En så fundamental felsatsning av Vasaloppet!
Vasaloppet har i år tänkt nytt och erbjuder bara vegetarisk mat och dryck. Detta utifrån ett hållbarhetstänk. Måste vara 2018-års oslagbara rekord i otur när man tänkt.
Vasaloppet är ett fantastiskt event som gynnar hela dalarna. Något av det bästa vi har. Jag har varit djupt imponerad över skickligheten att bygga varumärke och utveckla produkten och sett Vasaloppet som ett föredöme i många år men nu har man skjutit sig i foten.
slå tillbaka mot Vasaloppet
Vasaloppet kan aldrig bli ett miljöevent. Att försöka skapa en image av detta med vegetarisk mat kommer slå tillbaka ordentligt och skada Vasaloppets varumärke.
Vasaloppet skapar enorma mängder billkörning, det transporteras tusentals ton med snö, när det är kallt som i år står bussar på tomgång för att fungera som mobila värmestugor.
Varje åkare har kört hundratals mil för sin träning. Vasaloppet är inget miljöevent och det gör ingenting, Vasaloppet är så fantastiskt i sig.
Tävlingarna skapar mängder med träning, en friskare befolkning, lägre kostnader för äldrevård och sjukvård och kan ur alla perspektiv ses som en mycket stor leverantör av samhällsnytta.
såna ofantliga belopp!
Med 23 lopp per år på skidor, cykel och för löpning så når man +100 000 deltagare. Det är en stor ekonomisk tillgång för länet och genererar massor med skatter till Magdalena Andersson. Vasaloppet som bolag omsätter 65 miljoner, men nyckeltalet är att den siffran motsvarar 10 procent av total omsättning som hamnar hos besöksnäring, transporter, sportaffärer med flera.
Det finns massor med fina saker man kan säga om Vasaloppet och det gör jag gärna. När man nu går ut och säger sig vara hållbara genom att erbjuda vegetariskt så tappar man en stor del av den respekt jag haft för organisationen.
Utöver att man får de bönder på vars mark loppet till stor del går som fiender, en naturlig reaktion då Vasaloppet i praktiken bestämt sig att inte bara bojkotta de produkter de säljer för sin överlevnad, har man dessutom mage att påstå att det är produkter som är skadliga för samhället. Någon annan tolkning ges inte.
Populistiskt, korkat beteende med pekpinnar som bara kan leda till ett försvagat varumärke är min trista slutsats.
När man tog beslutet att bli vegetariskt för att förbättra miljöprofilen så borde man ha funderat över riskerna för backlash. Backlash i form av att hyckleriet genomskådas, risken för artiklar av det här slaget, sponsorer som blir irriterade och lämnar, risken för att ses som politiserande (att sluta äta kött av miljöskäl är en fråga som drivs av hårda aktivister med tillhörighet hos miljöpartiet).
96 procent av befolkningen har andra politiska preferenser och lär inte jubla över att få se sin livsstil förhånas av Vasaloppet.
Bara att göra en pudel
Nu har Vasaloppet ett smärtsamt men enkelt beslut att fatta. Backa, gör en pudel och be om ursäkt. Fokusera på att framstå som det ni redan är, en fantastisk organisation, ledande inom kommersiell idrott, en stor skapare av samhällsnytta och en motor för turismen i länet.
Vill ni sedan stärka varumärket så gör det på områden där risken för en backlash är obefintlig.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.
Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.
Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.
Solna stad och AIK Fotboll har nått en överenskommelse.
AIKk får en ny träningsanläggning vid Råsta strandväg i Solna och lämnar därmed Karlberg efter 16 år.
Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli ska tennisbanorn även kantas av TV-kameror
Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen lockar i år ett starkt startfält med internationella toppspelare.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.
- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.