Rekordmånga följer handboll-VM
Nån mer än jag som älskar att se handbolls-VM? Jo, vi har blivit många nu. TV3 rapporterar om rekordhöga tittarsiffror.

Jim Gottfridsson? Palicka? Appelgren?, en efter växer de som favoriter. Sändningarna är som vitaminpiller, Höra supportrarna, både svenskarna och danskarna, vilken smittosam atmosfär! Glädjas och samtidigt tugga på naglarna av nervositet, vi älskar det.
Dessa bedrövliga spelannonser
Och så. Detta Qatar. Landet som låtit tusentals människor dö i byggandet av fotbollsarenor till VM. Som köpt ihop sina landslag.
Visst är det mer än obehagligt?
Det är mycket med idrotten just nu. Galet mycket spelreklam i tv, galet många machokillar som pratar med sina otroliga basröster om hur himla bra just det spelbolag de fått mest betalt av, är. Yeah. Någon som tror på det? Ja, sannolikt de som har ett beroende. Tänk på det, Persbrandt.
Och så Laget vi älskar, handbollslaget. Som vi lider med. Som vi jublar över. Seger efter seger och vi önskar att alla matcher skulle vinnas med tio bollar bara för att vi skulle kunna andas lite normalt under matcherna och inte gå under av stress och nervositet.
Nytt drama med handbollslaget
I helgen kan handbollssuccén fortsätta när obesegrade Sverige möter Tunisien i den första matchen i huvudrundan. Tittarsiffrorna på TV3 skvallrar om ett stort intresse för landslagets VM-äventyr.
Nu engagerar Handbollslandslaget verkligen den svenska tv-publiken. Gruppspelet har slutspelssiffror, över miljonen flera gånger om.
Både i Sveriges match mot Qatar och den motUngern låg tittarsiffrorna på TV3 som mest över miljonen (1 058 364 respektive 1 094 470).
Perlskog och Hellgren är bäst som kommentatorer och experter i tv. Kunniga så extremt, roliga, galna på ett bra sätt. Alla skulle vara som dom! Som ett gammalt kärlekspar, de gnabbas men älskar varandra.
Spelarna i landslaget är en underbar blandning av kända och okända spelare. De flesta av dem är proffs, få av dem har blivit profiler i klubbhandboll innan de flyttade utomlands. Men vilka spelare!
Läste en reklamtext av Folkspel om handbollen, att det är en total jämlikhet mellan de manliga och kvinnliga landslagen - , och att det är grunden för att båda landslagen går så enastående bra. Det är en helt suverän inställning och satsning av förbundet, så unikt i Sverige fortfarande, och så mycket fingret upp mot andra idrottsförbunden som inte är jämlika och som inte ger tjejerna samma förutsättningar
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen

























































Skriv kommentar