Idrottens inbördeskrig kommer närmare
Linda Wijkström, ordförande för EFD (Elitfotboll dam) jublar i sociala media över att Länsförsäkringar Kalmar har valt att motstridigt Skatteverkets tolkning av lag sponsra det allsvenska laget i damallsvenskan med samma summa som de sponsrar Kalmar FF i herrarnas allsvenska.
Hon driver också frågan att skattelagstiftningen måste anpassas till kraven på "jämställdhet" inom idrotten.
Jag blir ledsen. Verkligt ledsen. Dels för att det Linda säger är att damfotbollen inte anser sig behöva skapa mer värde för damfotbollen så man den vägen kan öka sina intäkter eftersom det är enklare att med en identitetspolitik som får den mest obskyra vänsterrörelse att bli blå av avund (om nu vänsterrörelsen kan bli blå) ta pengar från herrfotbollen.
Konsekvensen av EFD och Lindas agerande är enkel att förutse. Fotbollen som helhet kommer att få lägre intäkter från sponsorer och relationerna mellan herr och damfotboll kommer att förstöras.
Ett inbördeskrig inom svensk idrott leder bara till att alla förlorar. Det gör mig också ledsen.
Processen tvärnitar
Jag har länge sett att det finns en stor potential för damfotbollen att öka sina intäkter. Vägen dit är ganska enkel och förutsättningarna finns. Spelarnas andel av klubbarnas omsättning måste initialt ned så att klubbarna har råd att arbeta med att öka sina intäkter, öka sin publik och sin attraktionskraft, men det leder på sikt till att man då kan öka spelarlönerna med egna pengar, inte med andras. Den processen tvärnitar självfallet också om strategin blir att ta andras pengar och det verkar enklare.
Valet av framtida sponsorer förenklas avsevärt om man fokuserar på de som redan är sponsorer till herrfotbollen och kör budskapet hälften är vårt.
Mest ledsen blir jag för att det påstådda argumentet om jämställdhet är falskt. Den argumentation som används av EFD har samma intellektuella stringens som när islamisterna skall påvisa att kvinnan visst är jämställd i deras tolkning av religionen, jämställd som underställd mannen.
För mig som varit aktiv för jämställdhet hela mitt vuxna liv och nu lägger min ideella tid på att stötta arbetet mot hedersförtryck är det här trist.
Killar får mer
Den ideella idrotten är inte jämställd än. Det borde den vara. Killar får fler och bättre träningstimmar på de anläggningar som finns, det läggs mer pengar på killarnas lag och killarnas utrustning och så vidare i en lång rad av områden där vi behöver bli väsentligt bättre.
Den kommersiella idrotten är däremot totalt jämställd och har så varit länge. Från marknaden bestående av publiken, tv-bolagen och sponsorerna får spelare och enskilda idrottare lika mycket. De får i runda slängar 60 procent av de värde de skapar. Detta oavsett kön.
Det som skapar skillnad är alltså hur mycket värde de skapar, det vill säga hur många fans, supportrar, följare som finns. Globala klubbar och globala idrottsmän som har supportrar över hela världen får mer än de som har supportrar i en liten del av Småland. Spelarna i Man U får mer än de i IFK Kalmar på samma sätt som spelarna i IFK Kalmar får väsentligt mer än de killar som är i Europaelit i värja.
Den kommersiella idrotten kan aldrig basera sin verksamhet på andra intäkter än de från marknaden.
Sarahs pengar
99,7 procent av de som idrottar i Sverige betalar för att idrotta. Hela idrottsrörelsens uppbyggnad är ideell och det är först de sista 40 åren som idrott blivit ett yrke. Sarah Sjöström skall inte behöva dela sina intäkter med herrsimmare som inte levererar vilket är vad Länsförsäkringar i Kalmar och EFD har som argument. I samma ögonblick som idrottare vill ha betalt för att idrotta så får de ta ansvar för att skapa värden som gör att det finns något att betala med. Precis som alla andra som arbetar i en kommersiell verksamhet.
Inom lagidrotterna är problemet också det att spelarna får för mycket och klubbarnas andel räcker inte till att utveckla verksamheten och öka intäkterna. Det är också jämställt. Det är lika illa i herridrotten.
