Samhällsnyttan måste förklaras

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Det har varit rekordlugnt på fotbollsläktarna. Ändå har våren präglats av konflikten mellan polisen och supportrarna. Det är dags att sätta det i ett sammanhang.

Det finns flera skäl till att SEF, dvs de 32 allsvenska och superettan klubbarnas gemensamma organisation, lanserar webbsidan www.fotbollenochsamhallet.se. 

Nu måste alla aktörer inom civilsamhället motivera och förstå vad samhällsnytta innebär

Publiken utstrålar engagemang och behärskning - det präglar våren i svensk fotboll.

Det stora problemet är en omfattande okunnighet bland politiker, ledarskribenter, myndighetschefer med flera om den samhällsnytta som idrotten levererar. I det gamla samhället med +1000 kommuner och 6 miljoner svenskar behövdes inte den här typen av åtgärder. 

Kommunala företrädare var också en del av civilsamhället. De problem relaterade till avståndet mellan oss medborgare och den politiska eliten fanns helt enkelt inte. 

Idrotten räknas inte

Problematiken förvärras av att idrotten inte räknas. Dvs normalt sett kloka och faktabaserade ledarskribenter kan exempelvis skriva en negativ ledare om ett OS utan att ens behöva känna till Agenda 2020 som totalt förändrar förutsättningarna. Det är ju ändå bara idrott så man behöver inte kunna något utan kan tycka fritt helt utan kunskap.

SEF rekryterade i höstas Beatrice Clarke från Fryshuset för att ytterligare förstärka föreningens arbete med att utveckla samhällsnyttan. Det är ett bevis på hur fotbollen investerar i verksamheten för att resten av samhället skall förstå att även idrotten ingår i samhället.

Ernst&Young har i sin årliga sammanställning räknat fram elitfotbollens samhällsnytta till 1,2 miljarder, där en knapp halv miljard är rena skatteintäkter för samhället. 

Höstens kundundersökningar påvisar tydligt att fotbollspubliken upplever en ökad trygghet, ser minskade ordningsproblem. Det bekräftas också av att antalet familjebiljetter ökar.

I det här perspektivet skall man se polisens beslut att både förstärka den s.k. villkorstrappan och prioritera det man kallar ordningsstörningar. 

Oprportionerligt av polisen

Effekten av polisens beslut som helt saknar den proportionalitet som skall prägla myndigheten kan bara bli att en positiv utveckling förstörs och att problemet blir värre. 

Som skattebetalare har jag naturligtvis logiska synpunkter på prioriteringen också. Jag har i media noterat både gängskjutningar, omfattande narkotikaförsäljning, ökat antal sexualbrott som jag utan större tankeförmåga kan uppleva viktigare än att förstöra utvecklingen med färre ordningsstörningar på våra fotbollsmatcher.

Svensk idrott genererar någonstans runt 40 miljarder i skatteintäkter till samhället varje år. Det ideella engagemanget inom idrotten värderas till tillkommande 30 miljarder.

Svenska myndigheter och även myndighetschefer inom polisen måste någonstans förstå att svensk fotboll, liksom all övrig idrott är en omistlig totalt integrerad del av det samhälle vi gett dem uppdraget att trygga

SEF synliggör på sajten

Det är vad SEF synliggör genom sina årliga rapporter, sin satsning på den nya hemsidan för information om CSR och samhällsnytta.

Det är egentligen vansinnigt trist att det skall behöva göras. Svensk idrott borde ses som omistlig för att 3 miljoner barn och ungdomar idrottar liksom svensk fotboll som når nästan en miljon barn och ungdomar.

Där är vi tyvärr inte.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Sommartider är inte bara VM-yra, det är också hockeytider. 

SHL-lagens sportchefer kan bara drömma om en tillvaro i hängmattan – här gäller det att vara upp – och påkopplad dygnets alla timmar.

 Det är nu lagbygget inför 2025–2026 års säsongen intensifieras, minsta miss och en felrekrytering kan kosta, i värsta fall hockeyallsvenskt spel säsongen 2026–2027.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår