Flexibla hallar skulle gynna idrotten

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

I Västerbotten, till yta väldigt stort, från fjäll till kust finns många olika utmaningar. När vi pratar om anläggningar, finns de i inlandet och de är sällan fullbokade. Tittar vi på Umeå och Skellefteå ser det annorlunda ut. Här finns både invånare som idrotter men alla anläggningar är fullbokade och det är svårt att få tider.

Foto: Bill Purdom / Little, Brown and Company

Det är bra att bygga anläggningar där folket finns men många gamla områden är inte planerade med idrottshallar eller grönområden. När de växer prioriteras bostäder och fritidsområden blir eftersatta.

Klämma in idrottsanläggningar

Man behöver hitta sätt att klämma in idrottsanläggningar vilket är en enorm utmaning och det krävs att se utmaningen ur ett nytt perspektiv.

Ett perspektiv är när bostadsområden växer och/eller förtätas är det oerhört angeläget att få med idrottsanläggningar och aktivitetsytor i planeringen redan från början. Att få tränga in en idrottsanläggning i efterhand är inte bara svårt, utan det kan även bli kostsamt.

Lika väl som det gäller Norrland är det ett problem söderut.

Utnyttja ytor smartare

Eftersom marken i en stad som växer är så eftertraktad behöver vi hitta nya smarta sätt att sam-nyttja de ytor som vi kan bygga på. Det handlar dels om att tänka multifunktionellt utifrån att olika idrotter ska kunna använda idrottsanläggningen men också att tänka multifunktionellt uti-från att en byggnad kan inrymma mer än bara idrottsverksamhet. Varför skulle man inte kunna ha parkering, affärer, sporthall och lägenheter i samma byggnad fast på olika plan?

En annan ingång kan vara att titta på nedlagda industrilokaler och undersöka möjligheten att anpassa och omvandla till moderna aktivitetsytor. De marknadsmässiga hyrorna är dock en stor utmaning för föreningar att hantera.

Jag är övertygagad om att framgångskonceptet är att tänka både på ute- och inneaktiviteter, samt för både barn och vuxna. När vuxna tränar ute kan barnen träna inne och vice versa. Folkhälsoaspekten bör tas i beaktning.

Flexibelt nytt tänk

Planera in ytor för t ex promenadbanor inomhus, där man använder taket som aktivitetsyta. Ytan byggs med en halvöppen konstruktion där utövarna kan se ned på ytan under. Det kommer att bli nödvändigt att tänka, lager på lager konstruktion och att utnyttja höjd, tänka idrott, sport och fritid och blanda offentlig verksamhet i samma byggnad eller närområde.

Om man leker lite med tanken med en promenadbana på taket. Våningen under finns Studieförbund och kreativa näringar med tillgång till samlings och konferensrum, fortfarande öppen sikt uppåt. Sedan en förskola på våningen under och multianläggningar under huset.

När det gäller själva hallen eller utrymmet bör man titta på flödet i hallen, var man placerar omklädningsrum i förhållande till aktivitetsytor. Viktigt att man tänker på att utövare har nära till omklädningsytor och inte behöver passera över planer när andra utövare har påbörjat sin tid etc.

Det finns idag alla möjligheter att nyttja land, luft och vatten för att skapa aktivitetsytor. Utma-ningarna är att tänka nytt och upparbeta de tillstånd som krävs.

Pop-up-anläggningar vore något

Förflyttningsbara anläggningar, eller så kallade pop up-anläggningar, har blivit en trend inom exempelvis restaurangbranschen. Framförallt i större städer. Det kan vara ett sätt att faktiskt göra en anläggningssatsning över hela kommunen genom att låta anläggningen besöka olika or-ter/byar under året.

Jag är övertygad om att det bli svårare att motivera satsningar på enskilda specialhallar för kommunpolitiker i framtiden. Kan man däremot argumentera för och påvisa att anläggningen har potential att nå flera målgrupper med olika verksamheter har man ett helt annat förhandlingsläge.

Ta hjälp av expertisen

När jag tänker på inlandet där underlaget sviktar med ut- och inflyttning i kommunerna finns en annan sorts utmaning eftersom idrottsintresset förändras med barnkullarna och går i berg- och dalbana. Här är det viktigt att bygga eller anpassa en anläggning för ombyggnation för att motsvara önskemål från andra idrotter.

Det är svårt att i fem år ha en blomstrande bowlinghall som sedan ska anpassas till annat och det utan att redan från början ta hjälp av byggexpertis. Det blir ännu viktigare när nya anläggningar ska byggas, att alla får vara med och bidra med sina erfarenheter innan man skrider till verket.

Då kan man bygga funktionsdugliga anläggningar så man inte plötsligt har en fin fotbollsplan men inget omklädningsrum med toalett till bortalaget.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.

Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid  SGF:s årsmöte 5-6 april.

Aldrig tidigare har ett svenskt landslag värderats så högt som det Tre Kronor som natten till torsdagen, 02 00, inleder Four Nations Cup mot Kanada i Bell Centre i Montreal.

De 23 spelarnas värde uppgår till 162 710 000 dollar eller motsvarandesvenska kronor 1,8 miljarder svenska kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.

Närmast kan vi se fram emot  hockeyns Nations Cup  i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.