Sossarna vill locka med 100 miljoner

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Socialdemokraterna går nu ut med löftet om att satsa 100 miljoner på idrotten. Motprestationen är att pengarna används för att få barn som går på fritids att röra på sig mer.

Det är alltid positivt när politiker bejakar fakta och fakta är att barn måste röra på sig mer om vi skall nå bra skolresultat, få barn som blir anställningsbara, få barn som får en god vuxenhälsa och mycket mer.

!00 miljoner till idrotten låter mer än vad det i själva verket är. Foto:TT

Det är alltid positivt när politiker bejakar fakta och fakta är att barn måste röra på sig mer om vi skall nå bra skolresultat, få barn som blir anställningsbara, få barn som får en god vuxenhälsa och mycket mer

Idrotten är  den enda aktör när föräldrar och skola väljer att curla som lär barnen att förlora och att hantera en förlust. Den kanske viktigaste egenskapen vi behöver för att klara livet som vuxen.

Inte särskilt genomtänkt

Det som då inte framgår är hur pengarna skall användas. Det har inte S talat om och indikationen är att de inte ens funderat på det. 100 miljoner

 är då ett valt belopp för att det skall låta mycket och mer pengar till fritids som gör att barnen rör sig mer är oavsett partifärg ett ”fint” förslag som passar väl in i en valrörelse där partier skall framstå som goda.

100 Miljoner är en förmögenhet för de flesta. Relativt de 270 miljarder som skola kostar och de ca 100 miljarder som idrotten omsätter handlar det om en promille.

Då får vi ett perspektiv på ideellt arbete

Vi har ca 450000 barn i Fritidshem. Dvs 45000 grupper om 10 barn som en idrottsledare kan ta hand om. Med 500 kronor i kostnad per träningstimme så räcker pengarna till nio träningstimmar. Men idrotten är ideell säger då vän av ordning. Tja, på fritiden har vi 600.000 ideella ledare. Skall man åka till förskolan vid tresnåret för att ha träning med andras barn krävs det ersättning. Det här perspektivet bör finnas när vi värderar stödet.

Det är rätt få av förbunden som kommer att kunna leverera. I synnerhet om platsen för träningen skall vara fritidshemmen. Men jag är förtjust i tanken att samhället köper idrott av föreningslivet som det nu handlar om.

Idrotten får komma med lösningen

Hur pengarna skall bli verkstad blir den viktigaste frågan. Hur är också en fråga där Idrotten måste vara den som får uppgiften att ta fram ett förslag på hur de här 100 miljonerna skall ge mest Svett per Krona. Byråkraterna kan det inte.

Sen bör RF få beröm, lite grann för att man fått löfte om de här 100 miljonerna och mycket för den geniala kampanjen om att barn och ungdomar skall hålla på med flera idrotter som lanserades med bland annat Charlotte Kalla.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollen är glödhet i Stockholms-regionen, om någon tvivlar – titta i boksluten för 2025.

 Det är märkligt nog endast AIK som faller ur ramen, här talar ordföranden i AIK Fotboll AB, Michael Jomer, om ekonomisk åtstramning efter ett minusresultat på 12,5  miljoner kronor.

Under 2026 ska kostnaderna kapas med 15 procent. AIK:s svaga siffror förvånar, allra helst som laget under 2025 noterade nytt skandinaviskt publikrekord med 30 023 åskådare i snitt per hemmamatch.

Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.

– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.   

Svensk golf upplever en historisk boom med rekordmånga medlemmar och spelade ronder under 2025. I september hade Svenska Golfförbundet över 577 000 aktiva medlemskap, vilket överträffar tidigare toppnoteringar. 

Räkna med en majoritet av de entusiasterna hade sett fram emot en underhållande söndagskväll med han som är allra bäst på att hantera en golfklubba - Ludvig Åberg.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Att sitta hemma, varmt och bekvämt  och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare.  Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på  Bonnier News som  har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen