En så fundamental felsatsning av Vasaloppet!
Vasaloppet har i år tänkt nytt och erbjuder bara vegetarisk mat och dryck. Detta utifrån ett hållbarhetstänk. Måste vara 2018-års oslagbara rekord i otur när man tänkt.
Vasaloppet är ett fantastiskt event som gynnar hela dalarna. Något av det bästa vi har. Jag har varit djupt imponerad över skickligheten att bygga varumärke och utveckla produkten och sett Vasaloppet som ett föredöme i många år men nu har man skjutit sig i foten.
slå tillbaka mot Vasaloppet
Vasaloppet kan aldrig bli ett miljöevent. Att försöka skapa en image av detta med vegetarisk mat kommer slå tillbaka ordentligt och skada Vasaloppets varumärke.
Vasaloppet skapar enorma mängder billkörning, det transporteras tusentals ton med snö, när det är kallt som i år står bussar på tomgång för att fungera som mobila värmestugor.
Varje åkare har kört hundratals mil för sin träning. Vasaloppet är inget miljöevent och det gör ingenting, Vasaloppet är så fantastiskt i sig.
Tävlingarna skapar mängder med träning, en friskare befolkning, lägre kostnader för äldrevård och sjukvård och kan ur alla perspektiv ses som en mycket stor leverantör av samhällsnytta.
såna ofantliga belopp!
Med 23 lopp per år på skidor, cykel och för löpning så når man +100 000 deltagare. Det är en stor ekonomisk tillgång för länet och genererar massor med skatter till Magdalena Andersson. Vasaloppet som bolag omsätter 65 miljoner, men nyckeltalet är att den siffran motsvarar 10 procent av total omsättning som hamnar hos besöksnäring, transporter, sportaffärer med flera.
Det finns massor med fina saker man kan säga om Vasaloppet och det gör jag gärna. När man nu går ut och säger sig vara hållbara genom att erbjuda vegetariskt så tappar man en stor del av den respekt jag haft för organisationen.
Utöver att man får de bönder på vars mark loppet till stor del går som fiender, en naturlig reaktion då Vasaloppet i praktiken bestämt sig att inte bara bojkotta de produkter de säljer för sin överlevnad, har man dessutom mage att påstå att det är produkter som är skadliga för samhället. Någon annan tolkning ges inte.
Populistiskt, korkat beteende med pekpinnar som bara kan leda till ett försvagat varumärke är min trista slutsats.
När man tog beslutet att bli vegetariskt för att förbättra miljöprofilen så borde man ha funderat över riskerna för backlash. Backlash i form av att hyckleriet genomskådas, risken för artiklar av det här slaget, sponsorer som blir irriterade och lämnar, risken för att ses som politiserande (att sluta äta kött av miljöskäl är en fråga som drivs av hårda aktivister med tillhörighet hos miljöpartiet).
96 procent av befolkningen har andra politiska preferenser och lär inte jubla över att få se sin livsstil förhånas av Vasaloppet.
Bara att göra en pudel
Nu har Vasaloppet ett smärtsamt men enkelt beslut att fatta. Backa, gör en pudel och be om ursäkt. Fokusera på att framstå som det ni redan är, en fantastisk organisation, ledande inom kommersiell idrott, en stor skapare av samhällsnytta och en motor för turismen i länet.
Vill ni sedan stärka varumärket så gör det på områden där risken för en backlash är obefintlig.
Mest lästa just nu
Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.
I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvists röst när de följer Sveriges högsta liga i fotboll. Granqvist är även en av tre programledare under TV4:s sändningar, tillsammans Axel Pileby och Petra Svensson. Pileby har de senaste åren programlett Nyhetsmorgon och Efter Fem, men jobbar från och med i vår med de allsvenska sändningarna.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar