En nordisk familjeangelägenhet

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Om det gick att K-märka skidsporten och rädda den åt alla efterkommande så skulle jag önska det. För skidåkningen är inte alls så stor och betydande sport som vi vill göra den till.
VM är slut och nu ska hela rasket rivas, ja, åtminstone avspärrningar och annat. Festen är över. Foto: Anders Wiklund, TT

 

Längdskidåkningen har alltid legat nära mitt hjärta. Närmast fotbollen. Jag var på plats i Falun 1974 när Tomas Magnuson vann tremilsguldet (och Hans Erik Larsson tappade stafettskidan), jag var där när Torgny Mogren räddade hela VM 1993, jag stod ute i spåret i Sarajevo-OS när Gunde Svan var som störst, i målfållan när Tomas Wassberg spöade Mieto med en hundradels sekund i Lake Placid. 

Jag är full av skidminnen och härliga stunder med dessa egensinniga, ibland tjuriga men alltid fascinerande personligheter. 

Och jag minns de pinsamma presskonferenserna med den svenska damtruppen som under ett VM eller OS skulle förklara orsaken bakom placeringarna 18, 23, 32, 39. Skillnad nu. Tjejerna imponerar och dominerar och deras framtid ser betydligt ljusare ut än herrarnas.

Längdskidåkningen är ett svenskt kulturarv, vi har alla försökt utröna skidors och vallors mysterier. Det är något vackert trolskt och romantiskt med vinter. 

En annan form av nordisk kombination

Jag har suttit som klistrad vid TV:n under ett fantastiskt VM i Falun, fascinerats av Northug, hänförts av varje stavtag som Charlotte Kalla tagit, beundrat kraften i den tunne Johan Olsson, fascinerats av den unga Stina Nilssons respektlösa internationella genombrott.

De kommer oss så nära, de berör oss, det är något känslosamt och tårframkallande över skidbragder som är svårt att förklara.

Med detta sagt; vad håller på att hända med skidåkningen, hur stort är ett VM i jämförelse med andra globala evenemang?

Men de andra, då?

Om vi räknar bort backhoppningen och den fortfarande helt obegripliga nordiska kombinationen (varför inte kombinationen störtlopp/backe eller något?) och håller oss till enbart längdåkning, så tog Norge fjorton medaljer, Sverige nio. Bästa VM:et genom tiderna för svenskarna. Men sedan? Ryssland, Kanada, USA och Frankrike vann två medaljer. Schweiz, Tjeckien, Finland, Italien och Polen var sin.

Alltså; längdåkningen blir mer och mer en nordisk angelägenhet, ja, ännu snävare, en hatkärleksaffär mellan de båda broderfolken Norge och Sverige (i union mellan 1814-1905). Elva länder tog medalj. De flesta bara en eller två.

Skidvärlden håller på att krympa. Om det har med miljöförändringar och mildare vintrar att göra vet jag inte, ganska säkert har ett framgångsrikt dopingarbete gett resultat. Det är väl det mest glädjande i hela historien.

En efter en försvinner

Den av doping helt impregnerade östtyska idrotten satsade hårt på skidor, på den tiden kunde hoten komma från Polen, Bulgaren, Tjeckoslovakien. Rysslands skidarmé var gigantisk. USA kunde sticka upp. Österrike tog sats för att inte bara vara en alpin skidnation. Italien sparade ingen möda i laboratorierna för att kunna ställa ett starkt skidlandslag på benen. Finlands långa och trista dopinghistorien känner vi alltför väl, det är längre till prispallen nu än när man tog en genväg genom apoteken. 

Jag har ingen som helst ambition att förringa vare sig Marit Björgen, Therese Johaug, Kalla, Olsson, Northug eller någon annan, för mig är de fantastiska idrottspersonligheter, kanske de som offrar mest och tränar allra hårdast av alla. Alla sporter inkluderade.

Materialet, den fria stilen, de svindlande farterna, vallarevolutionen, bättre banor (nåja, Falun hade nog kunnat göra bättre) har gjort sporten attraktivare och mera lockande och mera bekväm än på de gamla träskidornas tid men frågorna hopar sig: hur ser konkurrensen ut om tio, femton år? Går det att skapa stor arenaidrott av längdåkningen på flera ställen än i Holmenkollen, Falun och Lahtis?

Kommer det alltid att finnas snö?

Om det gick att K-märka skidsporten och rädda den åt alla efterkommande så skulle jag önska det.

Nu konstaterar jag bara, inte med hjärtat men med hjärnan, att skidåkningen inte är en alls så stor och betydande sport som vi vill göra den till. Jag kan strunta i det och bara njuta. Men det borde i varje fall vara någonting för Sveriges Television och Svenska Dagbladets bragdjury att fundera över.

Åke Stolt

Mats Matsson (inte verifierad)

tis, 2015-03-03 12:19

1. Bra analys av en i Norge stor

Bra analys av en i Norge stor sport, rentav nationalsport, där man kan bli bäst i världen tack vare att konkurrensen är så liten. Och i Norge är längdåkning världens största sport...man har ett behov att vara bäst.... Hur många åker längdåkning i Sverige på elitnivå ? Inte så många i varje fall i södra delen av vårt land där merparten av befolkningen bor....I Skåne har vi inte ens haft någon vinter i år....från höst har det blivit vår direkt...

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja