Totalfotbollens egen regissör

På resa med dåvarande svenske förbundskaptenen Georg "Åby" i Ericsson i Europa på våren 1974 (inför VM senare det året i Västtyskland, såg jag Johan Cruyff första gången.
Holland, som Sverige senare skulle möta i gruppspelet i VM, hade träningsmatch, minns inte mot vem, inte resultatet, men jag glömmer aldrig den multibegåvade fotbollspelare som totalt dominerande planen.
Stiftade totalfotbollen
Det var under Ajax storhetstid, när Rinus Michels hade infört totalfotbollen, alla skulle kunna allt, vara överallt, springa som galningar och spela en underbart offensiv och aggressiv fotboll. Ajax med Cruyff vann ju Europacupen (föregångaren till Champions League) tre gånger på 70-talet, Bayern München skulle ta över herraväldet åren som följde, Holland och Tyskland var bäst i Europa då och möttes ju så småningom i den där VM-finalen 1974 som tyskarna vann. Cruyff och Beckenbauer var två samtida genier.
De första minnesbilderna av Cruyff var att han fanns överallt. Med ett finger i luften signalerade han offensiv, han dirigerade med båda armarna vart han ville att medspelarna skulle ta vägen. De hette Neeskens, Haan, Krol, Rep, det var en frustande frenesi, teknik och styrka i samverkan, de sprang som löddriga kapplöpningshästar men utan att glömma bort den kreativa fotbollen.
Cruyff var hela totalfotbollens dirigent därute på banan, han förverkligade tränare Michels idéer, han visade med armarna hur spelarna skulle springa, var bollarna skulle komma. Han var både den geniale mittfältaren och den skoningslösa avslutaren.
Han var, om man gör en svensk koppling, en Bosse Larsson i kubik.
Nytt och enastående
Få har haft eller har samma spelförståelse, samma schackmästarens överblick, samma tempoväxlande, oförutsägbara löpningar. Han var något alldeles nytt och enastående.
Jag minns att han kom upp i pressrummet efter den där matchen, först av alla efter en snabbdusch och med en cigarett i handen, vi var ett gäng journalister som kastade oss över honom, jag var lyckligtvis ende svensk just där, och fick en bra intervju, bl a angående Ralf Edström som då kommit ner till PSV och blivit en stor stjärna i holländska ligan.
"Hur skall ni klara Edström i luften", undrade jag som samma vår sett Ralf krossa Ajax (då hade Cruyff gått till Barcelona) med tre fantastiska nickmål, och Cruyff svarade:
"Vi har en stor och skäggig en (han hette Barry Hulshoff, tror jag) som nog skall klarade det", svarade han.
Han blev arkitekten
Det blev 0-0 i den där gruppspelsmatchen i Dortmund och när jag nu tänker tillbaka, så är det nog en av de bästa matcher - försvarsmässigt alltså - som ett svenskt landslag gjort i skarpt läge. Kent Karlsson och Björn Nordqvist gjorde sitt livs match som innerbackar för att inte tala om den makalösa Ronnie Hellström som just då var en av världens bästa målvakter. Utsedd både efter runda ett och runda två till VM:s bäste målvakt.
Med tanke på att Holland senare ruskade om ett av historiens bästa tyska VM-lag i finalen växte den bragden än mera.
Cruyff blev sedermera 1988-1996 när han var manager i Barcelona arkitekten bakom den stil som sedermera förfinades till det den är idag. Pep Guardiola var en av spelarna under Cruyff.
Jag träffade honom också i den vevan, det var på en reportageresa till Barcelona ett knappt år före OS 1992. Han bodde hos sin chef, Juan Gaspar som ägde hotel Princess Sofia och var vice ordförande (blev president senare) för FC Barcelona. Han stod med en cigarett i lobbyn när jag och dåvarande IOK-ledamoten Gunnar Ericson, som jag slagit följe med för att få kontakter hos den olympiske arrangören, anlände och Cruyff var välkomnande - han hade redan haft sina första små hjärtproblem som sedan skulle bli värre. Han hade vunnit den första ligatiteln sedan 1960 åt Barcelona (det blev fyra raka) och på våren 1992 Europacupen.
Mamma städerska hos Ajax
Cruyff var född under enkla förhållande, hans pappa dog när han blott var 13 år, mamman var städerska hos Ajax. Där, bland trasor och skurhinkar, fick han sin första kontakt med Ajaxs fotboll. Han är Hollands störste spelare genom alla tider, en av världens största fotbollspersonligheter.
Hjärtproblemen förföljde honom, han baypass-opererades men rökningen fick än värre konsekvenser för honom.Det sades att han rökte tre paket om dagen.
När han avled stilla i sitt hem vid 68-års ålder var det till slut lungcancern som vann den sista matchen.
Johan Cruyff och Pelé - oförglömliga fotbollskungar. Foto: TT
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front
Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få, till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





























































Skriv kommentar