"Jag brinner för idrott"

Det var vad dagens ordförande, Stefan Lindeberg, föreslog från början.
Men bara sättet han gjorde det på, dvs under övriga frågor när fyra av ledamöterna i SOK redan hde lämnat kvällsmötet i Sofiatornet, och dessutom enbart några få veckor före årsmötet, var provocerande, tyckte många inblandade och många med närhet till frågan.
Lindebergs förklaring
Stefan Lindebergs avsikter var att få rätt man på rätt post.
Det är hans förklaring till beteendet.
Hans Vestberg som Ericssons koncernchef var exakt rätt person för att leda det stora uppdraget vidare. Att han ville, det var s a s tidernas chans.
Bakom kulisserna har det sedan dess pågått en intensiv verksamhet med många turer och åtskilliga intressenter med skilda uppfattningar.
Med frågor som ”Varför ville inte fotbollen och hockeyn ha Hans Vestberg? Vem lanserade tanken på att Björn Eriksson skulle leda både SOK och RF och vad är egentligen bakgrunden till det förslaget? Och har Stefan Lindeberg ärliga avsikter?”
Kandidater har kommit och gått. Fyra blev slutligen till en.
Björn Erikssons upptäckter
Nu har Björn Eriksson själv sagt ifrån. RF:s ordförande var först beredd att sitta på dubbla stolar under i alla fall ett år innan en ny mandatperiod om fyra år inleds i april 2017.
Men sedan började han förstå att det förslaget saknade ett kompakt stöd.
Några specialförbund, bl a fotboll och hockey, önskade nämligen en samlad idrottsrörelse inför en ansökan om ett OS 2026, hette det.
Björn Eriksson sonderade terrängen och upptäckte att i själva verket var det långt ifrån alla förbund som delade den åsikten. Snarare ganska få.
”Av dessa skäl avböjer jag att via ett fyllnadsval kandidera till posten som ordförande för SOK” konstaterade Björn Eriksson.
Så då återstår Hans Vestberg.
"Brinner för idrott"
Den 19 april vid SOK:s årsmöte är han beredd att ta över och han förstår att han måste avsätta tid för uppdraget. Den försäkran har övertygat tvivlare.
Ericssons koncernchef har rätt till en fritid och den tänker han ägna till viss del åt SOK.
"Även om jag är den ende kvarvarande kandidaten så vill jag inte föregå den viktiga processen där alla förbund ska lägga sin röst", skriver Hans Vestberg i ett SMS till SVT Sport.
”Jag har höga ambitioner runt framgångarna i OS, som skapar en bas för idrott, förklarar Vestberg.
Jätteaffärer och miljarduppgörelser pågår ständigt i hans vardag, men Vestberg vill ge något tillbaka till idrotten som har, medger han utan omsvep, format honom. Sedan han var 6 år, som aktiv, som elitspelare och tränare, ledare, åskådare i förbund och klubbar.
”Jag brinner för idrott.”
Han är också entusiastisk över planerna på ett OS i Sverige:
”Det är ett sätt att öppna ett fönster för Sverige, och för idrott i Sverige. Ett OS i Sverige är också ett fönster för barn och ungdomar att vilja idrotta mer.”
”Kan vi göra det ekonomiskt och hållbart så tror jag att jag skulle stödja det till etthundra procent. Att det skulle tillföra Sverige massor är inget snack om saken. Sedan måste det vara ekonomiskt försvarbart, och det tror jag man kan göra, men det är lite för tidigt att säga ännu.”
Därefter är det ingen som opponerar sig.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen

























































Skriv kommentar