SvFF agerar mot hedersförtrycket

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Det är få saker inom svensk idrott som glatt mig så mycket som nyheten om SvFFs nya stora och omfattande jämställdhetsprojekt som tydligt tar ställning mot hedersförtrycket och agerar för att minska hedersförtrycket.

Irans Parvin Farhadi och Sveriges Petra Andersson under fotbollslandskampen mellan Sverige och Iran på Gamla Ullevi i Göteborg. Matchen mot Sverige år 2016 var Irans allra första utanför Asien. Foto Thomas Johansson / TT

Fotbollförbundet ligger här före RF och har dessutom en approach identifierar hedersförtrycket som ett stort samhällsproblem vilket jag inte uppfattat att RF har.

Basketen först

Som bakgrund bör nämnas att Basketförbundet till Riksidrottsmötet 2017 skickade in en motion på temat att RF skall ta fram riktlinjer gällande ”religiösa symboler” som problemet med slöja omskrivs till. RF skall i god tidföre RIM 2019 ha en proposition på det här området. Min enkla slutsats är att bästa lösningen är att RF väljer att följa SvFFs policy i frågan.

Jag åt lunch med Sevana Bergström som ansvarar för projektet på SvFF i måndags och blev både glad och imponerad.

Det jag är rädd för i de här sammanhangen är ord som kulturrelativisering, postkoloniala strukturer, intersektionalitet, normkritik och identitetspolitik. Det är ord som används i officiella sammanhang när man vill försvara hedersförtrycket eller påstå att det inte existerar, eller värre ändå, vill försvara beteenden vi inte skulle acceptera.

Svensk idrott liksom svensk fotboll har en mycket gedigen jämställdhetspolicy och skall självfallet så ha. Här finns allt underlag för att säga nej till religiösa eller kulturella påhitt som har sin grund i att kvinnan inte ses som jämställd mannen.

Enkelt – bara säga nej

Så enkelt är det. Det är bara säga nej. För mer okunniga farbröder i min ålder är det enkelt att klarlägga två saker om slöjan.

1. Den är inte ett klädesplagg. Den blir möjligtvis ett klädesplagg den dag i framtiden när ingen kvinna fängslas, misshandlas eller mördas för att de inte bär den.

2. Slöjan är ett av islamisternas verktyg för att objektifiera och sexualisera flickor och kvinnor som underställda mannen.

Vi kan enkelt konstatera att det är totalt motstridigt idrottens jämställdhetspolicy. Slöjan hör inte hemma inom idrotten. Inom idrotten hälsar tar vi i hand och respekterar varandra oavsett kön, sexuell läggning, hudfärg, religion.

Den utveckling vi fått där vi inte säger ifrån av kulturrelativistiska skäl när vår egen värdegrund ifrågasätts måste stoppas. I Svensk idrott är en flicka lika mycket värd som en pojke. Hon skall inte sexualiseras och ses som underordnad pojkar.

Det är troligt och sannolikt att ett slöjförbud leder till att några invandrartjejer inte får idrotta men det är ett minimalt problem jämfört med att så många av dem inte får idrotta just för att de är tjejer. De skall vara hemma och ta hand om syskon tills de gifter sig och skall sedan vara hemma och ta hand om man och barn. Vi får inte ge efter för det kvinnoförtryck som slöjan är symbolen för.

Naturliga regler

Vi måste också följa skollagen. Unga tjejer skall inte få slippa gymnastik på föräldrarnas önskan på grund av religiösa skäl. De skall också få lära sig simma. Att umgås med pojkar i ett badhus när man är 8 är inget onormalt och vi skall inte tillåta att flickorna sexualiseras som barn. Skolor som inte förstått det bör omgående få sina chefer avskedade.

Under tre år utbildar Svff ledare och tränare i ett jämställdhetsprojekt. I 11 pilotdistrikt omfattar utbildningen även att förstå och hantera hedersförtrycket. Sedan blir verksamheten en del av vardagen för alla. Ett omfattande åtagande som till fullo bygger på idrottens jämställdhetspolicy.

Det här är något jag tycker alla stora förbund skall ta efter. Det finns ingen anledning att vänta på det som förväntas bli ett urvattnat förslag på policy från RF 2019. Här kan de stora förbunden som omfattar 80% av alla idrottande ungdomar visa sig vara den goda kraften för samhällsnytta och integration utan att vänta in RF.

Med tanke på all kritik jag riktat mot SvFF genom åren så är det otroligt roligt att jag nu kan berömma dem för att de agerar som det föredöme vårt största förbund skall vara.

Dan Persson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.