Att tro att det går att ändra skatteverkets regelverk med någon genusvetenskaplig agenda är naivt på en nivå som förvånar. Om ett företag får rätten att avdragsgillt ge bort pengar så tappar dels samhället skatteintäkter och dels så uppstår mycket stora risker för minoritetsägare. Det är en fullständigt omöjlig väg framåt.
Den är dessutom osund. Sponsring är en av många marknadsförings-kanaler för företag. Det är upp till idrotten att påvisa att idrottssponsring är lönsamt för ett företag, det vill säga den summa man kan erhålla som exempelvis fotbollsklubb är alltid lägre än vad företaget kan tjäna på sponsringen. Sen kan man tjäna på många olika sätt, men företaget har en skyldighet att kunna påvisa hur man har räknat gentemot skattemyndigheterna.
Jag anmälde Länsförsäkringar
Jag har självfallet anmält Länsförsäkringar Kalmar till skatteverket. Snäll och vänlig som jag är har jag talat om det för Länsförsäkringar så de kan boka 80 procent av pengarna till damfotbollen som icke avdragsgill gåva och den vägen slippa skattetillägget.
Sedan återstår det för Länsförsäkringar att berätta för sina ägare, det vill säga deras kunder, varför det inte är bättre att hålla nere premier.
Mest lästa just nu
Svenska Golfförbundet slår nu tillbaka mot techbolaget Sweetspots klagan hos Kokurrensverket gällande förbundets it-system GIT.
Klagomålet avser missbruk av dominerade ställning, Sweetspot anser att klubbarna inte själva kan välja det it-system de vill använda.
Bo Bengtsson, biträdande generalsekreterare och stabschef på SGF, konstaterar inledningsvis att SGF alltid varit noga med att följa relevant lagstiftning.
Degerfors kommun vill sälja klassiska Stora Valla. Det chockartade beskedet nådde klubben plötsligt på måndagen, en och en halv vecka innan allsvenska premiären.
-Vi är chockade över att det kommer utan någon dialog, säger klubbchef Lars Weman. På sin hemsida skriver Degerfors:
"Vänsterpartiet och Moderaterna i Degerfors kommun harkommit överens om att försöka sälja Stora Valla. Beskedet kom som en chock för föreningens styrelse och personal, som inte delgivits planerna eller deltagit i någon form av dialog rörande en försäljning".
Handbolls-VM för herrar i Sverige i januari i år blev en succé – både ekonomiskt och publikt. Det står klart när arrangörsbolaget nu redovisar ett preliminärt finansiellt resultat från mästerskapet och från den turistekonomiska mätning som genomförts.
Sveriges landslag hamnade precis utanför prispallen i VM – på en fjärde plats. Så även om det inte blev VM-guld för Sverige så blev mästerskapet rena vinsten och en strålande affär för svensk handboll, för svensk besöksnäring och för stat och kommun.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
De har Göteborg som bas men med ett globalt perspektiv och har nått en dimension som innebär uppmärksamhet runt om i världen. Nu ska de också samarbeta världens största ungdomsturnering i fotboll,Gothia Cup, och multinationella bilfabrikanten, Volvo, Två giganter ska göra gemensam sak.
Riksdagen har fattat beslut i fråga om propositionen om en förstärkt spelreglering.
– Sammantaget väldigt positivt för våra allmännyttiga lotterier, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel och ordförande i SVALO (Sveriges Allmännyttiga Lotterier).
Under ishockeyns SM-slutspel, ångestkvalet mellan Brynäs och Malmö samt hockeyallsvenskans play off kan lagens supporters vakna upp med programmet ”Hockeymorgon” måndag-fredag 8.00-9,00.
1 372 298 263 kronor, 121 miljoner euro i klartext, - för köp av en fotbollsspelare, Det väcker reaktioner inte bara i fotbollvärlden. Och den berörde, argentinaren Enzo Fernández fyllde 22 år så sent som för en dryg vecka sedan och får nu pressen att leverera i sin nya klubb, Chelsea.
Skriv kommentar