"Jag brinner för idrott"

Det var vad dagens ordförande, Stefan Lindeberg, föreslog från början.
Men bara sättet han gjorde det på, dvs under övriga frågor när fyra av ledamöterna i SOK redan hde lämnat kvällsmötet i Sofiatornet, och dessutom enbart några få veckor före årsmötet, var provocerande, tyckte många inblandade och många med närhet till frågan.
Lindebergs förklaring
Stefan Lindebergs avsikter var att få rätt man på rätt post.
Det är hans förklaring till beteendet.
Hans Vestberg som Ericssons koncernchef var exakt rätt person för att leda det stora uppdraget vidare. Att han ville, det var s a s tidernas chans.
Bakom kulisserna har det sedan dess pågått en intensiv verksamhet med många turer och åtskilliga intressenter med skilda uppfattningar.
Med frågor som ”Varför ville inte fotbollen och hockeyn ha Hans Vestberg? Vem lanserade tanken på att Björn Eriksson skulle leda både SOK och RF och vad är egentligen bakgrunden till det förslaget? Och har Stefan Lindeberg ärliga avsikter?”
Kandidater har kommit och gått. Fyra blev slutligen till en.
Björn Erikssons upptäckter
Nu har Björn Eriksson själv sagt ifrån. RF:s ordförande var först beredd att sitta på dubbla stolar under i alla fall ett år innan en ny mandatperiod om fyra år inleds i april 2017.
Men sedan började han förstå att det förslaget saknade ett kompakt stöd.
Några specialförbund, bl a fotboll och hockey, önskade nämligen en samlad idrottsrörelse inför en ansökan om ett OS 2026, hette det.
Björn Eriksson sonderade terrängen och upptäckte att i själva verket var det långt ifrån alla förbund som delade den åsikten. Snarare ganska få.
”Av dessa skäl avböjer jag att via ett fyllnadsval kandidera till posten som ordförande för SOK” konstaterade Björn Eriksson.
Så då återstår Hans Vestberg.
"Brinner för idrott"
Den 19 april vid SOK:s årsmöte är han beredd att ta över och han förstår att han måste avsätta tid för uppdraget. Den försäkran har övertygat tvivlare.
Ericssons koncernchef har rätt till en fritid och den tänker han ägna till viss del åt SOK.
"Även om jag är den ende kvarvarande kandidaten så vill jag inte föregå den viktiga processen där alla förbund ska lägga sin röst", skriver Hans Vestberg i ett SMS till SVT Sport.
”Jag har höga ambitioner runt framgångarna i OS, som skapar en bas för idrott, förklarar Vestberg.
Jätteaffärer och miljarduppgörelser pågår ständigt i hans vardag, men Vestberg vill ge något tillbaka till idrotten som har, medger han utan omsvep, format honom. Sedan han var 6 år, som aktiv, som elitspelare och tränare, ledare, åskådare i förbund och klubbar.
”Jag brinner för idrott.”
Han är också entusiastisk över planerna på ett OS i Sverige:
”Det är ett sätt att öppna ett fönster för Sverige, och för idrott i Sverige. Ett OS i Sverige är också ett fönster för barn och ungdomar att vilja idrotta mer.”
”Kan vi göra det ekonomiskt och hållbart så tror jag att jag skulle stödja det till etthundra procent. Att det skulle tillföra Sverige massor är inget snack om saken. Sedan måste det vara ekonomiskt försvarbart, och det tror jag man kan göra, men det är lite för tidigt att säga ännu.”
Därefter är det ingen som opponerar sig.
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
























































Skriv kommentar