. En förhoppning som innefattar ren idrott och rena idrottsförbund.
En bild som står för att ändå rättfärdigandet vann viss mark under 2016. Här tvingas Sepp Blatter lämna Fifa vid ett möte i Zürich i juni. Foto: Ennio Leanza/Keystone via AP och TT

 

Idrotter utan doping och fusk, och idrottsförbund som bygger sin verksamhet på ärlighet och inte girighet; både lokalt, nationellt och globalt. För så mycket skit som kom upp till ytan under 2016 vill jag aldrig vara med om igen.

Vad jag tänker på?

Ett skandalförbund

Ja vi kan kanske börja med Fifa. Ett skandalförbund, med en skandalordförande och en skandalledning, med skandalöst svaga delegater som lät girigheten styra år efter år, för att de själva fick en liten del av glansen.

Som lät sig mutas och korrumperas så till den milda grad att Ryssland fick ansvaret för kommande fotbolls-VM och öken-diktaturen Qatar för VM-turneringen därefter. 

Som lät sig flygas runt i världen som om de vore kungar.

Som totalt struntade i stadgarna som deras förbund bygger på.

De ägnade sig istället åt i huvudsak två saker; att sko sig på andras bekostnad och blunda för den obehaglig verkligheten. Ni vet, den verklighet som inneburit att tusentals människor under slavliknande förhållanden tvingats bygga fotbollsarenor i ett land utan fotbollsserier, där tusentals människor tvingats sätta livet till för att landet som köpt sig VM-turneringen ska hinna bygga sina arenor till minsta möjliga pengakostnad.

Girighet stavas Blatter

Det är inte mer än ett år sen girigheten vid namn Blatter och Platini under förödmjukade former tvingades lämna sina uppdrag sen USA och FBI gripit in. Bara en sån sak. Fortfarande vet vi inte om girigheten ersatts av ärlighet i Fifas högborg, men det är väl bara att hålla tummarna och hoppas på det bästa. Ryssland får ändå behålla sin turnering, och även Qatar, vilket inte, i mina ögon, känns så där väldigt lovande för den nystart Fifa såväl behöver.

Apropå Ryssland så har vi ju minst en annan sak som dök upp där; något som Wada hittade. Nämligen systematisk doping under många många år. 

Wada har gjort ett strålande arbete, och många aktiva idrottsmän har genom sitt agerande fått sina respektive idrottsförbund att göra något, och faktiskt se till att ryssarna inte får delta i alla de tävlingar som de själva vill delta i, på grund av doping. Men själva förbunden har agerat senfärdigt, och rädslan och fegheten för att göra bort sig, har i många fall varit starkare än modet att göra det rätta.

Att ryssarna nu inte får vara med i skidlopp är ett bra sätt att gå, men nog hade jag gärna sett ett starkare eko i hela världen; nej det är inte ok att göra som ni gjort i Ryssland! 

"Ni blir utan!"

Vi tar ifrån er arrangemangen ni fått, vi tar ifrån er fotbolls-VM, vi låter glorian trilla av under några år tills ni lärt er att inte fuska. Tänk om idrottsförbunden agerat så.

Som sagt, förhoppningar kan man ha.

Ensam är aldrig stark någonstans, och allra minst i idrottsvärlden. DN har gjort en bra serie artiklar som visar hur sned könsfördelningen är i Idrotts-Sverige, hur få kvinnliga ledare på elitnivå och förbundsnivå det finns, och hur dessa få kvinnor slåss mot mäns fördomar. 

Men hur tänkte ni nu...

Skidåkaren Maria Rydqvist har skrivit en hel bok om hur det är att vara framgångsrik elitidrottare i Sverige, och alltid endast ha manliga ledare. I idrottshallar får killarna och deras lag de bästa träningstiderna, och när AIK fotboll gjorde om hela sin styrelse fick, hoppsan, bara killar och män plats. Ja det var väl konstigt.

Eller så var det inte det.

För dessvärre är det så patetiskt det ser ut i delar av idrottsvärlden där männen själva helst ser till att det är just dom själva som sitter på makten, vare sig det gäller fotbollslag i allsvenskan, eller Fifa, eller i andra sammanhang.

Och dessa män kan känna sig väldigt påhoppade av en ensam liten svensk och hävda att de respekterar kvinnor jättemycket. Men att gå så långt som att låta kvinnorna vara med och bestämma, nä så långt vill de inte gå. 

Och då blir jag, som ensam liten svensk, tyvärr också ganska patetiskt. För vem är jag att ha förhoppningar om en ren idrott, när vi svenskar inte ens fattar att en idrottsklubbs styrelse som är enkönad, också gärna blir enfaldig.

Så. Min förhoppning om 2017 och Idrotts-världen omfattar därför inte bara ärlighet och ren idrott. Den omfattar också jämlikhet, demokrati och alla människors lika värde.

Gott Nytt År!

Cecilia Giertta

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Svenska Bandyförbundet drabbas av en rekordstor ekonomisk smäll. Nu avslöjas att underskottet är på nästan 5 miljoner kronor för 2022/2023. En av anledningarna är att Ryssland exkluderats och att det internationella utbytet inte  blev som det var tänkt.

Idrotten kan vara en riskmiljö för mäns våld mot kvinnor. Samtidigt är idrottsrörelsen en viktig aktör för att minska detta allvarliga samhällsproblem. Det visar en regeringsrapport från Centrum för idrottsforskning.

–  Ideella ledare, volontärer och frivilliga föräldrar har motivationen, viljan och energin finns stora möjligheter, fortsätter Susanne Strand

Under kommande dam-VM i fotboll, 20 juli – 20 augusti på Nya Zeeland och i Australien, skrivs historia.

 För första gången någonsin, det här är nionde upplagan av VM, kommer FIFA, det internationella förbundet, ett ekonomiskt ersätta varje spelare från totalt 32 nationer.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Norge och skidsport.Då finns det pengar om nån gång, kan vi tro.Men det stämmer inte alls. .På onsdagen fick landslagsåkarna beskedet att det blir nedskärningar till kommande säsong på grund av ekonomin.

Intresset för Obos Damallsvenskan fortsätter att stiga; det mediala intresset ökar liksom publiksiffrorna. Också intresset från spelmarknaden ökar. Generellt spelas det för 20 miljoner kronor på varje damallsvensk match, en tredubbling jämfört med för tre år sen. Med den ökade omsättningen ökar också risken för matchfixning. Något som Elitfotboll Dam (EFD) och huvudsponsorn Svenska Spel aktivt informerat samtliga lag i damallsvenskan och Elitettan om under våren.

Radiosporten - så omtyckt, så särklassig - tills nu!

Bolaget Sportscom AB utmanar Radiosporten.

Lyssnare ska få ett alternativ i höst , och i utbudet prioriteras fotbollsallsvenskan, SHL och Premier League 

SHL-ishockeyn köpkarusell snurrar vidare, trots alla kristecken i svensk ekonomi. På torsdagen offentliggjordes att Linus Omark, 36 år, bryter sitt kontrakt med schweiziska Servette Geneve och flyttar hem till Luleå.

 En affär som knappast varit möjlig om inte it-miljardären och Luleå-supportern Gustav Porser agerat i bakgrunden.  Omark har en succésäsong bakom sig, han bidrog i hög grad till Servettes ligaguld med 56 poäng plus 12 poäng i slutspelet.