AIK storsatsar – i bandy

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Bandysverige håller andan av skräckblandad förtjusning. Vad är det som händer i AIK? Har sektionen en egen sedelpress? Satsningen är våldsam. 22 nyförvärv inför den här säsongen. Tolv damer, tio herrar. Målsättningen är utstakad: finalspel för damerna i mars, elitserien för herrarna om fyra år.

Foto: AIK; Grafik: Thomas Selig, Idrottens Affärer

Ikväll kommer ett första svar. AIK:s herrar premiärspelar borta mot Helenelund i division 1 Östra. Damernas premiär sker borta mot Skutskär den 22 november. I truppen finns sju ryskor.

Det är inga dussinlirare som AIK värvat (kanske kommer ett nyförvärv under tiden jag skriver det här). Kort bakgrund: AIK:s herrbandy lades ner 1985-86, återuppstod 2004. Herrarna har tre SM-guld, 1909, 1914, 1931.

AIK:s damer vann elva guld mellan året 1988-2014. Förlorade åtta finaler under samma tidsperiod. Damlaget lades ned 2016, spelarbrist. Återuppstod samma säsong på hösten, kom tvåa i allsvenskan med hjälp av F17-flickor som flögs in från Finland. AIK fick en gratisplats i elitserien 2017-18 sedan Nässjö/Tranås dragit sig ur.

Förslag i papperskorgen

På bandysektionens årsmöte 2016 sopades valberedningen förslag till styrelse i papperskorgen. Istället valde de 17 röstberättigade medlemmarna Marco Engborg – landets största bandymecenat – till ordförande och Jonas Galotta, omstridd AIK-profil, till vice ordförande.

Dagen före julafton släppte AIK en bomb. Ikonen Rinat Sjamsutov lämnade Tillberga i elitserien för AIK. På annandagen debuterade han i AIK-tröjan. I dag är ryssen spelande tränare för herrarna, tränare för damerna.

– Han håller fortfarande elitserieklass, försäkrar Galotta.

De som sett 44-åringen i aktion säger inte emot.

Marco Engborg vill inte uttala sig utan hanvisar till Galotta, också sportsligt ansvarig. På AIK-lagens matchtröjor står det Fortaxa Security. Det är Engborgs företag som med 33 anställda ifjol omsatte drygt 69 miljoner.

Hur har ni råd med alla värvningar, Galotta?

– Det är tur att det inte handlar om fotboll, då hade vår satsning kostat en förmögenhet. Vi har sålt 1 600 årskort á 500 kronor (800 000 kronor). Vi har 220 företagssponsorer. Vi säljer marknad varje dag och vi säljer mer än andra. Vi säljer matchtröjor för 1 931 kronor (herrarnas senaste SM-guld).

Ryskorna kostar

Vi har inga anställda tjänstemän, inget kansli. Alla jobbar ideellt. Jag lägger ned oerhört mycket tid på AIK bandy men har inte betalt.

Vad lever du på då?

– Det finns väl kärlek.

De sju ryska damerna kan inte leva på kärlek. Kommer man från ett icke EU-land ska idrottaren ha ett arbetstillstånd från Migrationsverket och erhålla minst 14 800 kronor i månaden. Sju ryskor betyder 103 600 kronor i månaden i utgift för AIK. De får inte ha något civilt arbete utan bara idrottsrelaterade uppgifter. Vanligtvis anställer klubbarna bara spelarna under vintertid.

– AIK:s avtal med de ryska spelarna är klockrena, säger Lars Wennerholm, Bandyförbundets ”utrikesminister”.

Förra säsongen omsatte AIK knappt 700 000 kronor. Den här säsongen pekar siffran på 4,8 miljoner. Alla matcher, herrar och damer, ska sändas live i pay-per-view. Förra säsongen var publikssnittet på Bergshamra IP 43 personer.

Bostäder är inte det lättaste att ordna i Stockholm.

– Med tur och spelarnas välvilja har det ordnat sig. Ryskorna ska lära sig svenska på SFI, säger Galotta.

Bandyhall i Solna?

Han, och jag förmodar Engborg, har stora planer för AIK. Belysningen på Bergshamra ska omedelbart förbättras. AIK har en dialog med Solna stad om att bygga en bandyhall.

– För att vara med i toppen i elitserien måste vi upp i en omsättning på 20-25 miljoner kronor. Vi är inne i en process. Just nu är vi glada och nöjda, säger Galotta.

Bland de tyngsta nyförvärven märks finländaren Rolf Larsson, 50 A-landskamper, från Hammarby, Mikael Nilsson, Vetlanda (lillebror till skyttekungen Patrik), finske landslagsmannen Pekka Rintala och Pär Törnberg, 36, från Bollnäs som har fem SM-guld med Edsbyn.

Bland nyförvärven i damlaget märks Elena Goremykina och Olga Bogdanova från Sandviken och världens bästa målvakt, Linda Odén, från Hammarby.

Bandyförbundets ordförande Stig Bertilsson:

– Vi välkomnar när det satsas på dambandy. Om det är en långsiktig satsning visar sig. Uppenbart har AIK ekonomiska muskler. Det kan bli kännbart för andra klubbar men vi har inga åsikter så länge som spelreglerna följs.

Göran Söderlund

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Vädret i USA är nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att fåu ppleva på måndagen på amerikandk mark.,

På måndagsförmiddagen  var spelarna från Norge och Sverige redo att på det första träningspasset väl påplöats i VM.  Frågan var bara r i vilket väder tpassen skulle ske.

Den norskatruppen som bor och tränar vid The University of North Carolina Greensboro hade valt rätt arena visade det sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen