Alla i OS övervakas dygnet runt

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Få resor måste kännas mer obehagliga att göra, än att behöva åka till OS i Peking. Vare sig du är journalist eller idrottsman eller ledare, kommer den kinesiska staten övervaka dig under all tid du är där. För detta, har staten infört en obligatorisk app för alla som vill vistas i OS-byn. Laddar du inte ner den, kommer du inte in.

Så här ska atleter och ledare bo i OS-byn.

De senaste dagarna har vi läst om uppmaning från SOK, Svenska Olympiska Kommittén, att åka till OS med en blank mobil, som SOK står för. Bara det är ju häpnadsväckande.

Märkliga kränkningar

Inga personliga minnen, inga kontakter ska man ta med sig digitalt. Däremot går det förstås bra med en pappers- eller handskriven lista över dom man vill ringa efter loppet/åket/matchen. Men allt digitalt ska stanna hemma.Men blanka telefoner i all ära. De löser inte problemen med kränkningar av den personliga integriteten. För den kinesiska staten har nämligen infört en obligatorisk app, som alla besökare måste använda. I appen finns bland annat en lista över "förbjudna ord" skriver tidningen Journalisten. Appen är också så dålig rent säkerhetsmässigt, att alla info som ska laddas in, som passuppgifter, resedetaljer, medicinsk historia mm, lätt blir tillgängligt för andra.

Sånt som du sannolikt alls inte vill att någon annan än du själv ska känna till, och som du själv vill kunna välja vem du vill dela uppgifterna med.

Bland de förbjudna orden finns bla anspelningar på massakern vid Himmelska Fridens Torg, uigurerna, Tibet mm, enligt Journalisten Sånt som är "känsligt" för den kinesiska staten och dess totalitära regim där alla övervakas.

Känsligt för regimen

Att Kina fick OS är en skandal, och skandalen blir bara större ju närmare spelen du kommer. Sponsorerna av OS skäms enligt flera uppgifter så mycket över att spelen går i Kina, att de inte ens har med de fem OS-ringarna i sin marknadsföring, något som annars är det vanliga. Ringarna finns bara med internt, i Kina, som ju är en enorm marknad. Inte i övriga världen.

SOKs mål är höga för den svenska truppen. Störst framgångar någonsin är utlovat. 

Jag tycker synd om alla idrottare som deltar i de här spelen, deras prestationer smutsas av det totalitära systemet.

Och jag hoppas att det här är sista gången som en korrumperad organisation får bestämma var OS och VM ska gå. För varken Peking eller Qatar borde någonsin fått tillåtelse att arrangera idrottstävlingar, där ju faktiskt "fair play" är en av grundpelarna.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.