"Jakten på den röda tråden"

Smekmånaden var för länge sedan över, den inledande entusiasmen över en kapten med en glättigare yta än företrädarens hade mattats av, ännu en ny landslagsformation förbryllade och ett vilsekommet, räddhågat, stelbent landslag hade bjudits på åksjuketabletter av twittrarna efter tyskarnas bollkarusell i det svenska straffområdet.
Ett vettskrämt lag
Att det till slut blev 4-4 förändrar i grunden inte min bedömning av en förbundskapten som saknar en röd tråd i det han säger och gör.
4-4 var kapten Ibrahimovics och hans lekkamraters förtjänst.
De slogs för sin heder, den som var på väg att flyga ifrån dem på grund av ett felkomponerat och vettskrämt lag.
Det hade ändå inte hjälpt om inte det tyska laget – och det är egentligen ännu mera överraskande än att Sverige gjorde fyra mål – totalt lagt ner verksamheten, lämnat inspiration och entusiasm kvar i omklädningsrummet under pausvilan – de kunde ju vara bra att ha vid senare tillfälle.
Det märkligaste någonsin
Sveriges 4-4 - kanske det märkligaste jag någonsin sett av det svenska landslag jag intensivt och nära följt sedan mitten av 60-talet - växte fram ur nya misstag av Hamrén.
Ja, men han gjorde ju kloka byten?
Om dina närmaste håller på att drunkna för att du tagit dem ut på djupet i en sjöfarlig båt, finns ju inte så mycket annat att göra än att kasta ut alla bojar du har och hoppas att alla kan klänga sig fast och ta sig i land.
Så många frågor
Fotbollslandslagets 4-4 i Berlin, Kim Källströms tre målservar, aggressiviteten, löpningarna, fighterglöden som kom från ingenstans i andra halvleken, var egentligen en snyting till mannen som tagit ut laget och bestämt spelmodell.
Hur kunde Hamrén tro att hans stabbiga innerbackar skulle stå pall när de satte sig i Isakssons knä och bjöd in tyskarna att leka som de ville på ”våran” gård?
Hur kunde han för tredje matchen i följd välja Pontus Wernblom som redan mot Kazakstan borde ha spelat sig ur laget?
Hur kunde han välja Samuel Holmén, nästan debutant på den här nivån, borta mot Tyskland?
Hur kunde han välja bort Källström?
Märkliga val ideligen
Han har gjort märkliga val hela året, Hamrén.
Mattias Ranegie var plötsligt landslagsmässig efter några veckor i Italien trots att han är lika lite landslagsmässig nu som han var tidigare i Malmö FF.
Anders Svensson har åkt ut och in.
Chippen Wilhelmsson likaså.
Tobias Hysén fick vara med i våras när han var ur slag, petades ur truppen när han visat fin form i Allsvenskan.
Mot Färöarna tyckte Hamrén att Ranegie och Zlatan skulle passa bra, stora starka spelare behövdes mot de fysiska motståndarna. Wernblom likaså. I nästa mening tyckte han att snabba, tekniska spelare vore bättre.
Vad sa karln egentligen?
Och han valde i den matchen (på konstgräs) bort Anders Svensson, dirigenten i det lag (Elfsborg) som bevisligen är Sveriges bästa på konstgräs. Helt ologiskt.
Inför matchen mot Färöarna sa han något av det märkligaste jag hört: ”Det viktigaste är kanske inte att börja med det bästa laget, det är kanske bättre att sluta med bästa laget.”
Så det var alltså en medveten coachning i Berlin? Spara det bästa till sist.
Förvirrande, minst sagt.
Sagolika turen att ha en viss spelare
Hamrén har haft den sagolika turen att ändå ha Zlatan Ibrahimovic i sin trupp. Det är han som gång på gång räddar föreställningen.
Men detta var förstås ”once in a lifetime”.
Det hade aldrig hänt och kommer aldrig att hända igen.
Det var bedrövligt mot Kazakstan. Dåligt på Färöarna. Katastrofalt illa i Berlin – tills tyskarna satte sig ner i ölhallen och lämnade fältet fritt för svenskarna.
