Rekordmånga följer handboll-VM
Nån mer än jag som älskar att se handbolls-VM? Jo, vi har blivit många nu. TV3 rapporterar om rekordhöga tittarsiffror.

Jim Gottfridsson? Palicka? Appelgren?, en efter växer de som favoriter. Sändningarna är som vitaminpiller, Höra supportrarna, både svenskarna och danskarna, vilken smittosam atmosfär! Glädjas och samtidigt tugga på naglarna av nervositet, vi älskar det.
Dessa bedrövliga spelannonser
Och så. Detta Qatar. Landet som låtit tusentals människor dö i byggandet av fotbollsarenor till VM. Som köpt ihop sina landslag.
Visst är det mer än obehagligt?
Det är mycket med idrotten just nu. Galet mycket spelreklam i tv, galet många machokillar som pratar med sina otroliga basröster om hur himla bra just det spelbolag de fått mest betalt av, är. Yeah. Någon som tror på det? Ja, sannolikt de som har ett beroende. Tänk på det, Persbrandt.
Och så Laget vi älskar, handbollslaget. Som vi lider med. Som vi jublar över. Seger efter seger och vi önskar att alla matcher skulle vinnas med tio bollar bara för att vi skulle kunna andas lite normalt under matcherna och inte gå under av stress och nervositet.
Nytt drama med handbollslaget
I helgen kan handbollssuccén fortsätta när obesegrade Sverige möter Tunisien i den första matchen i huvudrundan. Tittarsiffrorna på TV3 skvallrar om ett stort intresse för landslagets VM-äventyr.
Nu engagerar Handbollslandslaget verkligen den svenska tv-publiken. Gruppspelet har slutspelssiffror, över miljonen flera gånger om.
Både i Sveriges match mot Qatar och den motUngern låg tittarsiffrorna på TV3 som mest över miljonen (1 058 364 respektive 1 094 470).
Perlskog och Hellgren är bäst som kommentatorer och experter i tv. Kunniga så extremt, roliga, galna på ett bra sätt. Alla skulle vara som dom! Som ett gammalt kärlekspar, de gnabbas men älskar varandra.
Spelarna i landslaget är en underbar blandning av kända och okända spelare. De flesta av dem är proffs, få av dem har blivit profiler i klubbhandboll innan de flyttade utomlands. Men vilka spelare!
Läste en reklamtext av Folkspel om handbollen, att det är en total jämlikhet mellan de manliga och kvinnliga landslagen - , och att det är grunden för att båda landslagen går så enastående bra. Det är en helt suverän inställning och satsning av förbundet, så unikt i Sverige fortfarande, och så mycket fingret upp mot andra idrottsförbunden som inte är jämlika och som inte ger tjejerna samma förutsättningar
Mest lästa just nu
18-årige Hammarby-spelaren Adrian Lahdos övergång till italienska ligasexan Como i Serie A är den hittills största i svensk fotboll.
Lahdo är en akademifostrad spelare i Hammarby, nettovinsten beräknas av sportchefen Mikael Hjelmberg till 126 miljoner kronor i ren övergångssumma, plus ett bonusbelopp på 11 miljoner, totalt 137 miljoner.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar