Totalfotbollens egen regissör

På resa med dåvarande svenske förbundskaptenen Georg "Åby" i Ericsson i Europa på våren 1974 (inför VM senare det året i Västtyskland, såg jag Johan Cruyff första gången.
Holland, som Sverige senare skulle möta i gruppspelet i VM, hade träningsmatch, minns inte mot vem, inte resultatet, men jag glömmer aldrig den multibegåvade fotbollspelare som totalt dominerande planen.
Stiftade totalfotbollen
Det var under Ajax storhetstid, när Rinus Michels hade infört totalfotbollen, alla skulle kunna allt, vara överallt, springa som galningar och spela en underbart offensiv och aggressiv fotboll. Ajax med Cruyff vann ju Europacupen (föregångaren till Champions League) tre gånger på 70-talet, Bayern München skulle ta över herraväldet åren som följde, Holland och Tyskland var bäst i Europa då och möttes ju så småningom i den där VM-finalen 1974 som tyskarna vann. Cruyff och Beckenbauer var två samtida genier.
De första minnesbilderna av Cruyff var att han fanns överallt. Med ett finger i luften signalerade han offensiv, han dirigerade med båda armarna vart han ville att medspelarna skulle ta vägen. De hette Neeskens, Haan, Krol, Rep, det var en frustande frenesi, teknik och styrka i samverkan, de sprang som löddriga kapplöpningshästar men utan att glömma bort den kreativa fotbollen.
Cruyff var hela totalfotbollens dirigent därute på banan, han förverkligade tränare Michels idéer, han visade med armarna hur spelarna skulle springa, var bollarna skulle komma. Han var både den geniale mittfältaren och den skoningslösa avslutaren.
Han var, om man gör en svensk koppling, en Bosse Larsson i kubik.
Nytt och enastående
Få har haft eller har samma spelförståelse, samma schackmästarens överblick, samma tempoväxlande, oförutsägbara löpningar. Han var något alldeles nytt och enastående.
Jag minns att han kom upp i pressrummet efter den där matchen, först av alla efter en snabbdusch och med en cigarett i handen, vi var ett gäng journalister som kastade oss över honom, jag var lyckligtvis ende svensk just där, och fick en bra intervju, bl a angående Ralf Edström som då kommit ner till PSV och blivit en stor stjärna i holländska ligan.
"Hur skall ni klara Edström i luften", undrade jag som samma vår sett Ralf krossa Ajax (då hade Cruyff gått till Barcelona) med tre fantastiska nickmål, och Cruyff svarade:
"Vi har en stor och skäggig en (han hette Barry Hulshoff, tror jag) som nog skall klarade det", svarade han.
Han blev arkitekten
Det blev 0-0 i den där gruppspelsmatchen i Dortmund och när jag nu tänker tillbaka, så är det nog en av de bästa matcher - försvarsmässigt alltså - som ett svenskt landslag gjort i skarpt läge. Kent Karlsson och Björn Nordqvist gjorde sitt livs match som innerbackar för att inte tala om den makalösa Ronnie Hellström som just då var en av världens bästa målvakter. Utsedd både efter runda ett och runda två till VM:s bäste målvakt.
Med tanke på att Holland senare ruskade om ett av historiens bästa tyska VM-lag i finalen växte den bragden än mera.
Cruyff blev sedermera 1988-1996 när han var manager i Barcelona arkitekten bakom den stil som sedermera förfinades till det den är idag. Pep Guardiola var en av spelarna under Cruyff.
Jag träffade honom också i den vevan, det var på en reportageresa till Barcelona ett knappt år före OS 1992. Han bodde hos sin chef, Juan Gaspar som ägde hotel Princess Sofia och var vice ordförande (blev president senare) för FC Barcelona. Han stod med en cigarett i lobbyn när jag och dåvarande IOK-ledamoten Gunnar Ericson, som jag slagit följe med för att få kontakter hos den olympiske arrangören, anlände och Cruyff var välkomnande - han hade redan haft sina första små hjärtproblem som sedan skulle bli värre. Han hade vunnit den första ligatiteln sedan 1960 åt Barcelona (det blev fyra raka) och på våren 1992 Europacupen.
Mamma städerska hos Ajax
Cruyff var född under enkla förhållande, hans pappa dog när han blott var 13 år, mamman var städerska hos Ajax. Där, bland trasor och skurhinkar, fick han sin första kontakt med Ajaxs fotboll. Han är Hollands störste spelare genom alla tider, en av världens största fotbollspersonligheter.
Hjärtproblemen förföljde honom, han baypass-opererades men rökningen fick än värre konsekvenser för honom.Det sades att han rökte tre paket om dagen.
När han avled stilla i sitt hem vid 68-års ålder var det till slut lungcancern som vann den sista matchen.
Johan Cruyff och Pelé - oförglömliga fotbollskungar. Foto: TT
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen.
AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga.
20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Oskar Svärd utsedd blir ny chef för Ski Classics. Han efterträder grundaren David Nilsson, som har lett utvecklingen av Touren sedan starten och som nu tar rollen sin roll som VD för Wsportsmedia och blir styrelseledamot i Ski Classics.
- 2008 började jag med en liten idé som blev ett stortprojekt som växte till Ski Classics. Efter 17 år av mycket nöje, utmaningar och hårt arbete har jag bestämt mig för att nu är det rätt tid att lämna över facklan som director till en ny men erfaren person med fräscha ögon,och samma passion för Ski Classics", säger David Nilsson.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.