Damkronorna förstår inte fakta

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

De är uttagna till ett upptaktsläger inför en fyrnationsturnering för ishockeyns damlandslag - och väljer att bojkotta. De vill ha betalt för att spela. Samtidigt ser de förbundet som den dumma aktören som är orsak.

Jag blir ledsen för att det bara finns förlorare i den här soppan - spelarna, klubbarna, ligan, förbundet.. Den här bojkotten är onödig och saknar helt faktagrund

Fakta är som följer: förbundet har ett avtal med damligan identiskt med det förbundet har med SHL. Damligan ägs av klubbarna som spelar i högsta serien och klubbarna har att hedra ligans avtal med förbundet. Avtalet innebär följande:

Ligan får alla kommersiella rättigheter, dvs förbundet avhänder sig intäkter som exempelvis hade kunnat användas till att ersätta spelarna men skall användas till att utveckla hockeyn som helhet.

Klubbarna tar på sig att ge spelare tillåtelse för landslagsspel och ersätta dem för arbetet.

Klubbarnas ansvar

Krav på ersättning skall alltså ställas till klubbarna

När det gäller hockeyn är det så att förbundet (som är aktör för landskamper, landslagsläger, ungdomslag etc) inte är arbetsgivare till någon. Förbundet behandlar alla lika. Ingen får ersättning utöver prestationsbaserad bonus. Något som damkronorna i år inte förtjänat. Damhockeyligan krävde att få samma avtal som SHL har, något som förbundet självfallet ställde upp på eftersom man vill agera jämställt.

Om damspelarna varit upprörda över sina löner, något som blir relevant om lönekostnaderna ligger under 55 procent av de intäkter klubben har från verksamheten så skall de genom sitt fackförbund Unionen vidta stridsåtgärder gentemot klubbarna. Så fungerar en arbetsmarknad och kommersiell idrott har en arbetsmarknad.

Problemet att damhockeyn än så länge inte genererar intäkter stora nog för att spelarna skall ha löner som räcker för ett bra liv. Här är också jämställdheten total, samma gäller för herrbandy, herrbasket med flera sporter som har för låg omsättning, dvs inte skapat attraktion nog, för att kunna konkurrera inom upplevelseindustrin.

Då är idrotten olönsam

Samma gäller för ca 65 av 71 idrotter inom RF. Har man inte föräldrar, sponsorer eller andra så är idrotten olönsam. I de 65 idrotterna är det totalt jämställt, ingen får en krona. Man idrottar för att det är roligt. Det finns skäl till varför idrott i första hand drivs av ideella föreningar och varför 99,7% av alla som idrottar betalar för att göra så.

Det är trist när duktiga tjejer i hockeyn inser att de inte har råd med att spela i landslaget, men det är samma för tjejer och killar i de flesta idrotter. Det är ingen rättighet att kunna leva på sin idrott. Är man tillräckligt duktig och valt rätt sport har man rätt till ca 60% av de värden man skapar. Så krasst fungerar upplevelseindustrin.

Ett ideellt förbund tjänar inga pengar, pengar som hockeyförbundet får in skall gå ograverat till att utveckla ishockeyn. Damkronorna är ingen vinstaffär för förbundet och när man gett ligan alla kommersiella rättigheter har man också tackat nej till sponsorinkomster. Nu står man också med kostnader för ett läger som inte har några spelare. Finska förbundet har sålt biljetter till matcher som nu inte kommer att spelas.

Alla är förlorare. Vem eller vilka som uppviglat spelarna till den här aktionen har jag ingen aning om, men den/de har ljugit för sina kamrater i truppen.

Bristande kommunikation

Enda sakliga kritiken mot förbundet i den här soppan är i så fall bristande kommunikation. Samma kritik skall självfallet också riktas mot Damligan och klubbarna. Hade tjejerna vetat om hur avtalet såg ut hade man inte agerat.

Tjejerna har också brutit mot förbundets tävlingsbestämmelser genom att första tacka ja till landskamper och sedan inte dyka upp. Något som skapat hårda straff för de relativt få män som genom åren lyckats med samma sak. Hur förbundets juridiska kommitté skall hantera en hel landslagstrupp blir en senare fråga. Misstänker att då de flesta blivit missledda blir straffen milda.

Det här handlar alltså på intet sätt om bristande jämställdhet från förbundets sida utan om bristande kunskap och felaktig verklighetsuppfattning från spelarnas och det s.k. spelarfackets (som inte är en fackförening) sida.

Idrotten är ideell, man betalar för att idrotta. Det är ideella föreningar som ordnar tränare som utan ersättning tränar barnen, föreningen ordnar isytor, utrustning, ger barnen en värdegrund och bättre förutsättningar att klara skolan. Ingen har rätt att kräva ersättning för att idrotta. Det skall man få när man genererar värde, som delmängd av värdet. I alla företag där de anställda haft mer i löner än vad företaget omsätter så har det slutat med konkurs. Samma gäller den kommersiella idrotten.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

22-27 juli är det damfotboll som gäller mitt i största semesterperioden. EM för damer avgörs i Schweiz. SVT delar mästerskapet med Viaplay och sänder bland annat Sveriges premiär mot Danmark och Sveriges eventuella kvartsfinal. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.