"Sverige har kapacitet för OS"

På Träffpunkt Idrott i Göteborg var idrottsministern huvudtalare, men valde att komma tidigt och åka sent, dvs han ville prata med folk och det var helt uppenbart att han gillade det.
Provet klarade han galant
Han trivdes, och fick många uppskattande ord.
”Han var ju vettig, det gick att resonera med honom. Han lyssnade. Han var insatt. Han inser värdet av en stark idrott i många bemärkelser”, var några av kommentarerna.
31-årige Gabriel Wikström från Riddarhyttan, som lyftes upp från SSU-ordförande till folkhälso-, sjukvårds- och idrottsminister av Stefan Löfven, fick något av sitt genombrott kändes det som.
Nu har han ju haft uppdraget i ett och halvt år och hunnit växa in i rollen, men det här blev ett möte med fler beslutsfattare och starka pådrivare inom idrotten än kanske aldrig förr. Det blev ett prov som han klarade galant.
Trovärdig, helt enkelt
Över 200 personer, varav många inte hade hört honom förut, väntade lite avvaktande inför hans tal som pågick i 45 minuter.
Han stakade sig inte en enda gång, han fick med en rad olika områden, han var säker i sig själv och han övertygade.
Han var trovärdig, helt enkelt.
Gabriel Wikström vill uträtta något och inte bara prata i politiska klyschor.
Det spännande uppstår när han ska prata med kollegorna i regeringen...
Han har en stark ståndpunkt, väjer inte för några ämnen, troligen inte heller för att argumentera i kampen om pengar med andra ministrar.
"Sverige har kapacitet"
Som det här med att Sverige ska söka OS, VM och EM och att regeringen bör ge garantier.
”Sverige har kapacitet att ordna alltihop. Diskussion om att Sverige är för litet för att delta i tävlan om stora evenemang har jag aldrig förstått. Det är helt fel inställning och väldigt osportsligt. Vi är duktiga arrangörer, det vet vi, det är känt sedan många år”.
Han fortsatte med stark röst:
”Varför ska vi diskvalificera oss? Särskilt som vi vet att evenemangen innebär ett ökat intresse, en del pengar in och fler deltagare i verksamheten”.
Nu är han delaktig i utvecklandet av en evenemangsgrupp med idrotten och besöksnäringen för att hitta en strategi.
”Vi ska inte utesluta något av de stora evenemangen. Sverige har kapacitet att ordna alltihop, själva eller tillsammans med andra”.
Han är lockad av ett vinter-OS i Sverige och gillar på det sätt som SOK har agerat och att frågan nu ligger hos Stockholms stad där allt fler tycker att det är lika bra att göra en förstudie eftersom många pluseffekter med ett OS blir allt tydligare.
Ett ovanligt tack
Och så var han ju tvungen att prata om integration, men gjorde det på ett något annorlunda sätt.
”Jag vill rikta ett stort tack till hela idrottsrörelsen och er som varit aktiva i ansträngningarna för att ta emot nyanlända”.
”Efter att jag hade besökt idrottsföreningar runt om i landet kom jag alltid tillbaka till sammanträden i regeringen med ett leende. Bilden hos idrottsrörelsen var att här är en uppgift som vi är vana vid, som vi klarar av och kan bidra till, nämligen att skapa aktiviteter".
Han återkom ofta till sin bestämda åsikt, idrotten är resurs och betonade att politiken måste se det här tydligare och inse värdet.
Många ser idrotten i prestationer, resultat och medaljer, men det handlar om så oändligt mycket mer. Flyktingkrisen och hur idrotten omedelbart mobiliserade som på en tyst signal var ett styrkebevis, större än kanske allt annat.
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna..
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda. I synnerhet när intäkterna från spelarförsälningar har minskat.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.
OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar