När värderingar saknar betydelse
Trots skandalerna, trots häktningar av delegater i Fifas exekutiva kommitté, valdes Blatter om för en mandatperiod om fyra år som ordförande.
Det visar bara hur djupt moralen sjunkit, hur fast i korruptionens nät Blatter och delegaterna sitter och hur långt ifrån de grundläggande demokratiska värderingarna Fifa kommit.
Han såg bara till sig själv
Att delegaterna från Asien och Afrika så helhjärtat stödde Blatter visar att fotbollsvärlden inte är en värld, utan flera. Att kraven från olika delar av världen skiljer sig dramatiskt åt och att det från europeiskt håll ställs större krav på mänskliga rättigheter än i Afrika och Asien förvånar, men är kanske inte så underligt om man tänker efter.
De demokratiska värderingarna är så mycket äldre i Europa än i övriga nationer, och det gör ju Blatters agerande under dessa fyra mandatperioder så mycket mer klandervärt; han är europe, han borde föregå med gott exempel, vara en god förebild och kraftigt arbeta för just det vi tror på; demokrati och yttrandefrihet.
Men Blatter glömde sitt europeiska ansvar, och såg bara till sig själv.
Sponsorerna vågar inte
Hade han inte gjort det, hade han faktiskt avstått denna sista valperiod, till förmån för någon annan kraft som jobbar för de demokratiska värderingarna. Nu tar det minst fyra år till innan en ny kraft får chansen att styra världens fotboll. Det är en väldigt lång tid. Alltför lång för fotbollens skull.
Kan man hoppas på att sponsorerna agerar?
Att de gör allvar av sina uttalande i veckan. Tveksamt, riktigt tveksamt för de är rädda om sina rättigheter.
Har svårt att att tro att de vågar ställa krav på ökad öppenhet och en total kursomläggning när det gäller korruption och mutor. Egentligen är det ju totalt galet att vi inte kan hoppas på något sådant efter alla razzior och gripande.
Allt tycks bara fortsätta som om ingenting har skett.
Mest lästa just nu
Wimt har gjort entré! Inget konstigt om ni inte har en aning om vad som avses i dag. Men i morgon och inför en framtid är planerna mycket ambitiösa.
Det är en platttform, en community, en media-app, ja, kalla det vad ni vill, men det är ett high tech-projekt – och på ren svenska kan vi benämna det som en jättelik fanclub eller supportrarnas hemvist/samlingsplats.
Slakthusområdet i Stockholm förvandlas. Söderstadion försvann, Diskussion pågår angående Johanneshovs framtid. Och nu Nu blir Tele2Arena i stället 3Arena. Ett tioårigt avtal träder i kraft i och med årsskiftet. Telekomkonkurrenten Tre blir ny namnsponsor i ett tioårigt avtal.
8-9 mars kommer världscupen till Åre för två dagar med alpin skidfest. I samband med det samlas också kända vinteridrottare, forskare och ledare för näringslivet för första gången under Nordic Sustainability Arena (NoSa) med ett gemensamt mål om att skydda framtidens vintrar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.
Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!
Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV. Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.
Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats.
Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
rolf classon (inte verifierad)
lör, 2015-05-30 16:37
1. blatter och europa
Jag förstår inte varför samtliga europeiska nationer inte drar sig ur Fifa, för att få bort blatter, vad skulle då vara kvar? De "röststarka" nationerna i asien och afrika, vad menas med de "röststarka" egentligen? För vad skulle VM vara utan Europa? Och dessutom undrar jag vad tycker Sydafrika om denna mut-cirkus, hur röstar de?