"Det krävs hårdare tag mot myglet!"
I Expressen påvisar Noa Bachner på mycket allvarliga problem i svensk fotboll. Svarta löner, spelare på turistvisa, matchfixning, organiserad brottslighet i agentledet.

Jag har läst och hört tillräckligt för att veta att det här är toppen på ett isberg.
Så här kan vi självfallet inte ha det. Vi vet att Allsvenskan, superettan och även div ett drivs seriöst med ett eller annat undantag som numera beivras. Men division två och nedåt måste rensas.
Krävs åtgärder
Det är förvånande att inte våra politiker börjat prata om att dra in alla bidrag till SvFF utifrån hur illa det är.
Det positiva är att det här går att åtgärda med ganska enkla medel och det bör åtgärdas snabbt. Jag kan se följande förslag som är enkla att införa och billiga.
1. I div ett och nedåt är det förbjudet med spelare från länder utanför EU. Undantag för nyanlända med uppehållstillstånd självfallet. Licens för spelare kan inte utfärdas innan status är kontrollerad.
2. Förbud för betting för div 2 och nedåt samt alla ungdomsmatcher.
3. All verksamhet skall vara kontantfri.
4. Alla klubbar skall ha samma nätbaserade ekonomisystem med koppling till bankkonton. SvFF ger en revisionsfirma i uppdrag att utföra stickprov såväl som kontrollera vid anmälningar mot klubben.
5. Agenter skall ha skyldighet att bli tredjepartsreviderade om SvFF så kräver.
6. Agentlicens kräver en ekonom eller juristutbildning. Spelarköp och spelarförsäljning utan agent med licens skall inte godkännas.
7. Alla betalningar vid spelarförsäljning och spelarköp skall gå via en clearingstruktur hos SvFF.
8. Agentavtal med juniorer under 15 år skall ge 4 års avstängning för den spelaren.
9. Inför stickprov av spelaridentitet i div 2 och 3.
10. Utdrag ur brottsregistret för ledare och styrelse för klubbar med seniorlag inte bara för pedofilbrott utan även annan brottslighet.
Då behövs inga löner
Mer än så krävs inte för att vi skall bli av med +90 procent av all förekommande brottslighet. Division 2 är dessutom inte en del av den kommersiella fotbollen så egentligen borde det inte förekomma några spelarlöner alls. Div II och nedåt är fotboll som skall drivas av det som är fotbollens kärna, dvs glädje.
Sen är inte staten utan ansvar heller. Det primära för att få bort matchfixning är att få upp kanalisationen, Dvs sportbetting hos utländska aktörer utan licens måste beivras av samhället. Det är statens ansvar både för att ge de seriösa bolagen med licens (som betalar skatt här) en fungerande marknad och för att beivra matchfixning som skadar fotbollen.
Spelinspektionen verkar vara mer eller mindre dysfunktionell på det här området. Krasst är det så enkelt att regeringen med Shekarabi i spetsen har två alternativ. Få upp kanalisationen eller sänk spelskatten. Annars krackelerar hela systemet. Beivras inte spel utanför licenssystemet så faller licenssystemet. Så enkelt är det. Finns det 1000 i Sverige boende som spelar på utländska siter som inte har svensk licens så skall vi ha 900 skattedomar. Har vi inte det bör man byta ledning på Spelinspektionen.
När Spelmyndigheten har rapporterar de första 100 fallen så kan jag börja se GD som icke inkompetent. Inte innan.
Mest lästa just nu
Fotbollens globala förändring och ekonomiska tillväxt återspeglas även i allsvenska Hammarby IF:s bokslut för 2024. Under året växte koncernens eget kapital till 146,6 miljoner, jämfört med 103 miljoner för 2023.
Under 2024 uppgick Hammarbys intäkter till 384 miljoner, en ökning med närmare 45 procent jämfört med 2023.
Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .
Det var dagen då Therese Johaug skulle v isa att det går att komma tillbaka efter ett upehåll. Så kunde hon motivera all träning inför återkomsten. Genom att erövra segern bevisade hon sin särklassiga förmåga. Så gick hennes tankar.
Det var också dagen då Frida Karlsson skulle visa att hon kunde mycket mera. Hon var färdig för de stora uppgifterna. Hon skulle besegra Therese Solhag. De tankarna rörde síg ständigt och jämnt i hennes huvud under alla träningspass med sikte på Trondheim.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
I november, då föreningen fyllde 15 år, kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.
– Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Skriv kommentar