Vissa drabbas av allt, och lite till...

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Jag vet inte om John Daly hade någon idol, men Ken Green skulle ha kunnat vara det. En Bad Boy för PGA Tour och en man som upplevt mer tragik i livet än vad någon ska behöva göra. Nu är Green på väg att göra sensationell comeback inom proffsgolfen. På ett ben.

I början av juni i år var Ken Green, hans bror, flickvän och hund i Greens husbil på väg hem från en tävling på den amerikanska seniortouren. Greens bror körde bilen som fick punktering och for av vägen in i ett träd. Den ende överlevande i olyckan var Ken Green. Hans högerben gick dock inte att rädda utan amputerades nedanför knäet.

Mängder av problem

Green hade strax före olyckan kommit tillbaka till tävlingsgolfen efter mängder med problem med alkohol, spelskulder och psykisk ohälsa. Få trodde nog att han skulle komma tillbaka då, ännu färre efter den tragiska olyckan i år. Men Ken Green har hittat ny styrka genom vännerna Curtis Strange och Mark Calcavecchia och människor i Kens hemstad Danbury, Connecticut. Där arrangeras en tävling för att samla in pengar till Ken så han kan fortsätta sin karriär. Tävlingen är utsåld och väntas ge ett överskott på minst en miljon kronor.

Ken Green var på 1980-talet en av amerikansk golfs bästa spelare och största profiler. Klädd i gröna mockaskor, grön handske och hemska tröjor var han ingen stilikon direkt. Publiken delades i två läger, för eller emot. Ingen var oberörd och tourens chefer drömde mardrömmar om Kens humörsvängningar.

Tillsammans med caddien Joe LaCava (hos Fred Couples sedan 1990) körde han ett antal trick där de kastade klubbor till varandra på väg till nästa slag. Ken Green vann fem tävlingar på PGA Tour senare delen av 1980-talet och han spelade Ryder Cup 1989. En briljant spelare i sina bästa dagar. En tjurskalle med häftigt humör andra dagar. En likhet med en viss John Daly...

Han fick böta 25 gånger

Ken Green fick böta 25 gånger för dåligt uppförande under PGA-tävlingar. Som när han till US Masters på Augusta smugglade in två kompisar i bagaget på sin bil, eller drack pilsner under rundan med självaste Arnold Palmer på just US Masters 1997 (jo, jag var där). Eller när han framför fötterna på undertecknad splittrade ett sprinklerlock efter ett dåligt slag på Firestone 1989.

Svordomar, kritik mot arrangörer och touren var vanligt förekommande och allt tog bort fokus från det Ken Green faktiskt var - en otroligt bra golfspelare.

Vid 51 års ålder och med skilsmässor, spelskulder, psykiska problem och tragiska dödsfall i familjen bakom sig står han faktiskt där igen. Med förnyat självförtroende och fast besluten att komma tillbaka till seniortouren där man köra golfbil, vilket förstås underlättar en återkomst. De första golfslagen är redan avklarade och om en månad räknar Green med att själv spela i sin tävling i Danbury. För att nästa säsong vara tillbaka på touren. Den här gången blir det en hjältes återkomst. I Amerika älskar alla en fighter.

Roger Andersson
Kolla in Ken Greens hemsida:
http://www.kengreenscomback.com

Roger Andersson

Roger Andersson är vd för Idrottens Affärer. I ett tidigare liv sportjournalist på Aftonbladet, sportchef på SvD, chefredaktör för Svensk Golf och mediechef på Golfförbundet.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen