Bevis och avtal gäller - ibland

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Enskilda idrottare får bära hundhuvudet när en nation bestämmer sig för att med alla till buds stående medel bli bäst i världen. Det går nämligen inte att stoppa en hel nation från att delta i OS bara för att några personer valt att dopa sig. Det är kontentan av hur IOK, internationella olympiska kommittén, resonerar när man diskuterar Rysslands vara eller inte vara i kommande OS.

Fotomontage: Thomas Selig, Idrottens Affärer

De enskilda idrottarna stängs av. Men inte nationen som skapat fusket.

Visst känns det lite unket. Det är lite grann som metoo och svaga chefer. Ingen tar ansvaret för att en viss ”kultur” skapats på arbetsplatsen/ idrottsarenan/ ; enskilda individer drabbas, men kulturen består. Till och med cheferna får behålla sina jobb, trots att det oftast är de som både skapat och godkänt ”kulturen”.

Ändå får ryssarna hållas

Så ock på bakgården i idrottens fantastiska värld.

Det är ju den drabbade individens ansvar. Alltid.

Visst är individen också ansvarig för vad hen stoppar i sig, och kissar ur sig. Visst är hen medveten om att urinprov byts ut, och att vitaminerna inte bara innehåller a,b och c-tillskott. Men går det att stå emot kraven på att dopa sig om man bor i en totalitär stat som Ryssland. När tränaren säger ” staten vill detta” eller kanske ännu värre ” presidenten vill detta, du gör det för vår nation, du kommer bli rik och välmående och få en stor bostad, men om du inte gör det...”

Är det verkligen individens egna ansvar då, och är det verkligen ok att det då bara är individen som ska straffas?

Hur ska bevisningen ske?

Ok, kanske du invänder, men hur ska man bevisa att staten faktiskt ligger bakom?

Ja det är förstås kruxet. Det är lättare att fälla den påkomne individen och hens urinprov, än att hitta bevis för organiserat fusk.

Men just i Rysslands fall så har man ju faktiskt hittat bevisen för organiserat fusk. Wada har massor med bevis.

Men det spelar ingen roll verkar det som. För Ryssland som nation kommer med all sannolikhet delta i OS, likväl som Ryssland får arrangera kommande fotbolls-VM. Trots mutor, skapande av fakenews och annat som vi i den demokratiska världen kraftigt motsätter oss.

För ingen orkar ta ansvaret. Vara den där jobbiga personen som likt en iller gräver på, idogt, för att hitta och avslöja sanningen.

Visst är det obehagligt?

Men det är på grund av den stora världens lättja som orättvisorna nu sker. Som fusket tillåts fortsätta. Som individen blir utnyttjad och uthängd, men den som på riktigt är ansvarig kommer undan.

Ingånget avtal gäller – inte

Att bli utköpt från sitt avtal är bra mycket skönare än att bryta sitt avtal. För att ta en annan fråga. Se bara på skillnaderna mellan Ljubomir Vranjes och Mikael Stahre. Vranjes blev utköpt från sitt avtal från Flensburg för att istället flytta till Ungern och bli både förbundskapten och klubbtränare. Stahre lämnar Häcken för att flytta till San José, och bryter sitt avtal. Flensburg önskar lycka till, Häcken blir rasande. Eftermälet efter de båda blir också totalt olika, Stahre är en svikare, Vranjes en hjälte.

Men sanningen är ju att båda bryter ingångna avtal. Skillnaden är förmågan att ha en bra relation som arbetsgivare och arbetstagare. Dialog och förståelse stavas det visst. Och så pengar, förstås.

Cecilia Giertta

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja