Märklig artikel av idrottsministern

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Idrottsminister Amanda Lind skriver en debattartikel i AB om jämställdheten inom idrotten.Det är ett inlägg som skapar frågor.

Det är politiskt smart att utnyttja glädjen över fotbollstjejernas fantastiska framgång och försöka vinna sympatier den vägen. Nästan en skyldighet för en politiker att renommésnylta numer.   

Jag reagerar på två saker. För det första, hon förstår inte vad sponsring är och dessutom, idrotten är mer jämställd än samhället i övrigt och att idrotten som är så stor med 3,2 miljoner medlemmar kan bara vara marginellt bättre än samhället.

Sofia Jakobsson och Olivia Schough tillsammans med fans när damlandslaget anländer till Landvetter Foto: Henrik Brunnsgård / TT

 

Läs idrottsministerns artikel här 

Idrotten är en del av samhället och begränsas hela tiden av detta. Idrottsrörelsen är ingen solitär, kan inte bli en och skall inte vara en.

Det borde hon veta

Lind skriver sedan att statliga bolags sponsring skall vara jämställd. Det innebär att hon inte förstått vad sponsring är och hur myndigheters krav på sponsring ser ut. Bolag får inte ge bidrag, det blir icke avdragsgillt. 

Sponsring är en av många sätt att marknadsföra verksamheten och den vägen få fler kunder. Köpa annonser, reklam i tv, direktmarknadsföring är andra metoder som sponsringen konkurrerar med. Sponsring får inte vara gåva utan den skall vara affärsmässigt motiverad för att vara avdragsgill. 

Konsekvensen är att publikantal, antal tv-tittare, mediaexponering med mera är hur man mäter Sponsring. Den skall vara affärsmässigt motiverad. Dvs om damhockeyn har en tiondel av publiksiffror, tv-siffror och mediaexponering jämfört med herrhockeyn så kan man inte affärsmässigt motivera mer än en tiondel till damhockeyn. Här bör Amanda ta ett snack med Skatteverket och få allt bekräftat. 

All sponsring av bredd och av CSR-karaktär kan dock och skall självfallet vara helt jämställd både utifrån värderingar och att det är en förutsättning för att det skall vara bra för sponsorn.

Det som är underförstått

Det underförstådda hotet i hennes artikel, om indragna bidrag om man inte är snabb med sitt arbete för mera jämställdhet uppfattar jag som orättvist. 

Jag har följt idrottens arbete med jämställdhet i 20 års tid, det har varit ,och är, en av de mest prioriterade frågorna där golfens 50/50 projekt är ett av många tunga miljoninvesteringar på området. 

Ett av problemen med att flickor slutar idrotta i förening tidigare än pojkar är som jag ser det inte brist på jämställdhet, utan bristande attraktionsförmåga. Idrotten blir utkonkurrerad av andra sysselsättningar helt enkelt.

Bristen på kvinnor i föreningsstyrelser är en konsekvens av jämställdhet. Vare sig män eller kvinnor under 50 anser sig ha tid att sitta i en föreningsstyrelse. Kvar blir då män +60 som är de enda som ställer upp. Den kvotering till förbundsstyrelser som RF nu genomför är en konsekvens av att man misslyckats med det egentliga uppdraget, göra föreningsstyrelser attraktiva. Man sminkar en gris helt enkelt.

Det finns mer att göra på området jämställdhet för de unga. Även om det blivit ofantligt mycket bättre så har inte flickorna lika attraktiva träningstimmar, lika duktiga ledare, samma tillgång till anläggningar som killarna. 

Här finns en enig rörelse som jobbar med de här frågorna, här finns kommunala kravställare som snabbar på utvecklingen. Här behövs inte regeringens agerande.

Om hon vill öka förutsättningarna

Sen på temat låt idrott vara idrott så får inte stödverksamheter med samhällsnytta bli kärnaffären, Idrotten måste vara kärnaffär.

Vill idrottsministern ge idrotten bättre förutsättningar är det jätteenkelt. Ett 25-procentigt statsbidrag till alla som bygger idrottsanläggningar skulle förändra mer än något annat. Det kostar under 2 miljarder per år, sänker kommunernas anläggningskostnader och ger alla de andra stora värdena för samhället. Utan anläggningar ingen jämställdhet. 

Då gör regeringen något bra. Nu blev det populism och innehållslöst. Påminner i stor utsträckning om hur den förra alliansregeringen förhöll sig till idrotten. Det är osannolikt att någon kan peka på någon skillnad.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ledningen i allsvenska fotbollsklubben IFKNorrköping ser ett liv efter detta. På måndagen framkom det att klubben klubben har nått en likviditetslösning.

Det  innebärt primärt att föreningens bank, SEB, utökar sitt samarbete med IFK och klubbens koncernbolag

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid  den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen. 

Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.