Okunniga bakåtsträvare bakom beslutet

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Inför årets Riksidrottsmöte hade styrelsen förordat att Friskis & Svettis skulle väljas in i RF. Beslutet blev ett jaså med någon form av ny utredning. Det är korkat och dumt och riskerar att skada idrotten.

Det här är fånigt och de som röstade nej till att välja in F&S får ställa sig i idrottens skamvrå som okunniga bakåtsträvare.

Friskis är en av få succéer inom svensk idrott med en halv miljon medlemmar/utövare. Man är tillsammans med golfen den aktör som är störst bland vuxna utövare. 

Det som får renlevnadspuritanerna att rösta nej är enligt de diskussioner som förevarit den lilla grupp av folkhemsnostalgiker som ser idrott som enbart en verksamhet som handlar om tävling och elit. Av naturliga skäl så tävlar man inte inom Friskis. 

Måste se skillnaden

De här personerna har inte insett grundläggande fakta. Se skillnaden - den enda samhällsnytta som elit och tävling skapar är den kommersiella idrotten i form av deras skatteintäkter. I övrigt är all samhällsnytta som idrotten framkallar helt kopplat till breddidrott. Det finns inget samhällsvärde av en bronsplats i en liten icke kommersiell idrott oavsett hur glada ledarna är. 

Det är till och med så illa att skälet till att vissa idrotter är icke kommersiella är att ingen bryr sig om dem.

De som röstade nej är samma som tidigare röstat ja till Strategi 2025 där syftet är att alla skall idrotta livslångt i förening. Här är Friskis med sin struktur en förutsättning för att Strategi 2025 skall bli framgångsrik. Om motstridigheten i beteende hos de som röstade är baserat på bristande kognitiv förmåga eller nonchalans kan jag inte bedöma.

Jag har tidigare både i möten och i krönikor haft åsikten att Friskis bör förutsättningslöst utreda två alternativ. 1: vara RF medlem och 2: bilda om Friskis Riks till ett bolag, lägga ägandet i en stiftelse med folkhälsa som syfte och göra alla lokalföreningar till bolag som är franchisetagare. Här kan man göra oceaner av samhällsnytta och skapa bra liv till för mängder av svenskar. Att stanna kvar inom friidrotten är inte ett alternativ.

Duktigare än traditionell idrott

Friskis succé är i stor utsträckning baserat på ett sammanhållet varumärke och styrning uppifrån, dvs som vilken annan Franchisekedja som helst. Succén är baserad på att man kunnat vara snabbare och duktigare till skillnad från föreningar och förbund med sina 100 åriga stadgar. 

De som röstade nej till Friskis har vidare i ett antal år accepterat Friskis som del av Friidrottsförbundet, en mycket stor del som numerär av Friidrotten. Dvs det Friskis som varit en del av RF i ett antal år skulle helt plötsligt inte kunna ses som del av RF. Logiken haltar om man uttrycker sig snällt. 

Min bedömning är att läget just nu är att RF har ett större behov av Friskis än Friskis behov av RF. Det är skälet till att det här beslutet är så olyckligt. Sannolikheten att man lyckas med Strategi 2025 är låg redan från början. Att stänga ute Friskis gör det omöjligt. Här skjuter man sig i foten.

Hur Riksidrottsstyrelsen kunde vara oenig i den här frågan övergår mitt förstånd. 

Friskis med +90 procent vuxna är dessutom ”billigt”, dvs deras bidrag blir relativt små. Hade jag suttit på RF hade jag välkomnat dem med öppna armar och bjudit på skumpa.

Olika verkligheter

Det bekymrar mig om vi har olika verkligheter. Jag har den största respekt för att de som varit idrottsledare i decennier med fokus på att utveckla elit ser detta som huvudsyfte med idrotten.

Min bild av att ungdomsidrott handlar om att skapa friska ungdomar som blir duktiga och friska medborgare där någon tiondels promille kan bli elit och att vuxenidrott handlar om att ge oss äldre ett friskare och mer kvalitativt liv samtidigt som vi sänker samhällets kostnader för äldrevård. 

Den krassa national och kommunalekonomiska verkligheten är att de små icke kommersiella idrotterna bara skapar samhällsnytta i form av breddidrott. Det våra idrottsledare tyvärr, för det är inget jag önskar, är ett samhälle där prioriteringar gör att det inte finns pengar till elitidrott i framtiden om den inte skapar dem själv.

Värdet av att Sarah Sjöström är bäst i världen är tack och lov högt för Sarah som förtjänar varje krona men mycket begränsat för både Sverige såväl som förening. 

Det är ingen som är elak med alla de fantastiska ledare som lagt tiotusentals timmar på att utveckla potentiella medaljörer. Det är bara ett nytt samhälle.

Välj in Friskis i RF eftersom alternativet att Friskis väljer bort RF är sämre.

 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.

Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är  inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Ingenting har förändrats sedan februari 2022

Rysslands krig mot Ukraina har snart pågått längre än andra världskriget.

 En nation och dess människor smulas sönder bit för bit. I den dagliga nyhetsrapporteringen berättas om nattens ryska attacker med drönare och ballistiska robotar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja