"Nanne" har en managerroll

Vid tolv på söndagen var entrékön till Hammarbys stamställe Kvarnen nästan ute på Götgatan och nu nio timmar senare är det fortfarande kö.
Bengalerna lyser upp söndagskvällen och hade inte det inte sjungits och skanderats, "Just idag mår jag bra", kunde man tro att det var nyårsafton. Stunden på Söder bjuder på starkare stämning än både jul- och nyårsafton ihop!
Finns det något liknande?
Så många halsdukar och gröna inslag som jag sett på Tele2 Arena under dagen saknar motstycke. Finns det något liknande i hela den stora sportvärlden?
Kanske NHL, där tom äldre män har favoritlagets matchtröja.
Nej, säger min bänkgranne, men i Sydamerika gäller samma supportbeteende hos vissa fotbollslag. Jag säger inte emot honom eftersom han varit där flera gånger på sistone.
Det var också frapperande att se det stora inslaget av kvinnor och barn i publiken på Tele2 Arena.
I Hammarbyland
Under hela söndagen har jag rört mig i områdena kring "Bajens kärna" vid Medborgarplatsen,runt hotell Malmen och krogarna Kvarnen, Gröne Jägaren, Honey Honey, Pelikanen med flera. Jag har sökt svar på frågor runt den gröna rörelsen på söder.
Något speciellt måste det vara när Hammarby Fotboll drar störst publik i hela Norden!
Är det kanske tillgången på krogar och öl som löser upp den stele och formelle svensken? Som innebär att kramar, sång och glädje visas mer än någonsin. Den öppenheten och ödmjukheten är vi inte vana vid!
Men jag själv har noterat det, under dagen och kvällen har jag sett många påverkade personer. Dock inte en enda full person.
De lyser, men det finns en speciell
Lagkaptenen Kennedy Bakircioglu gör ett bländande frisparksmål, slår två dåliga straffar, en räddas och en går in, spelar fram backen Michael Timisela vid 4-0 och slår alla hörnor och frisparkar. Han försöker tom att skruva en hörna direkt i målet.
I det rörliga spelet ute på plan är det den konstruktive fyrbacksspelaren Stefan Batan och kraften på mittfältet, Johan Persson, som styr. Vad imponerande Johan Persson var i sitt arbete och passningsspel i den nervdallrande första delen av matchen!
Men över allt lyser Nanne Bergstrands tränarögon.
Konsekvent och krävande
Han är tillräckligt framgångsrik för att vara konsekvent och krävande. Vill han utöka träningen, gör han det utan att tvivlarna får en chans att få gehör för sina invändningar.
När han kräver att passningarna skall gå snabbare, vet Nanne att risken för bolltapp och kontringar ökar. Men det garderar han med ökad löpskicklighet och snabbare hemjobb.
När uppvärmningen sker står han stadigt still som en småländsk fura och följer övningarna.
När det blir lite stimmigt med Jönköpings målvaktsutvisning finns han där som övervakare, färdig att ingripa om så krävs.
Lugna, trygga rörelser
Vid 2-0 till hemmalaget och en tredjedel av matchen kvar, ligger några Bajenspelare med kramp, Tele2-arenan kokar, alla vet att nu har vi den stora chansen till det stora Återtåget.
Lagkaptenen Kennedy står vid Nanne och snett bakom honom finns den rörlige kaptenen på plan, Johan Persson.
Båda kaptenerna ser ut att undra: ”Pappa, vad gäller nu?”
Vilken trygghet och förtroende Nanne sänder ut med sina lugna, avvaktande rörelser. Han viftar inte med några armar som någon öländsk väderkvarn han ser på sina promenader när han är hemma.
Han stortrivs
Bergstrand har heller inte en enda huvudvridning i sökandet efter något nytt. Han har sett tillräckligt för att veta vad han han gör i nästa steg.
Tränare Nanne Bergstrand är en auktoritet. Och han verkar att stortrivas i rollen.
Ibland tror jag att han driver lite lagom med oss som på avstånd lyssnar. Han är ganska medveten om att våra mellanhänder, journalisterna, inte har kompetens att ifrågasätta honom.
När Nanne Bergstrand i höstas blir tillfrågad om vem han förordar som ny sportchef i Hammarby rekommenderar han Mats Jingblad från Halmstad. Själv kommer Nanne från Markaryd. De kan varandra sen en herrans massa år.
I en managerroll
När Nanne vill ha in en beteendevetare ibland lättpåverkade spelare blir förslaget Anders Friberg som han jobbat ihop med i Kalmar FF. Optimistiske, lättsamme Friberg är en bra kontrast till den ibland lite för allvarstyngde Nanne.
En biträdande tränare behövs. Hur går den rekryteringen till tror ni? Är Nanne Bergstrand inblandad?
Klart han är. Och snart tillsätts Patrik Hansson, barnbarn till forne legendariske Österledaren Stig Svensson.
Varför nämner jag detta?
Svaret är helt enkelt att tränaren Nanne Bergstrand vet vad han vill ha för ledare runt omkring sig och han är så stark att han får igenom det. Han intar en managerroll och lite till.
Han vet precis
Utanför hotellfönstret hör jag fortfarande, klockan börjar närma sig midnatt:
"Just idag är jag stark, Hammarby, Hammarby, Hammarby"
Varvat med: "Åh, Nanne Bergstrand, åh Nanne Bergstrand, åh Nanne Bergstrand"
Årets tränare i svensk fotboll är Nanne Bergstrand!
Han har med obändig fasthet, stor listighet och förtroendeskapande beteende lett hela Hammarby rätt redan premiärsäsongen.
Säkerligen har han klart för sig redan nu vilka spelare, strategi, resurser som behövs för att nästa säsong kunna vara med och slåss i toppen. Han vet vad han vill och hur han ska komma dit.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Donalds Trumps fotbolls-VM, mästerskapets första upplaga ägde rum 1930 i Uruguay, blir minsann inget billigt nöje för svenska supporters på plats. Första gruppspelsmatchen spelas mot Tunisien på Estadio BBVA i mexikanska Monterrey natten till tisdag, 04 00 den 15 juni.
Arenan rymmer 53 500 och hemmalag är CF Monterrey i den inhemska ligan.
De två största supporterarrangörerna, Camp Sweden och ”Gula Väggen är märkligt nog i luven på varandra och riskerar att dela blågula fans i två läger.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen
























































