Politikerna förstår inte fakta

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

När Svenljunga kommun på KF på måndag fattar beslut om att inte ge stödja ridhuset så beslutar man samtidigt att flickor är mindre viktiga än pojkar. Det tror jag att man inte har förstått.

Ridhuset och ridklubben behöver få hyran betald på 175 000 kronor per år för att kunna fortsätta verksamheten. Delar av fullmäktige säger att det inte är en kommunal uppgift att äga ridhus och att de inte skall få kommunalt stöd. Det är självfallet en rent osaklig åsikt, i praktiken ren lögn.

Svenska kommuner är i särklass största ägare av breddanläggningar för idrott sedan 70 år. Kommunerna investerar varje år ca 5 miljarder i anläggningar för breddidrott.  100 procent av alla breddanläggningar för barn och ungdomsidrott ägs, drivs eller betalas av kommunerna.

Orsaken till kommunala investeringar i anläggningar och barn och ungdomsidrott som finns väl belagt är att det är lönsammaste vi som samhälle kan göra. Möjligtvis jämförbart enbart med stöd till bibliotekens arbete med att få barn att älska att läsa.

Läs in fakta!

Barn och ungdomar som idrottar:

Har senare drogdebut

Drabbas mer sällan av barnfetma

Klarar skolan bättre

Fortsätter träna som vuxna i större utsträckning och får bättre hälsa.

Krasst och cyniskt är stöd till ungdomsidrotten bästa metoden för att skapa goda skattebetalare och medborgare. En investering med mycket god avkastning. 

Gynnar tjejer

Det är tre saker som gör hästsporten speciell utöver att det är en av våra största idrotter med ett mycket stort bidrag i form av skatter till samhället.

Här är en av få idrotter med en mycket hög andel tjejer

Man utvecklar fler kvinnor till ledare (inom exempelvis näringslivet) än annan idrott.

Hästen som levande djur som måste tas om hand gör att man lär sig ta mer ansvar.

Ridhusen har också en mer social funktion än de flesta andra idrotter. Man ”hänger” i timmar i ridhuset med sina kompisar medan föräldrar kör hem en direkt fotbollsträningen är över. Som fritidsgård är ridhusen och ridklubbarna en mycket billig verksamhet för kommunerna och det bör också beaktas. 

Generellt sätt i alla kommuner är barn och ungdomsidrotten inte jämställd. 

Pojkar får bättre tränare, fler träningstimmar och mer attraktiva träningstimmar. 

Så också förmodligen i Svenljunga eftersom det är så i praktiken i alla kommuner. Lägger man ned eller avslutar stöd till ridsporten så förstärker man den ojämlikheten.

Ökad könsdiskriminering

Det är också så att de flesta kommuner subventionerar kulturen för vuxna med i genomsnitt ca tio gånger subventionen av idrott räknat per utövar/åskådartimme. Satsningen på ridhus och annan breddidrott bör göras med det perspektivet klart för sig.

Men, det viktiga är det uppenbara. Att inte satsa på ridhus är ett aktivt beslut för ökad könsdiskriminering av flickor av kommunen.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Svenska Bandyförbundet drabbas av en rekordstor ekonomisk smäll. Nu avslöjas att underskottet är på nästan 5 miljoner kronor för 2022/2023. En av anledningarna är att Ryssland exkluderats och att det internationella utbytet inte  blev som det var tänkt.

Idrotten kan vara en riskmiljö för mäns våld mot kvinnor. Samtidigt är idrottsrörelsen en viktig aktör för att minska detta allvarliga samhällsproblem. Det visar en regeringsrapport från Centrum för idrottsforskning.

–  Ideella ledare, volontärer och frivilliga föräldrar har motivationen, viljan och energin finns stora möjligheter, fortsätter Susanne Strand

Under kommande dam-VM i fotboll, 20 juli – 20 augusti på Nya Zeeland och i Australien, skrivs historia.

 För första gången någonsin, det här är nionde upplagan av VM, kommer FIFA, det internationella förbundet, ett ekonomiskt ersätta varje spelare från totalt 32 nationer.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Norge och skidsport.Då finns det pengar om nån gång, kan vi tro.Men det stämmer inte alls. .På onsdagen fick landslagsåkarna beskedet att det blir nedskärningar till kommande säsong på grund av ekonomin.

Intresset för Obos Damallsvenskan fortsätter att stiga; det mediala intresset ökar liksom publiksiffrorna. Också intresset från spelmarknaden ökar. Generellt spelas det för 20 miljoner kronor på varje damallsvensk match, en tredubbling jämfört med för tre år sen. Med den ökade omsättningen ökar också risken för matchfixning. Något som Elitfotboll Dam (EFD) och huvudsponsorn Svenska Spel aktivt informerat samtliga lag i damallsvenskan och Elitettan om under våren.

C More upphör, nu är det bekräftat. Tidigare har tv-huset dementerat rykten om att streamingtjänsten skrotas.

Men enligt ett pressmeddelande ska TV4 Play och C More slås ihop under namnet TV4 Play efter sommaren. C Mores betalande användare omvandlas därmed till plus-användare på TV4 Play. På TV4 Play blir det också möjligt att välja att titta på innehåll med eller utan reklam.

SHL-ishockeyn köpkarusell snurrar vidare, trots alla kristecken i svensk ekonomi. På torsdagen offentliggjordes att Linus Omark, 36 år, bryter sitt kontrakt med schweiziska Servette Geneve och flyttar hem till Luleå.

 En affär som knappast varit möjlig om inte it-miljardären och Luleå-supportern Gustav Porser agerat i bakgrunden.  Omark har en succésäsong bakom sig, han bidrog i hög grad till Servettes ligaguld med 56 poäng plus 12 poäng i slutspelet.