"Nanne" har en managerroll

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
"Just idag är jag stark, Hammarby, Hammarby, Hammarby" varvades med "Åh, Nanne Bergstrand, åh Nanne Bergstrand, åh Nanne Bergstrand". Vad annars?
Jo, han kunde släppa loss ändå, lite grann och mycket kontrollerat, efter att hans lag hade vunnit och målet var uppfyllt. Foto: Anders Wiklund, TT

 

Vid tolv på söndagen var entrékön till Hammarbys stamställe Kvarnen nästan ute på Götgatan och nu nio timmar senare är det fortfarande kö.

Bengalerna lyser upp söndagskvällen och hade inte det inte sjungits och skanderats, "Just idag mår jag bra", kunde man tro att det var nyårsafton. Stunden på Söder bjuder på starkare stämning än både jul- och nyårsafton ihop!

Finns det något liknande?

Så många halsdukar och gröna inslag som jag sett på Tele2 Arena under dagen saknar motstycke. Finns det något liknande i hela den stora sportvärlden?

Kanske NHL, där tom äldre män har favoritlagets matchtröja.

Nej, säger min bänkgranne, men i Sydamerika gäller samma supportbeteende hos vissa fotbollslag. Jag säger inte emot honom eftersom han varit där flera gånger på sistone.

Det var också frapperande att se det stora inslaget av kvinnor och barn i publiken på Tele2 Arena.

I Hammarbyland

Under hela söndagen har jag rört mig i områdena kring "Bajens kärna" vid Medborgarplatsen,runt hotell Malmen och krogarna Kvarnen, Gröne Jägaren, Honey Honey, Pelikanen med flera. Jag har sökt svar på frågor runt den gröna rörelsen på söder.

Något speciellt måste det vara när Hammarby Fotboll drar störst publik i hela Norden!

Är det kanske tillgången på krogar och öl som löser upp den stele och formelle svensken? Som innebär att kramar, sång och glädje visas mer än någonsin. Den öppenheten och ödmjukheten är vi inte vana vid!

Men jag själv har noterat det, under dagen och kvällen har jag sett många påverkade personer. Dock inte en enda full person.

De lyser, men det finns en speciell

Lagkaptenen Kennedy Bakircioglu gör ett bländande frisparksmål, slår två dåliga straffar, en räddas och en går in, spelar fram backen Michael Timisela vid 4-0 och slår alla hörnor och frisparkar. Han försöker tom att skruva en hörna direkt i målet.

I det rörliga spelet ute på plan är det den konstruktive fyrbacksspelaren Stefan Batan och kraften på mittfältet, Johan Persson, som styr. Vad imponerande Johan Persson var i sitt arbete och passningsspel i den nervdallrande första delen av matchen!

Men över allt lyser Nanne Bergstrands tränarögon.

Konsekvent och krävande

Han är tillräckligt framgångsrik för att vara konsekvent och krävande. Vill han utöka träningen, gör han det utan att tvivlarna får en chans att få gehör för sina invändningar.

När han kräver att passningarna skall gå snabbare, vet Nanne att risken för bolltapp och kontringar ökar. Men det garderar han med ökad löpskicklighet och snabbare hemjobb.

När uppvärmningen sker står han stadigt still som en småländsk fura och följer övningarna.

När det blir lite stimmigt med Jönköpings målvaktsutvisning finns han där som övervakare, färdig att ingripa om så krävs.

Lugna, trygga rörelser

Vid 2-0 till hemmalaget och en tredjedel av matchen kvar, ligger några Bajenspelare med kramp, Tele2-arenan kokar, alla vet att nu har vi den stora chansen till det stora Återtåget.

Lagkaptenen Kennedy står vid Nanne och snett bakom honom finns den rörlige kaptenen på plan, Johan Persson. 

Båda kaptenerna ser ut att undra: ”Pappa, vad gäller nu?”

Vilken trygghet och förtroende Nanne sänder ut med sina lugna, avvaktande rörelser. Han viftar inte med några armar som någon öländsk väderkvarn han ser på sina promenader när han är hemma. 

Han stortrivs

Bergstrand har heller inte en enda huvudvridning i sökandet efter något nytt. Han har sett tillräckligt för att veta vad han han gör i nästa steg.

Tränare Nanne Bergstrand är en auktoritet. Och han verkar att stortrivas i rollen.

Ibland tror jag att han driver lite lagom med oss som på avstånd lyssnar. Han är ganska medveten om att våra mellanhänder, journalisterna, inte har kompetens att ifrågasätta honom.

När Nanne Bergstrand i höstas blir tillfrågad om vem han förordar som ny sportchef i Hammarby rekommenderar han Mats Jingblad från Halmstad. Själv kommer Nanne från Markaryd. De kan varandra sen en herrans massa år.

I en managerroll

När Nanne vill ha in en beteendevetare ibland lättpåverkade spelare blir förslaget Anders Friberg som han jobbat ihop med i Kalmar FF. Optimistiske, lättsamme Friberg är en bra kontrast till den ibland lite för allvarstyngde Nanne.

En biträdande tränare behövs. Hur går den rekryteringen till tror ni? Är Nanne Bergstrand inblandad?

Klart han är. Och snart tillsätts Patrik Hansson, barnbarn till forne legendariske Österledaren Stig Svensson.

Varför nämner jag detta? 

Svaret är helt enkelt att tränaren Nanne Bergstrand vet vad han vill ha för ledare runt omkring sig och han är så stark att han får igenom det. Han intar en managerroll och lite till.

Han vet precis

Utanför hotellfönstret hör jag fortfarande, klockan börjar närma sig midnatt:

"Just idag är jag stark, Hammarby, Hammarby, Hammarby"

Varvat med: "Åh, Nanne Bergstrand, åh Nanne Bergstrand, åh Nanne Bergstrand"

Årets tränare i svensk fotboll är Nanne Bergstrand!

Han har med obändig fasthet, stor listighet och förtroendeskapande beteende lett hela Hammarby rätt redan premiärsäsongen.

Säkerligen har han klart för sig redan nu vilka  spelare, strategi, resurser som behövs för att nästa säsong kunna vara med och slåss i toppen. Han vet vad han vill och hur han ska komma dit. 

Curt Einarsson

Ishockeyns 14 SHL-klubbar står ekonomiskt väl rustade inför framtiden. För tredje säsongen i rad noteras nytt publikrekord med totalt 2 417 984 unika åskådare, vilket ger ett publiksnitt med 6 643 åskådaare per match. Det är det högsta snittet någonsin i ligans historia, det tidigare rekordet var från säsongen 2011-2012 med 6 393 personer per match.

- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar

Willy  Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har

erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han

skrivit  ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han

vänder sig till  ett stort antal ledare,’

 Ett historiskt Frölunda-guld fick ordföranden Mats Grauers att till och med gråta.

 Inför säsongen 2022-2023 startade Frölunda upp föreningens damishockey. Som sportchef anlände Damkronornas målvaktsikon Kim Martin och som tränare anställdes Erika Holst med  300 matcher för Damkronorna, och som första kvinna invald i svensk ishockeys Hall of Fame..

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.