Idrott borde tillhöra socialministern

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

SR radiosporten, rapporterar idag måndag den 25 maj att många specialförbund vill ha en utpekad idrottsminister. Jag tror de har fel i den slutsatsen.

Bakgrunden är att de upplever att Lind inte tar till vara idrottens intressen i sin dubbla roll som kultur och idrottsminister. Här har de självfallet rätt. 

Problemet är att en idrottsminister inte har till uppgift att driva idrottens intressen. Snarare till uppgift att bromsa stöd till idrotten och att driva regeringens Idrottspolitik, som då inte till fullo behöver stödja idrottens intressen och som dessutom är helt okänd för de flesta, förmodligen inklusive flertalet ministrar. 

Svensk idrott idag är stor, komplex och mångfacetterad. Frågan om fler anläggningar hamnar hos Damberg och kommuner, matchfixning hos Johansson, Spelfrågor hos Shekarabi, Folkhälsan hos Hallengren, den kommersiella idrotten hos Baylan och så vidare.

Skulle inte kunna uträtta något

Tron, med vetskap om den stuprörsprincip för myndigheter och regering som blivit tydlig i och med Corona, att en idrottsminister skulle kunna uträtta något är naiv. En minister med ca 2 promille av statsbudgeten som medel skulle inte tas seriöst.

Att idrotten står för ca 2 procent av BNP och levererar 2 procent av samhällets skatteintäkter saknar i det sammanhanget betydelse.  Att vi är 3 miljoner i idrottsrörelsen saknar också betydelse. Vi är inte homogena och vi är inte bara med i idrottsrörelsen. Jag är en totalt fanatisk golfare men i valet att rösta på det parti som lovar att stötta golfen med lån till fler anläggningar eller det parti som lovar att fokusera på tillväxt väljer jag det senare. Det är dessutom långsiktigt bättre för golfen.

En idrottsminister skulle dessutom för att motivera sin existens klampa rakt in i det som vi idag ser som idrottsrörelsens områden att besluta om. Dvs idrottens möjligheter att själva besluta skulle minska, vilket självfallet vore negativt. Jag delar till fullo hur RF och Björn Eriksson tänkt och agerat i den här frågan.

Sen ser jag gärna att Lind blir av med frågan. Idrotten hör inte ihop med kulturen, Det området är den gökunge som tar idrottens resurser genom att vara duktigare på opinionsbildning.

Idrott är folkhälsa

Idrotten är ur ett samhällsperspektiv i första hand folkhälsa, i andra hand civilsamhälle, i tredje hand besöksnäring. 

Ur idrottens perspektiv är idrotten bara idrott, men det är i sammanhanget ointressant. En regering som tycker idrottsrörelsen är viktig ser till att en tung minister med intresse för idrott får ansvaret. 

Socialministern är det normalt bästa även om jag är tveksam utifrån vem som sitter där nu. Shekarabi är mitt alternativ. Duktig, tydlig, bra statssekreterare och bra relationer med Finansministern. 

En kulturminister är aldrig en tung minister. Hennes uppgift är dessutom lite schablonmässigt enbart att hålla nere kulturbudget utan att kulturelitens enorma opinionsbildande styrka anfaller regeringen nära ett val.

Så lägg ner drömmarna om en Idrottsminister. Hen skulle inte ha mer makt än vad en gift man har vid beslut om färg på huset vid ommålning. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Svenska fotbollslandslaget  fortsätter förberedelserna inför första natchen mot l Tunisien den 15 juni, natten mot måndagen med start 04.00 svensk tid, och sändning i SVT. Från VM-fronten rapportes annars om hur lagen tränar och försöker  hålla i gång  i en hetta som nalkas 30 plus. onsdagen dominerades av Infantino Show och bländande leende på en så kallad invigning. Men  den offentliga invigningen är denna torsdag kl 13.30. följt av priärmatchen kl 21 i kväll, Medxiko-Sydafrika

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen