De nya reglerna ger lite hopp

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Få tror dock att Gianni Infantino är personen som ska kunna ändra värderingarna som präglat Fifas arbete de senaste tio åren.
Ett nytt öppet Fifa vill Gianne Infantino skapa. Men han kan aldrig komma från åren dåhan jobbade med Sepp Blatter. Kunde verkligen Infantino hålla sig från allt som Blatter fifflade med? Foto: TT

 

Men få tror Infantino...

Få tror dock att Gianni Infantino är personen som ska kunna ändra värderingarna som präglat Fifas arbete de senaste tio åren. 

Ett nytt, öppet och respekterat Fifa. Det var ändå det löfte som Fifas nya ordförande gav när valet av Gianni Infantino stod klart. 

Sällsynt med förändringar

Ska det kunna ske en förändring, behövs fler nya kvastar som sopar rent i de korrupta hörnen på det schweiziska kontoret. 

Med två ordföranden under de senaste 42 (!) åren är Fifa inte en organisation som är vant vid förändringar. Vill man vara positiv kan man ändå säga att valet av Infantino, schweizare som sin företrädare, ändå bygger på en möjlighet att starta ett nytt, icke korrupt internationellt fotbollsförbund. 

För samtidigt som en ny ordförande valts, har Fifas kongress röstat igenom nya förslag på arbetsmodell. 

Har samarbetat med Blatter och Platini

Infantino ska till exempel bara kunna sitta i maximalt tolv år som ordförande, till skillnad mot sina båda företrädare som satt 24 respektive 18 år. Ordförandes lön ska vara offentlig, arbetet med att få fram antalet kvinnor på ledande positioner ska intensifieras, och framförallt, den 24 personer starka exekutivkommitten ska ersättas med en 36 personer stor Fifaförsamling, så att man delar på Fifas politiska funktion och dess dagliga 

Har den internationella fotbollen tur, så kan fredagens val betyda en förändring, som bara kan leda till det bättre. Och det på grund av andra val än ordförandevalet.

Infantino, som bara är 45 år, dras med bakgrunden att han faktiskt varit kompis med både avstängde Blatter och avstängde Platini. Och han har inte tillräckligt starkt tagit avstånd från deras korrupta inställning till sig själva och det jobb de varit framröstade att göra. Vid själva omröstningen visade han dock prov på både språkbegåvning och vältalighet, och svor på att återge Fifa dess forna glans.

Får ge honom chansen

Det är väl tyvärr just den glansen det varit lite för mycket av, och lite för mycket fokus på den grå vardagen. Glans, diamanter, miljoner och mutor som gett diktaturer som Qatar möjligheten att tvätta sin smutsiga byk, istället för att låta VM arrangeras av uttalade demokratier.

Infantinos huvudmotståndare i ordförandevalet, shejk Salman, drabbades nog av just detta arrangörsval, där öppna anklagelser om brott mot mänskliga rättigheter legat honom i fatet, liksom det pekat ut Qatar som totalt hänsynslöst när det gäller människors rätt till drägliga liv. 

Låt oss därför ge Infantino en chans att skapa en korruptionsfri organisation, innan han döms ut.

Jag vill inte att han ska få lugn och ro, för det brinner om Fifa ska återskapa sin trovärdighet. Men jag vill att han ska ges möjligheten att skapa det som han säger sig vilja. Och det handlar om så otroligt mycket mer än ett VM med 40 lag. 

18-årige Hammarby-spelaren Adrian Lahdos övergång till italienska ligasexan Como i Serie A är den hittills största i svensk fotboll.

 Lahdo är en akademifostrad spelare i Hammarby, nettovinsten beräknas av sportchefen Mikael Hjelmberg till 126 miljoner kronor i ren övergångssumma, plus ett bonusbelopp på 11 miljoner, totalt 137 miljoner.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen