En glad och pinsam VM-start

Den svenska inledningen på VM blev onekligen något annorlunda. Före start fanns det uppgifter om att skulle bli fullsatt i den stora arenan, Ali Bin Hamad Al-Attiyah Arenas. I själva verket fanns maximalt 500 personer på läktarna som rymmer närmare 8 000.
När spelarna ler...
Och sen matchen…
När man ser spelarna, både de svenska och de isländska, le lite överlägset vid både avblåsningar och utvisningar, förstår man precis vad de menar; vilka klantskallar de där domarna är. Klantiga och oproffsiga domare som blåser för förseelser som kanske går att blåsa för i ungdomsserier, men inte i ett VM var vad fredagskvällens par från Brasilien bjöd på.
Många utvisningar inledningsvis, och ryckigt spel inför tomma läktare, nej, det är inte det man vill se i ett världsmästerskap.
Brasilien är inte en handbollsnation. Inte Qatar heller. Ändå läggs ett världsmästerskap här. Som jag skrivit tidigare; Qatars oljemiljoner har köpt det lilla landet många mästerskap, men till glädje för vem?
Det känns meninglöst
Inte för alla de arbetare som dött i arbetet med att bygga nya arenor i ökenlandskapet. Inte för alla oss som fortfarande tror på att idrott handlar om idrottsutövare i första hand, som tror på att arrangemang drivs av en vilja av att göra något bra för andra människor.
Inte för alla oss som kraftigt värjer oss mot att oljemiljonärer betalar idrottsvärldens åldrade ledargarnityr stora belopp för att få ordna ett VM/ OS för att därmed köpa sig ett anseende i den demokratiska världen.
För alla oss blir både handbolls-VM, fotbolls-VM, ett OS, helt förkastligt och totalt meningslöst.
Det gäller förstås alla de nationer som mutar sig fram till arrangemang för att idrottsvärldens ledare är både åldrande, maktfullkomliga och giriga.
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



























































Bea (inte verifierad)
ons, 2015-01-28 17:52
1. Håller med, ovärdigt. Cash is
Håller med, ovärdigt. Cash is king. Och tystnaden från väst är pinsam.