Märklig artikel av idrottsministern

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Idrottsminister Amanda Lind skriver en debattartikel i AB om jämställdheten inom idrotten.Det är ett inlägg som skapar frågor.

Det är politiskt smart att utnyttja glädjen över fotbollstjejernas fantastiska framgång och försöka vinna sympatier den vägen. Nästan en skyldighet för en politiker att renommésnylta numer.   

Jag reagerar på två saker. För det första, hon förstår inte vad sponsring är och dessutom, idrotten är mer jämställd än samhället i övrigt och att idrotten som är så stor med 3,2 miljoner medlemmar kan bara vara marginellt bättre än samhället.

Sofia Jakobsson och Olivia Schough tillsammans med fans när damlandslaget anländer till Landvetter Foto: Henrik Brunnsgård / TT

 

Läs idrottsministerns artikel här 

Idrotten är en del av samhället och begränsas hela tiden av detta. Idrottsrörelsen är ingen solitär, kan inte bli en och skall inte vara en.

Det borde hon veta

Lind skriver sedan att statliga bolags sponsring skall vara jämställd. Det innebär att hon inte förstått vad sponsring är och hur myndigheters krav på sponsring ser ut. Bolag får inte ge bidrag, det blir icke avdragsgillt. 

Sponsring är en av många sätt att marknadsföra verksamheten och den vägen få fler kunder. Köpa annonser, reklam i tv, direktmarknadsföring är andra metoder som sponsringen konkurrerar med. Sponsring får inte vara gåva utan den skall vara affärsmässigt motiverad för att vara avdragsgill. 

Konsekvensen är att publikantal, antal tv-tittare, mediaexponering med mera är hur man mäter Sponsring. Den skall vara affärsmässigt motiverad. Dvs om damhockeyn har en tiondel av publiksiffror, tv-siffror och mediaexponering jämfört med herrhockeyn så kan man inte affärsmässigt motivera mer än en tiondel till damhockeyn. Här bör Amanda ta ett snack med Skatteverket och få allt bekräftat. 

All sponsring av bredd och av CSR-karaktär kan dock och skall självfallet vara helt jämställd både utifrån värderingar och att det är en förutsättning för att det skall vara bra för sponsorn.

Det som är underförstått

Det underförstådda hotet i hennes artikel, om indragna bidrag om man inte är snabb med sitt arbete för mera jämställdhet uppfattar jag som orättvist. 

Jag har följt idrottens arbete med jämställdhet i 20 års tid, det har varit ,och är, en av de mest prioriterade frågorna där golfens 50/50 projekt är ett av många tunga miljoninvesteringar på området. 

Ett av problemen med att flickor slutar idrotta i förening tidigare än pojkar är som jag ser det inte brist på jämställdhet, utan bristande attraktionsförmåga. Idrotten blir utkonkurrerad av andra sysselsättningar helt enkelt.

Bristen på kvinnor i föreningsstyrelser är en konsekvens av jämställdhet. Vare sig män eller kvinnor under 50 anser sig ha tid att sitta i en föreningsstyrelse. Kvar blir då män +60 som är de enda som ställer upp. Den kvotering till förbundsstyrelser som RF nu genomför är en konsekvens av att man misslyckats med det egentliga uppdraget, göra föreningsstyrelser attraktiva. Man sminkar en gris helt enkelt.

Det finns mer att göra på området jämställdhet för de unga. Även om det blivit ofantligt mycket bättre så har inte flickorna lika attraktiva träningstimmar, lika duktiga ledare, samma tillgång till anläggningar som killarna. 

Här finns en enig rörelse som jobbar med de här frågorna, här finns kommunala kravställare som snabbar på utvecklingen. Här behövs inte regeringens agerande.

Om hon vill öka förutsättningarna

Sen på temat låt idrott vara idrott så får inte stödverksamheter med samhällsnytta bli kärnaffären, Idrotten måste vara kärnaffär.

Vill idrottsministern ge idrotten bättre förutsättningar är det jätteenkelt. Ett 25-procentigt statsbidrag till alla som bygger idrottsanläggningar skulle förändra mer än något annat. Det kostar under 2 miljarder per år, sänker kommunernas anläggningskostnader och ger alla de andra stora värdena för samhället. Utan anläggningar ingen jämställdhet. 

Då gör regeringen något bra. Nu blev det populism och innehållslöst. Påminner i stor utsträckning om hur den förra alliansregeringen förhöll sig till idrotten. Det är osannolikt att någon kan peka på någon skillnad.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.  

OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen