Sossarna vill locka med 100 miljoner

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Socialdemokraterna går nu ut med löftet om att satsa 100 miljoner på idrotten. Motprestationen är att pengarna används för att få barn som går på fritids att röra på sig mer.

Det är alltid positivt när politiker bejakar fakta och fakta är att barn måste röra på sig mer om vi skall nå bra skolresultat, få barn som blir anställningsbara, få barn som får en god vuxenhälsa och mycket mer.

!00 miljoner till idrotten låter mer än vad det i själva verket är. Foto:TT

Det är alltid positivt när politiker bejakar fakta och fakta är att barn måste röra på sig mer om vi skall nå bra skolresultat, få barn som blir anställningsbara, få barn som får en god vuxenhälsa och mycket mer

Idrotten är  den enda aktör när föräldrar och skola väljer att curla som lär barnen att förlora och att hantera en förlust. Den kanske viktigaste egenskapen vi behöver för att klara livet som vuxen.

Inte särskilt genomtänkt

Det som då inte framgår är hur pengarna skall användas. Det har inte S talat om och indikationen är att de inte ens funderat på det. 100 miljoner

 är då ett valt belopp för att det skall låta mycket och mer pengar till fritids som gör att barnen rör sig mer är oavsett partifärg ett ”fint” förslag som passar väl in i en valrörelse där partier skall framstå som goda.

100 Miljoner är en förmögenhet för de flesta. Relativt de 270 miljarder som skola kostar och de ca 100 miljarder som idrotten omsätter handlar det om en promille.

Då får vi ett perspektiv på ideellt arbete

Vi har ca 450000 barn i Fritidshem. Dvs 45000 grupper om 10 barn som en idrottsledare kan ta hand om. Med 500 kronor i kostnad per träningstimme så räcker pengarna till nio träningstimmar. Men idrotten är ideell säger då vän av ordning. Tja, på fritiden har vi 600.000 ideella ledare. Skall man åka till förskolan vid tresnåret för att ha träning med andras barn krävs det ersättning. Det här perspektivet bör finnas när vi värderar stödet.

Det är rätt få av förbunden som kommer att kunna leverera. I synnerhet om platsen för träningen skall vara fritidshemmen. Men jag är förtjust i tanken att samhället köper idrott av föreningslivet som det nu handlar om.

Idrotten får komma med lösningen

Hur pengarna skall bli verkstad blir den viktigaste frågan. Hur är också en fråga där Idrotten måste vara den som får uppgiften att ta fram ett förslag på hur de här 100 miljonerna skall ge mest Svett per Krona. Byråkraterna kan det inte.

Sen bör RF få beröm, lite grann för att man fått löfte om de här 100 miljonerna och mycket för den geniala kampanjen om att barn och ungdomar skall hålla på med flera idrotter som lanserades med bland annat Charlotte Kalla.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En förening med nio liv, hette det, nej, tio liv, är det rätta, för på måndagsförmiddagen gick Östersunds FK ut med ett pressmeddelande o lät meddela ” Klubben har tillförts över 11,5 miljoner kronor och säkrat fortsatt spel i Superettan 2025”.

- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar

Willy  Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har

erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han

skrivit  ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han

vänder sig till  ett stort antal ledare,’

Diverse saker bland Sven-Göran ”Svennis” Erikssons tillhörigheter har auktionerats ut. 177 objekt såldes för ungefär 1,3 miljoner kronor, rapporterar Aftonbladet från dagarnas auktioner.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.