Vissa drabbas av allt, och lite till...
Jag vet inte om John Daly hade någon idol, men Ken Green skulle ha kunnat vara det. En Bad Boy för PGA Tour och en man som upplevt mer tragik i livet än vad någon ska behöva göra. Nu är Green på väg att göra sensationell comeback inom proffsgolfen. På ett ben.

I början av juni i år var Ken Green, hans bror, flickvän och hund i Greens husbil på väg hem från en tävling på den amerikanska seniortouren. Greens bror körde bilen som fick punktering och for av vägen in i ett träd. Den ende överlevande i olyckan var Ken Green. Hans högerben gick dock inte att rädda utan amputerades nedanför knäet.
Mängder av problem
Green hade strax före olyckan kommit tillbaka till tävlingsgolfen efter mängder med problem med alkohol, spelskulder och psykisk ohälsa. Få trodde nog att han skulle komma tillbaka då, ännu färre efter den tragiska olyckan i år. Men Ken Green har hittat ny styrka genom vännerna Curtis Strange och Mark Calcavecchia och människor i Kens hemstad Danbury, Connecticut. Där arrangeras en tävling för att samla in pengar till Ken så han kan fortsätta sin karriär. Tävlingen är utsåld och väntas ge ett överskott på minst en miljon kronor.
Ken Green var på 1980-talet en av amerikansk golfs bästa spelare och största profiler. Klädd i gröna mockaskor, grön handske och hemska tröjor var han ingen stilikon direkt. Publiken delades i två läger, för eller emot. Ingen var oberörd och tourens chefer drömde mardrömmar om Kens humörsvängningar.
Tillsammans med caddien Joe LaCava (hos Fred Couples sedan 1990) körde han ett antal trick där de kastade klubbor till varandra på väg till nästa slag. Ken Green vann fem tävlingar på PGA Tour senare delen av 1980-talet och han spelade Ryder Cup 1989. En briljant spelare i sina bästa dagar. En tjurskalle med häftigt humör andra dagar. En likhet med en viss John Daly...
Han fick böta 25 gånger
Ken Green fick böta 25 gånger för dåligt uppförande under PGA-tävlingar. Som när han till US Masters på Augusta smugglade in två kompisar i bagaget på sin bil, eller drack pilsner under rundan med självaste Arnold Palmer på just US Masters 1997 (jo, jag var där). Eller när han framför fötterna på undertecknad splittrade ett sprinklerlock efter ett dåligt slag på Firestone 1989.
Svordomar, kritik mot arrangörer och touren var vanligt förekommande och allt tog bort fokus från det Ken Green faktiskt var - en otroligt bra golfspelare.
Vid 51 års ålder och med skilsmässor, spelskulder, psykiska problem och tragiska dödsfall i familjen bakom sig står han faktiskt där igen. Med förnyat självförtroende och fast besluten att komma tillbaka till seniortouren där man köra golfbil, vilket förstås underlättar en återkomst. De första golfslagen är redan avklarade och om en månad räknar Green med att själv spela i sin tävling i Danbury. För att nästa säsong vara tillbaka på touren. Den här gången blir det en hjältes återkomst. I Amerika älskar alla en fighter.
Roger Andersson
Kolla in Ken Greens hemsida:
http://www.kengreenscomback.com
Mest lästa just nu
Golf-Sverige delades i två läger vid helgens förbundsmöte.
Som enda distrikt röstade Stockholms GDF, med totalt 169 000 spelare, mot förbundsstyrelsens förslag om att införa ett maxtak för antalet golf-ID som en golfklubb får utfärda.
Golf-ID är att betrakta som legitimationshandling att få spela på en golfbana. Röstsiffrorna blev 62-8.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Oskar Svärd utsedd blir ny chef för Ski Classics. Han efterträder grundaren David Nilsson, som har lett utvecklingen av Touren sedan starten och som nu tar rollen sin roll som VD för Wsportsmedia och blir styrelseledamot i Ski Classics.
- 2008 började jag med en liten idé som blev ett stortprojekt som växte till Ski Classics. Efter 17 år av mycket nöje, utmaningar och hårt arbete har jag bestämt mig för att nu är det rätt tid att lämna över facklan som director till en ny men erfaren person med fräscha ögon,och samma passion för Ski Classics", säger David Nilsson.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Ludvig Åberg är tillbaka, och då är också TVtittarna där. I synnerhet när det handlar om en Major på Augusta National, klenoden på touren. The Masters gäller torsdag-söndag med en Ludvig Åberg i stort begär.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.