När värderingar saknar betydelse

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Delegaterna gjorde inte sin plikt, Sepp Blatter sitter kvar. Valet är inte bara sorgligt utan en tragedi för fotbollen och för alla de som slåss för yttrandefrihet, demokrati och mänskliga rättigheter.
Grattis, sa ett antal ledamöter, medan stora delar av fotbollsvärlden förundrades, förgrymmades och undrade vad normala värderingar kan vara borta i andra delar av världen. Foto: TT

 

Trots skandalerna, trots häktningar av delegater i Fifas exekutiva kommitté, valdes Blatter om för en mandatperiod om fyra år som ordförande. 

Det visar bara hur djupt moralen sjunkit, hur fast i korruptionens nät Blatter och delegaterna sitter och hur långt ifrån de grundläggande demokratiska värderingarna Fifa kommit.

Han såg bara till sig själv

Att delegaterna från Asien och Afrika så helhjärtat stödde Blatter visar att fotbollsvärlden inte är en värld, utan flera. Att kraven från olika delar av världen skiljer sig dramatiskt åt och att det från europeiskt håll ställs större krav på mänskliga rättigheter än i Afrika och Asien förvånar, men är kanske inte så underligt om man tänker efter. 

De demokratiska värderingarna är så mycket äldre i Europa än i övriga nationer, och det gör ju Blatters agerande under dessa fyra mandatperioder så mycket mer klandervärt; han är europe, han borde föregå med gott exempel, vara en god förebild och kraftigt arbeta för just det vi tror på; demokrati och yttrandefrihet.

Men Blatter glömde sitt europeiska ansvar, och såg bara till sig själv.

Sponsorerna vågar inte

Hade han inte gjort det, hade han faktiskt avstått denna sista valperiod, till förmån för någon annan kraft som jobbar för de demokratiska värderingarna. Nu tar det minst fyra år till innan en ny kraft får chansen att styra världens fotboll. Det är en väldigt lång tid. Alltför lång för fotbollens skull. 

Kan man hoppas på att sponsorerna agerar?

Att de gör allvar av sina uttalande i veckan. Tveksamt, riktigt tveksamt för de är rädda om sina rättigheter. 

Har svårt att att tro att de vågar ställa krav på ökad öppenhet och en total kursomläggning när det gäller korruption och mutor. Egentligen är det ju totalt galet att vi inte kan hoppas på något sådant efter alla razzior och gripande.

Allt tycks bara fortsätta som om ingenting har skett.

Cecilia Giertta

rolf classon (inte verifierad)

lör, 2015-05-30 17:37

1. blatter och europa

Jag förstår inte varför samtliga europeiska nationer inte drar sig ur Fifa, för att få bort blatter, vad skulle då vara kvar? De "röststarka" nationerna i asien och afrika, vad menas med de "röststarka" egentligen? För vad skulle VM vara utan Europa? Och dessutom undrar jag vad tycker Sydafrika om denna mut-cirkus, hur röstar de?

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen