Men fotboll var ju lockande...

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Nej, jag tänker inte gå på allsvensk fotboll i år. Inte på Tele2 Arena, inte på Friends, eller Ullevi eller i Borås.
Rök, väntan, tålamod, nej, det här förstör stämning på arenorna. Foto: TT

 

Fotbollsäsongen brukar vara underbar; vår och kulan i luften, friskt och fräscht. Men det händer för mycket som inte har med fotboll att göra.

Det beror inte på transporter, eller uteblivna sådana. Det beror inte heller på att fotbollsvärdarna inte kan hålla koll på säkerheten, att arrangörer på moderna arenor som Tele2 och Friends inte fattar att sportjournalister arbetar när de är på matcherna. Inte det heller, fast det gör mig otroligt förbannad när jag läser och inser att gamla kolleger behandlas som utbytbara i en så genomkommersialiserad värld, att deras väl och ve helt glöms bort.

Jag menar, inte ens sitta avskärmade från den övriga publiken, det är ju vettlöst, och skulle inte ens vara en ide hos någon annan arrangör och arbetsplats. Jag menar, tänk att gå på en konsert, och dirigenten skulle stå bland publiken.

Vänta, vänta, vänta...

Men nej, mitt beslut beror faktiskt inte enbart på det heller.

Utan det beror, helt enkelt, på att jag inte har tid.

Jag har inte tid att vänta på att matchen ska börja, uppskjuten och försenad av bengaler och rök.

Jag har inte tid att sitta och vänta på att matchen ska fortsätta, när röken äntligen är på väg ut genom de små hålen i taken med undermålig ventilation.

Jag har inte tid att vänta på att matchen ska ta slut, för att sen slåss om utrymme i evinnerliga köer ut från arenan i små trappor, genom trånga portar, och nya köer i trafiken.

Får duga med TV:n

Nej, jag stannar kvar hemma och tittar framför tv:n istället. Då kan de evinnerliga uppehållen på grund av bengaliska eldar och andra idiothändelser fyllas med annat; vettigare saker än att vänta; läsa en bok, kolla nyheter eller varför inte umgås med någon när och kär.

Att sitta på en stenhård stol på en arena utan frisk luft är nämligen inte min dröm när det gäller att se på levande fotboll.

Annars brukar fotbollsäsongen vara underbar; vår och kulan i luften, friskt och fräscht, gräset alltid ett problem men kunde nog lösa sig, och matcherna var alltid slut när de skulle vara där; 2x45 minuter med 10 (15) minuers paus.

Nu är det effektiv tid, tillägg i varje halvlek och så dessa bengaler!! Ja jag vet att många tycker det är underbart med bengaler, att det är spännande och tufft, eller vad det nu är frågan om. Men allvarligt talat, vill man leka med elden kan man väl vänta till Valborg, eller varför inte hjälpa nån släkting med att elda fjolårsskräpet på tomten? Där gör ju elden ändå nytta. Men leka pyroman på en idrottsarena är ju så förbaskt meningslöst och barnsligt så man blir förvånad. Varför? Jag menar det verkligen. Varför?

Den festen kan man vara utan

Ja, Björn Eriksson, jag vet att du var positiv till det. Festlig inramning. Men varför?

Och sen, när domaren inte kan blåsa igång matchen för det är rök i hela den förbaskade arenan som ju är så modäääärn så röken inte kan blåsas ut för man får inte öppna taken helt för då bråkar supportrarna för att deras ramsor inte kan höras. Ja då skanderar hejaklackarna "domarjävel". När det är klacken själv som skapat röken och därmed förseningen.Men hallå.Liksom.

Så nej. Tyvärr. Jag ser barnbarnen spela utomhus på grusplaner istället. Och tittar på allsvenskan på tv. Garanterat rökfritt. Och säkert.

***

För övrigt 1.Powerbreaks i SHL. Det var länge sen idrotten stod i fokus i matcherna.

Cecilia Giertta

Robert G Hernadi (inte verifierad)

tis, 2016-04-26 16:30

1. Jag håller fullständigt med

Jag håller fullständigt med krönikören. Internationellt verkar man slippa detta elände oavsett nivå. Själv föredrar jag numera BP:s hemtrevliga fotbollsmatcher, mer eller mindre publik på visserligen lägre prestationsnivåer, men ändå äkta fotbollsupplevelser.! Resten av utbudet finns som sagt bekvämt på TV!?

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg  lämnar sin post.

"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…

Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Svensk idrottsrörelse, med idrottsminister Jakob Forssmed (kd) i spetsen, tar helt avstånd från IOK:s Internationella Olympiska Kommittés besked under tisdagen att ryska idrottsmän välkomnas i internationell idrott, från och med sommarspelen i Los Angeles 2028.

-Ett bedrövligt beslut som helt spelar president Putin i händerna. Det är felaktigt, tråkigt och olyckligt. Ingenting har förändrats i situationen mellan Ryssland och Ukraina, betonar Jakob Forssmed.

-Ett bedrövligt beslut som helt spelar president Putin i händerna. Det är felaktigt, tråkigt och olyckligt. Ingenting har förändrats i situationen mellan Ryssland och Ukraina, betonar Jakob Forssmed.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår