Det måste finnas någon måtta

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

I Sverige har vi en grundlag för yttrandefrihet. Det betyder att vi som bor i Sverige har rätt att uttrycka oss vad gäller exempelvis vilka politiska preferenser vi har, varför skatt på plastpåsar är galet eller varför vi tycker att skogsavverkningen är fel. Och varför vi tycker att tex AIK är bättre än Djurgården.

Vad det inte betyder är att vi därmed har rätt att håna, förfölja, förlöjliga och kränka andra människor.

Landslaget står upp bakom Marcus Berg. Övriga känner ju ocks av hatet. Begriper inte kritikerna det...

Marcus Berg blev hånad, jagad och förlöjligad i sociala medier för att han missade en målchans i Sveriges premiärmatch i fotbolls-EM. 

Jag tror inte att det är så den svenska grundlagen är tänkt. Visserligen skrevs lagen långt innan det fanns sociala medier, men en grundlag är en grundlag. Den gäller alltid.

Hur. På allvar. Kan människor tycka sig ha rätt att förfölja en fotbollsspelare för att han missar en målchans. Jag menar bara. Hur?

Är alla dessa tv-tittare kanske fullblodsproffs i fotboll? Har de en landslagskarriär bakom sig? De kanske tom konkurrerade med Marcus Berg om en landslagsplats?

Nä. Tror inte det.

Slår tillbaka mot dem själva

De bara vill tycka lite, och tycker att de har all rätt att göra det.

Jag tycker det är kul med facebook, kollar gärna på uppdateringar på instagram osv. Jag tycker, som människa och bland annat tidigare journalist, att yttrandefrihet är oerhört viktigt. Att demokrati är absolut grundläggande för att ett samhälle ska överleva. Men vad jag allvarligt funderar över är alla dessa  synpunkter på allt och alla från människor som bara hatar. 

Vad kommer de ifrån. Och är det verkligen ok att kunna att hata, hata och hata, att förfölja och förlöjliga, utan att det får några som helst konsekvenser?

Jag tycker inte det.

Skriver du "den jäveln borde dö, hur fan kunde han missa", så har man i mina ögon gått över en gräns. För när du skriver det, så har det ändå gått några sekunder och du bör ha kunnat lugna ner dig så pass att du inser att alla kommer att missa en viktig sak minst en gång i livet.

Då ska det anmälas

En sak är om du misstänker att en fotbollsspelare missar öppet läge för att han har fått betalt för det. Då anmäler du det till polisen.

Men att utan förbehåll hata en spelare som missar ett läge, utan nån som helst hänsyn till att den personen kanske har både partner och barn, det är att gå för långt. Och jag har väldigt svårt att tro att det är så grundlagen är tänkt.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg  lämnar sin post.

"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…

Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Centrala Oslo var förvandlat till ett stort rött, blått och vitt folkhav under måndagskvällen. Tålmodigt väntade fansen på att få se sina VM-hjältar.Runt 100 000 prsoner ville ovillkorligen  hylla fotbollshjältarna vif hemkomsten på måndagen. City och i synnerhet området runt slottet var totalt belamrat av glada människor som alla ville komma nära spelarna och ledarna när de anlände i buss efter attha landat på Gardemon.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår