Damkronorna förstår inte fakta
De är uttagna till ett upptaktsläger inför en fyrnationsturnering för ishockeyns damlandslag - och väljer att bojkotta. De vill ha betalt för att spela. Samtidigt ser de förbundet som den dumma aktören som är orsak.
Jag blir ledsen för att det bara finns förlorare i den här soppan - spelarna, klubbarna, ligan, förbundet.. Den här bojkotten är onödig och saknar helt faktagrund

Fakta är som följer: förbundet har ett avtal med damligan identiskt med det förbundet har med SHL. Damligan ägs av klubbarna som spelar i högsta serien och klubbarna har att hedra ligans avtal med förbundet. Avtalet innebär följande:
• Ligan får alla kommersiella rättigheter, dvs förbundet avhänder sig intäkter som exempelvis hade kunnat användas till att ersätta spelarna men skall användas till att utveckla hockeyn som helhet.
• Klubbarna tar på sig att ge spelare tillåtelse för landslagsspel och ersätta dem för arbetet.
Klubbarnas ansvar
Krav på ersättning skall alltså ställas till klubbarna
När det gäller hockeyn är det så att förbundet (som är aktör för landskamper, landslagsläger, ungdomslag etc) inte är arbetsgivare till någon. Förbundet behandlar alla lika. Ingen får ersättning utöver prestationsbaserad bonus. Något som damkronorna i år inte förtjänat. Damhockeyligan krävde att få samma avtal som SHL har, något som förbundet självfallet ställde upp på eftersom man vill agera jämställt.
Om damspelarna varit upprörda över sina löner, något som blir relevant om lönekostnaderna ligger under 55 procent av de intäkter klubben har från verksamheten så skall de genom sitt fackförbund Unionen vidta stridsåtgärder gentemot klubbarna. Så fungerar en arbetsmarknad och kommersiell idrott har en arbetsmarknad.
Problemet att damhockeyn än så länge inte genererar intäkter stora nog för att spelarna skall ha löner som räcker för ett bra liv. Här är också jämställdheten total, samma gäller för herrbandy, herrbasket med flera sporter som har för låg omsättning, dvs inte skapat attraktion nog, för att kunna konkurrera inom upplevelseindustrin.
Då är idrotten olönsam
Samma gäller för ca 65 av 71 idrotter inom RF. Har man inte föräldrar, sponsorer eller andra så är idrotten olönsam. I de 65 idrotterna är det totalt jämställt, ingen får en krona. Man idrottar för att det är roligt. Det finns skäl till varför idrott i första hand drivs av ideella föreningar och varför 99,7% av alla som idrottar betalar för att göra så.
Det är trist när duktiga tjejer i hockeyn inser att de inte har råd med att spela i landslaget, men det är samma för tjejer och killar i de flesta idrotter. Det är ingen rättighet att kunna leva på sin idrott. Är man tillräckligt duktig och valt rätt sport har man rätt till ca 60% av de värden man skapar. Så krasst fungerar upplevelseindustrin.
Ett ideellt förbund tjänar inga pengar, pengar som hockeyförbundet får in skall gå ograverat till att utveckla ishockeyn. Damkronorna är ingen vinstaffär för förbundet och när man gett ligan alla kommersiella rättigheter har man också tackat nej till sponsorinkomster. Nu står man också med kostnader för ett läger som inte har några spelare. Finska förbundet har sålt biljetter till matcher som nu inte kommer att spelas.
Alla är förlorare. Vem eller vilka som uppviglat spelarna till den här aktionen har jag ingen aning om, men den/de har ljugit för sina kamrater i truppen.
Bristande kommunikation
Enda sakliga kritiken mot förbundet i den här soppan är i så fall bristande kommunikation. Samma kritik skall självfallet också riktas mot Damligan och klubbarna. Hade tjejerna vetat om hur avtalet såg ut hade man inte agerat.
Tjejerna har också brutit mot förbundets tävlingsbestämmelser genom att första tacka ja till landskamper och sedan inte dyka upp. Något som skapat hårda straff för de relativt få män som genom åren lyckats med samma sak. Hur förbundets juridiska kommitté skall hantera en hel landslagstrupp blir en senare fråga. Misstänker att då de flesta blivit missledda blir straffen milda.
Det här handlar alltså på intet sätt om bristande jämställdhet från förbundets sida utan om bristande kunskap och felaktig verklighetsuppfattning från spelarnas och det s.k. spelarfackets (som inte är en fackförening) sida.
Idrotten är ideell, man betalar för att idrotta. Det är ideella föreningar som ordnar tränare som utan ersättning tränar barnen, föreningen ordnar isytor, utrustning, ger barnen en värdegrund och bättre förutsättningar att klara skolan. Ingen har rätt att kräva ersättning för att idrotta. Det skall man få när man genererar värde, som delmängd av värdet. I alla företag där de anställda haft mer i löner än vad företaget omsätter så har det slutat med konkurs. Samma gäller den kommersiella idrotten.
Mest lästa just nu
En förening med nio liv, hette det, nej, tio liv, är det rätta, för på måndagsförmiddagen gick Östersunds FK ut med ett pressmeddelande o lät meddela ” Klubben har tillförts över 11,5 miljoner kronor och säkrat fortsatt spel i Superettan 2025”.
- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar
Willy Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har
erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han
skrivit ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han
vänder sig till ett stort antal ledare,’
Svensk fotbolls nyvalde ordförande Simon Åström, 42 år, fick redan första dagen på det nya jobbet en rejäl käftsmäll. Aldrig tidigare har Luxembourg, 92:a lag på FIFA:s världsranking, besegrat ett svenskt landslag.
Nu har det hänt, i den första av fyra vänskapsmatcher inför höstens VM kval föll danskfödde Jon Dahl Tomassons svenska landslag med 1-0. Ett historiskt magplask för blågult – och vad värre är.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
I november, då föreningen fyllde 15 år, kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.
– Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Skriv kommentar