Skatteintäkter borde kompensera idrotten

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

En snabb och kort sammanställning ger vid handen att regeringens beslut om förbud mot publik på idrottsevent med mer än 500 åskådare idag kostar svensk idrott ca 500 Miljoner i uteblivna intäkter med kanske 10 procent minskade kostnader (detta baserat på att beslutet gäller maj ut)

Från fullt till tomt på läktarna. Regeringen borde kompensera idrotten, anser Dan Persson.

Jag ser ingen anledning att ifrågasätta regeringens beslut att förbjuda event med +500 åskådare, om den myndighet som har experterna föreslår detta så skall regeringen så besluta. 

I går (onsdag 11/3) föreläste jag för studenter på Södertörns högskolas Event Management utbildning på temat vad som händer när skiten träffar fläkten på det här sättet som Corona nu gjort. Fick fråga från en av de många kloka studenterna ”Hur vet man att man fattar rätt beslut?”. Mitt enkla svar var att man i den här typen av läge bara vet att man fattar fel beslut, dvs antingen för milt eller för hårt och resultatet får man i bästa fall om en månad. 

Den fråga som statsministern då gled på är vem som skall betala för de förluster som idrotten, privatteatrar med flera aktörer utsätts för som direkt konsekvens av regeringens beslut.

Ett självklart svar

För mig är det svaret självklart. Det skall regeringen göra. De skapar förlusterna och de tar alltid del av varje omsättningskrona i skatter. Då skall man pynta. 

Modellen för hur man pyntar så att inte idrottens krav är för höga eller myndighetens förslag för låga är enkel att sätta samman. Det finns statistiska underlag för hur många som skulle gått och deras snittpriser. 

Jag skulle behöva max fyra arbetsdagar för att sätta ihop en modell som innebär att ingen får för lite och ingen för mycket som dessutom är enkel att administrera.

Den privata kulturen är en av förlorarna utöver idrotten och bör också kompenseras. Den subventionerade kulturen är det inte, då biljettintäkterna är en försumbar del av deras intäkter, det är ju i deras värld finare kultur ju färre man attraherar. 

Besöksnäringen största förloraren

För idrotten så har beslutet inte bara extremt stora ekonomiska konsekvenser, utan även sportsliga sådana, de lag man möter utan publik nu på hemmaplan möter man på bortaplan med publik i höst. Det påverkar mer än vad man tror. Att inte ha identiska sportsliga förutsättningar är det kanske största brott mot idrottens idé som kan begås.

Utöver mänskligt lidande på hög nivå så ger Coronaepidemin stora ekonomiska konsekvenser. Besöksnäringen är en av de största förlorarna. Kommersiell idrott är en del av den industrin. Det som då skiljer är att alla konkurrerar på lika villkor medan idrotten är ideell i sin struktur och av det skälet inte har samma soliditet.

På fjolårets siffror är det lite över 60 miljoner för de åtta lag som spelar slutspel i SHL. Det är ca 15 miljoner per omgång utan publik i allsvenskan, lägg på svenska cupen. Superettan och Hockeyallsvenskan, innebandyn, skidor, landskamper, inställd SM- vecka med mera. 

Vi landar på ca 500 miljoner +- 100 miljoner. Här är det genomgående aktörer som är stora och goda skattebetalare som betalat mångdubbelt mer i skatter det senaste året. 

För att få ett perspektiv på pengarna så är enligt regering, Riksbank, ECB med flera nu en till två procentenheters tillväxt på agendan ävenom de undviker att säga det högt. Det är då knappa 60 miljarder per procentenhet eller upp till 120 miljarder. 

Upplevelseindustrin med turism, besöksnäring, idrott, kultur med flera är ca 10 procent av detta. Att kompensera med en halv miljard för att inte tappa 5-6 miljarder i tillväxt och 43 procent av det i skatteintäkter är klokt. Att inte göra det är dumt. Så enkelt är det.

Men Regeringen Löfven behöver omgående tala om att man tar notan. Annars så skadar man svensk idrott och svensk tillväxt mer än någon annan gjort någonsin.

Ett långt liv har lärt mig att de som inte tar de notor de själva skapat skall man inte umgås med, än mindre rösta på.

 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.