Spelarstrejk och varför det?

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Många har synpunkter utan att kanske känna till vad spelarna önskar och vad klubbarna erbjuder. Det här är ett försök att förklara.
Mörkret sänker sig över svensk fotboll om nu strejkhotet blir allvar. Foto: Adam Ihse, Scanpix

 

Fotbollspelarna vill ha samma sociala skydd som övriga anställda i samhället.  Bl a en sjukförsäkring, i synnerhet som fotbollspelare är ett högriskyrke, många skador är korta, kanske några dagar,  medan rehabilitering vid andra tillfällen kan består av ett antal veckor.

80-procentig ersättning, inte mer

De första 14 dagarna skall klubben enligt lagen ersätta spelaren med minst 80 procent av lönen. Men spelarna vill inte drabbas av något avdrag, men har ändå gått med på att en 90-procentig lön (vid skada mot 80 procent vid sjukdom) räcker, men klubbarnas bud kvarstår vid 80 procent.  

Vilken spelare vill gå in i en riskabel  situation om han riskerar att förlora 20 procent av sin lön?

Här ska noteras att vissa spelare har 100 procent, efter särskilda överenskommelser, och de berörs då inte av problemen.

Bra betalt, men kort karriär

Det är ju faktiskt så att vi som är åskådare, och inte spelar fotboll på elitnivå, har vanligtvis 100 procent om det gäller arbetsskada.

Spelarna beskylls ofta för att tjäna för mycket pengar. Visst har en del bra med pengar i sitt lönekuvert, men deras aktiva tid är relativt kort. Karriären tar slut ungefär vid 35 års ålder.  Däremot kanske inte livstidslönen är så hög. 

Ofta har man under den mest hektiska perioden inte haft tid eller ork att engagera sig för åren efter karriären.  

Sämst ersättning i Norden

En annan fråga är varför en svensk fotbollspelare ska ha sämre skydd än kollegorna i Danmark, Norge, till viss del Finland, och även svenska elitspelare i hockey som har bättre villkor.

En tjänstepension saknas för nästan alla fotbollspelare. När vi skrev förra kollektivavtalet var vi och SEF överens om att arbeta fram en avtalspension till nästa kollektivavtal. Det hette att klubben skulle betala och då skrev vi under. Nu står vi där igen – utan tjänstepension.

Vi anser att det är mycket viktigt med detta skydd och spelarna accepterar att stå för kostnaden genom bruttolöneavdrag. Med detta upplägg skulle det bli kostnadsneutralt för klubben.

Vi har jämkat på kraven

Under förhandlingarna har Unionen hjälpt oss och det är en början till ett nära samarbete. Klubbarna har redan ett etablerat samarbete med Arbetsgivaralliansen.  Detta innebär givetvis inte att lönerna skall höjas med 2,6 procent och 40 timmars arbetsdag.  Lönerna har aldrig legat i kollektivavtalet och det blir inte annorlunda för att Unionen och Arbetsgivaralliansen skriver under.

I dag sker avgörandet. Strejk eller lockout, inget är bra för svensk fotboll. Vi inom spelarfacket tycker inte att våra krav är så stora och vi har också jämkat en hel del.

Det borde väl inte kunna accepteras att en fotbollspelare har rätt till samma sociala skydd som vi andra.  Skall vi nå upp till målet att bli den bästa ligan i Norden kan vi inte ligga långt efter granländerna. Vi behöver både värdefulla profiler och kompletterande spelare för att vi skall gilla fotboll och för att nå målet.

Gert Persson

Ordförande SFS

Fakta

Kommer inte parterna överens kan det bli strejk för elitfotbollsspelare från 12 maj. Svensk elitfotboll har hotat med lockout från 13 maj.

Svensk bandy mobiliserar. Förbundet och liga föreningen ska tillsammans skapa resurser i ett arbete som har pågått en tid.  De innebär i klartext att  Svenska Bandyförbundet (SBF) och Föreningen Svensk Elitbandy (FSE) fördjupar sitt samarbete och samordnar nu arbetet med marknadsföring, försäljning och partneraktivering.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Vintern har kommit med allt vad det innebär. Framkomligheten minskar allmänt, men – andra möjligheter öppnas. Det t är möjligt att åka skidor både i norr, söder och väst, ja överallt i Sverige. 

Drömmar föds och släcks. ”Kanske jag också skulle testa… Över 600 000 personer har faktiskt kämpat sig igenom Vasaloppet sedan starten 1922.  

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen