Elitloppet har en unik karaktär

En blandning av människors glädje och entusiasm tillsammans med spelets nerv och sportens popularitet har byggt Elitloppet till det största årligen återkommande sommaridrottsevenemanget i Sverige.
Den så viktiga historien
Men vad är det som egentligen ligger bakom framgången?
Det första Elitloppet avgjordes på hösten 1952 under namnet Solvallas Jubileumslopp. Det kom till för att fira Solvallas 25-årsjubileum och blev startpunkten till ett årligt återkommande travlopp som sedan bytte namn till Elitloppet.
Stjärnhästarna har sedan dess kontinuerligt gästat Solvallas internationella travbana. Eller vad sägs om segrare som Frances Bulwark (1953), Ego Boy (1973), Ideal du Gazeau (1980 och 1982), Mack Lobell (1988 och 1990), Copiad (1994 och 1995) eller Victory Tilly (2000).
Det är hästar som toppat sin framgångsrika karriär med en seger i Elitloppet. Under årens lopp har också världens ledande kuskar och mest framgångsrika tränare funnits på plats i vinnarcirkeln.
Våra svenska stjärnor som Sören Nordin, Stig H Johansson och Åke Svanstedt och de franska storkuskarna Joseph Verbeeck och Jean Michel Bazire.
Sport och spel, kryddat med nerv
Samtidigt måste varje evenemang följa sin tid och sin publik. Elitloppet är mer än en tävling för hästar. Det är en kombination av sport och spel. Spelet skapar nerv, spänning och ruljans.
Förra årets omsättning under Elitloppshelgen uppgick till 360 miljoner kronor. Och vid sidan om spelet har sporten fortfarande en minst sagt framträdande roll.
Än idag attraheras världens bästa kuskar och hästar. Elitloppet nämns ofta direkt efter Prix d´Amérique i Frankrike och Hambletonian i USA och räknas som världens förnämsta löpning för äldre hästar över sprinterdistans. Det internationella erkännande har förstås bidragit till arrangemangets attraktionskraft.
Folkfesten!
Statusen bygger på den sportsliga prestationen men utan den folkliga förankringen i grunden och kärleken till sporten vore Elitloppet ingenting.
Förutom sporten och spelet har förstås inramningen och den festliga stämningen en synnerligen viktig förklaring till populariteten. Det är folkfest på Solvalla.
Publiken har förvisso olika förhållande till trav. På E-läktaren trängs många av de stora traventusiasterna. De som kan allt om såväl spelet som sporten och som är ute i god tid för att komma åt de bästa platserna. Och så den kategori som vill ta del av den festliga stämningen.
Det mest omskrivna
Solvalla blir mötesplatsen för en social samhörighet och gemenskap. Tillsammans skapar besökarna en ljudkuliss som endast kan jämföras med en fullsatt fotbollsstadion med derbystämning. Supporterkulturen under Elitloppshelgen är godhjärtad och generös där segraren applåderas och hyllas.
Som event har Elitloppet utvecklats under de senaste åren. Marknadsföringen och den grafiska profilen har förstärkts, paketeringen förbättrats och sponsorerna ser ett stort värde i plattformen. Medias intresse att skriva om evenemanget är stort.
Under de senaste fem åren har Elitloppet varit landets mest omskrivna sommaridrottsevenemang.
93 miljoner i turistekonomi
Intresset av att besöka Elitloppet är rekordstort. I fjol kom 55 000 människor under elitloppshelgen, vilket var en ökning med 3 000 från året dessförinnan.
Den stora massan utgörs naturligtvis av besökare från olika delar av Sverige. Men en betydande del av besökarna kommer också från våra grannländer.
Att evenemangets besökare är en viktig intäktskälla för samhället är lätt att förstå.
En undersökning från 2007 konstaterade att Elitloppet hade 93 miljoner kronor i turistekonomisk omsättning.
En siffra som ger klirr i kassan för Stockholm som stad. Effekterna och betydelsen av detta evenemang för travsporten som helhet är förstås också betydande. Inget annat ger så mycket PR för sporten.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





























































Hans G (inte verifierad)
tors, 2013-06-20 20:10
1. Elitloppet
Hade missat Maria Guggenbergers välskrivna krönika om Elitloppet. Visserligen lite sent att kommentera, men den var så annorlunda och bra. Thx!