Jakten på den röda tråden går vidare.
Jobbigt för Mårts
Mycket fotboll nu. Jobbigt för Per Mårts. Läste att hockeyns förbundskapten tycker att hans sport sätts på undantag i medierna.
Jag vet inte vilka tidningar han läser men mina kvällstidningar är fulla av ishockey (eller hjärnskakningar), i TV-kanalerna är det hockey varenda dag, en gång om året direktsänds till och med junior-VM.
Om Per Mårts kliver upp på en pall och skaffar sig överblick utanför sargen skall han finna en värld som vimlar av sporter som verkligen borde gny över utebliven publicitet och samtidigt skall han finna en fotboll så stor i ett internationellt perspektiv, att ishockeyn vid den jämförelsen får orimligt mycket utrymme i svenska medier.
Mest lästa just nu
Frida Karlssons guldbonus uppgår till 200 000 kronor. Längdsektionen inom Svenska Skidförbundet tillämpar samma bonussystem, plus 50 000 kronor, som vid VM i Trondheim förra vintern.
Lars Öberg, längdchef, med bakgrund som polischef i Norrbotten, är förberedd på ett dyrt OS.
-Absolut, vi har höga målsättningar och för vår del får det gärna bli ett kostsamt OS, säger han, tidigare även förbundskapten och vallachefEtt guldlopp med bragdstämpel – men också ett rejält avtryck på bankkontot.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































lasse b (inte verifierad)
ons, 2012-10-17 16:39
1. väl tänkt och skrivet,ja !
väl tänkt och skrivet,ja !Hans B (inte verifierad)
ons, 2012-10-17 16:45
2. Åke Stolt
Som vanligt klockrent och sansat! Mårts har inte förstått att ishockey inte är en världssport. Utan Zlatan kan vi inte bjuda något motstånd. Nu är ju Zlatan Gud hos journalister, ( t.ex Olsson i Expressen som lever på att han bor i NewYork )som sitter i knät på honom och inte törs kommentera hans osportsliga/överlägsna uppträdande mot Färöarna.Per B (inte verifierad)
tors, 2012-10-18 08:57
3. Tyskland-Sverige 4-4
Kan inte annat än hålla med i precis allt Åke Stolt skriver. Avgå Hamrén!Mats Taxén (inte verifierad)
tors, 2012-10-18 09:31
4. Stolt om Hamrén
Lysande Åke! Din analys år helt rätt. Varför finns den inte i våra stora tidningar Hälsningar Mats TaxénLB (inte verifierad)
tors, 2012-10-18 10:13
5. Åke Stolts anaylys....
Klockren!Morgan Persson (inte verifierad)
tors, 2012-10-18 11:00
6. Hamrén
Helt fel analys enligt mig. Om Källström startat när tyskarna var pigga så hade han också behövts bytas ut. Men jag håller med om hockeynBenke S (inte verifierad)
tors, 2012-10-18 11:38
7. Alltid intressant att läsa
Alltid intressant att läsa din krönika. Att de flesta i denna kommentarspalt samtycker i din flödande kritik och klarsynthet förvånar mig dock. Var är de som gillar Hamréns tankar och spelsätt? Eller finns det inte så många?Björn Hansén (inte verifierad)
tors, 2012-10-18 12:15
8. Tack Åke!
En i alla stycken korrekt analys. Träffsäkert och inte minst viktigt att avdramatisera bragden i Berlin och se vad som egentligen döljer sig i kulisserna bakom cirkus Hamrén.Benke S (inte verifierad)
tors, 2012-10-18 12:50
9. Instämmer till fullo!
Instämmer till fullo!Tommy (inte verifierad)
tors, 2012-10-18 14:27
10. 100%
Blamd det bästa jag läst. Du har så rätt, Åke.Mats Landin (inte verifierad)
mån, 2012-10-22 15:05
11. Jakten på den röda tråden
Undrar just vad Samuel Holmen tycker om Hamrens uttagningar? Samuel behöver nog en hel vinter med pyskologen.