Tänk om Zlatan hade kommit i toppluva...

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Den där livsmedelsaffären i Bro blev plötsligt högaktuell. Han som var där iklädd toppluva som vem som helst, han hade mest tankarna på den kommande jakten. Idrottsgalan fick komma i andra hand. Och Lisa Nordén i första hand.
Ingen Zlatan Ibrahimovic, men däremot Marcus Allbäck som tog emot Zlatans pris för Årets prestation. Foto: Claudio Brescani, Scanpix

 

Det var ju någon med mobilkamera som fångade Zlatan Ibrahimovic vid köttdisken i Bro i helgen. Han log glatt och galaarrangörerna fick hopp.

Ovation för en man i toppluva

Det hade sett ut, en Zlatan Ibrahimovic i toppluva släntrande in på scenen med tusentals hedersgäster, i klänningar och smokingar, i en stående ovation.

Som den specielle person han är hade Zlatan kunnat göra en entré som ingen skulle ha glömt. Han som gillar det där extra, det ingen annan klarar.

Men om han  satt i sin jaktstuga på sin ö i Mälaren eller om flugit hem i sitt eget plan till Paris framkom aldrig. Marcus Allbäck tog emot priset ”Årets manlige idrottare” och sa att Zlatan var i Paris, men det hade han nog gjort oavsett om stjärnan varit bara några mil bort.

Den här gången hjälpte inga övertalningsförsök. Och ingen vet om fotbollen verkligen stoppade honom...

Hon tog över, tack och lov

Det blir lite mer effekt nu när han sa nej, desto mer efterlängtad är han nästa gång. Han lär vara högaktuell då.

Fast det känns lite märkligt att Zlatan med sina fantastiska mål och spel inte räckte till i omröstningen. Säger det något om hans status hos folket?

Ingen, tror inte eller Zlatan gör det, missunnar Lisa Nordén att få Jerringpriset. Av 391 000 röster från svenska folket gick 38 procent till hennes fördel.

Lagom som svenskarna förlorade Anja Pärsson och Karolina Kluft kom Lisa som på beställning.

Lisas felaktiga val av klänning

Fyra gånger fick hon kliva upp på scenen under kvällen och försöka hitta på nya tacktal. En prestation bara det. Men Lisas år är fantastiskt, med framgångarna i VM och OS, och alla inser hur mycket träning och slit som ligger bakom. Hon är beundrad!

- Hade jag haft det här på känn hade jag valt en annan klänning, skrattade Lisa när hon bar upp sitt omfångsrika svarta släp.

Globen fylldes av hundratals stjärnor, det rådde trängseln mellan alla medaljtyngda, välkända och många förmögna. Riggade till tusen, ni skulle ha sett på nära håll.

Då får de handsvett

Damer som har grinat illa, svettats, utstött glädje och besvikelse var nu stylade och klädda i den ena festblåsan värre än den andra. Vi har sett dem i träningsoverall och vardagen, nu gällde rena tävlan i att vara mest fixad.

Herrarna var inte ett dugg sämre. Smoking eller mörk kostym gällde och många höll ständig koll på att den vita skjortan satt rätt och sneglande gärna mot närmaste spegel

Hur vana de än är vid uppmärksamhet och intervjuer så är galan något utöver det vanliga. De syns på deras flackande blickar och plötsliga skratt. Ska de dessutom medverka på scenen och hålla tal får de lätt handsvett. Då är de som vanligt folk.

- Vi är inte så duktiga på att njuta av fest och glaumor. Det borde vi, de här stunderna behövs, påpekade Lisa Nordén av alla, hon som ofta ensam ägnar tusentals timmar till träning.

De blir lättare i fortsättningen, då kan hon tänka på den här kvällen i Globen.

Thomas Ejderhov

Chefredaktör för Idrottens Affärer

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Kokainservetter gav tydliga utslag på flera av toaletterna i VIP-området under Elitloppshelgen, det visar en undersökning av Betting.se.

Vid Elitloppet var en reporter från Betting.se på plats för att undersöka eventuellt missbruk av kokain. Ett flertal av VIP-toaletterna gav tydliga positiva utslag vid undersökningen. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.