Barn låter som industribuller?
Nacka kommun har överklagat den dom som begränsar användningen av Boovallen som fotbollsplan för barn och ungdomar. Domstolen har jämställt buller från barnen med industribuller. Det är en skrämmande dom.
Villaägarna som står bakom anmälan har köpt sina villor långt efter att Bovallen byggts. Boo FF är en av våra större breddföreningar med över 2000 barn i träning. De står inför risken att de måste säga nej till barn som vill spela fotboll. Några alternativa planer finns inte

Det skrämmande är att om domen står sig i nästa högsta instans så riskerar 1000 tals idrottsplatser att begränsas i användning. Det finns redan idag en stor brist på idrottsplatser och barn får redan idag inte idrotta på grund av brist på anläggningar.
Vilket samhälle har vi om ljudet av barn som leker ute är ett samhällsproblem, när all vetenskap påvisar att problemet är barn som inte leker ute och rör sig?
RF och fotbollförbundet mobiliserar
Här finns anledning för RF och SvFF att kasta in allt vad de har av duktiga jurister som stöd till Nacka kommun. Målet är av avgörande betydelse för idrottens framtid i Sverige. Utöver jurister bör även all lobbyingförmåga som idrotten kan uppbåda användas inför nästa förhandling i domstol.
För mig är det absurt att en lag som ursprungligen skrevs för att hantera buller från industri kan anses vara tillämplig för den här situationen.
Barn som leker, i det här fallet spelar fotboll, är alltid något positivt. Det får inte bli ett samhällsproblem.
Synnerligen märkliga villaägare
Nacka kommun förtjänar all respekt för att de står upp för principer om hur vi bygger ett fungerande samhälle mot tre välbärgade villaägare som riskerar att ha ljudet av barn som spelar fotboll när de grillar sin oxfilé och korkar upp sin Chateau Cheval Blanc 92 på lördagseftermiddagen. Köper man en villa för +8 miljoner 40 meter från en fotbollsplan så kan det inte vara en överraskning att barn kan vara glada när de spelar fotboll. Glada barn är inte tysta barn.
Här måste hela idrotten vara med i striden. Den här fighten får vi inte förlora. Då drabbas hundratusentals barn i hela vårt land för hela vår framtid.
Det handlar inte om fotboll bara, det handlar om fler barn med barnfetma, färre barn som klarar skolan, färre som tränar som vuxna med vällevnadssjukdomar som följd. Idrotten måste ta den här fighten.
Just nu känns den ekonomiska förlusten av anläggningar som används mindre som ett litet problem. Idrotten måste vinna det här kriget.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
22-27 juli är det damfotboll som gäller mitt i största semesterperioden. EM för damer avgörs i Schweiz. SVT delar mästerskapet med Viaplay och sänder bland annat Sveriges premiär mot Danmark och Sveriges eventuella kvartsfinal.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.