Kontakter, känsla, tur...

Att ha heta världstvåan Angelique Kerber i startfältet visar på en mycket bra tajming.
Även om den inte är en slumpens skörd måste en arrangör också ha marginalerna på sin sida och det har vi haft.
Vem lockar åskådare?
”Vem ska vi ha som största utländska affischnamn nästa år?”, är den återkommande frågan.
Johanna Larsson hade inte mycket mer än slagit in matchbollen i 2015 års Ericsson Open förrän vi i turneringsledningen började att planera för årets upplaga. Den startar på måndag och jag är både nöjd och stolt över att vi åter kan presentera ett mycket starkt startfält.
Det är nämligen ingen självklarhet i denna bransch där konkurrensen är stenhård. WTA-touren består av 57 turneringar i 33 länder och är idrottens största proffscirkus för damer.
Förstå att det är en hård dragkamp om de mest attraktiva spelarna.
En mix av förklaringar
Att Serena Williams och hennes kollegor två år i rad röstat fram oss till bästa turnering i vår kategori är fantastiskt. Men det förpliktigar också.
Vårt koncept för framgång är att bjuda på en mix av etablerade toppspelare, heta framtidsnamn och de starkaste hemmahoppen.
För att kunna göra det krävs förutom ett gott renommé och ett brett kontaktnät också en känsla för vilka unga talanger som har potential att bli stjärnor och sist men inte minst krävs alltså tajmning.
Och lite tur.
Tyskan Angelique Kerber var världstia vid säsongens början. En mycket sevärd toppspelare som fram till dess sällan fått de största rubrikerna. Vi tog kontakt under Australian Open där hon sensationellt finalbesegrade Williams och tog sin första Grand Slam-titel. Och efter diverse förhandlingar kunde vi en kort tid senare presentera Kerber som årets affischnamn.
Att hon nu kommer till Båstad som färsk Wimbledonfinalist och ny världstvåa innebär att hon är ett ännu hetare affischnamn än då hon blev klar för turneringen.
Tur för mig
Att hitta de unga talangerna som har potential att bli framtida stjärnor är den kanske mest fascinerande delen av mitt arbete som turneringsdirektör. Att jag som sportagent följer tenniscirkusen på nära håll är självklart en stor fördel när det gäller att hitta de där guldkornen.
Nuvarande världsfemman Simona Halep är en av flera spelare som visat upp sig för Båstadpubliken innan hon fått sina stora internationella genombrott.
I årets turnering finns flera unga spelare med potential att följa Halep i spåren och ska jag välja bara ett namn blir det 22-åriga fransyskan Caroline Garcia som just vunnit två WTA-titlar.
Min första klient var förresten serbiskan Jelena Jankovic som då var rankad runt 40. Jag tyckte att hon hade vad som krävs för att bli en toppspelare. Jelena förlorade elva matcher i rad...
Nej, det var förstås ingen bra tajmning och ingen drömstart för mig i branschen. Men då hon ett år senare spelade WTA-turneringen i Rom kom Jelena dit som nybliven världsetta.
I år gör hon sin första start i Båstad där hemmafavoriterna Johanna Larsson, Rebecca Peterson och Susanne Celik har viktiga roller.
Underbara Johanna!
Det såg vi inte minst förra året. Då Serena Williams på grund av skada tvingades bryta turneringen riskerade luften att gå ur festballongen.
Ja, det gjorde den kanske också – men bara för någon dag.
Sedan klev Johanna Larsson fram. Hon storspelade, fyllde läktarna och tog karriärens första WTA-titel i singel.
Den segern kunde inte ha varit bättre tajmad än så. Både för henne och för oss.
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Biljettpriserna till fotboll-VM i sommar tenderar att bli de högsta någonsin. Från FIFA:s högvarter framkommer nu att Fyra biljetter till finalen den 19 juli på MetLife Stadium i New Jersey har lagts ut på sajten för strax under 2,3 miljoner dollar styck, vilket motsvarar cirka 21 miljoner kronor, enligt AP. Platserna är belägna bakom mål på den ena kortsidan. Så de åskådarna får i alla fall se skapligt... skapligt...
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som har premiär Gunde har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




























































Skriv kommentar