Politiker vill inte göra rätt för sig

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

”Om man är stark måste man vara snäll”. Pippi-citatet från 1947 i rubriken äger sin giltighet än idag. När en liten fotbollsförening har att göra med en kommun gäller den alltid.

Frej IK har skött fotbollsplanen, men får inte rättmätig ersättning av Täby kommunen. Foo:TT
IK Frej i Täby har en tvist med Täby kommun. Som passar väl in på Pippicitatet ovan.
Den enkla bakgrunden är att IK Frej skötte den kommunala idrottsplan där man bedrev sin verksamhet och fick ersättning av kommunen för detta. En mycket vanlig modell då det med några få undantag med föreningar som inte fungerat är väsentligt billigare än kommunal skötsel: Man får en operatör som bryr sig om anläggningen på ett sätt som kommunanställda mera sällan gör. Det här avtalet sades upp och kommunen skulle ta över skötsel. Avtalsperioden upphörde 2015 eftersom anläggningen skulle renoveras och kommunen tog över skötseln i år. Kvar finns då en period på 2,5 år då föreningen utan avtal har skött om anläggningen.
Nu vägrar kommunen betala ersättning för föreningens drift under den perioden. Det är kaffepengar för kommunen och en förmögenhet för IK Frej (Ca 500 TSEK). 
Otaliga samtal med tjänstemän under 2,5 år har inte lett någonstans och tjänstemännen säger rent ut att de inte får gehör hos politikerna.
Det här gör mig förbannad.
En kommunpolitiker även i Täby skall ha råkoll på den samhällsnytta fotbollen levererar och ge ortens föreningar förutsättning att fortsätta göra detta.
En kommun har en skyldighet att förstå att små aktörer har en helt annan syn på tid än kommunen som kan låta saker ta en evighet utan att bry sig om konsekvenserna.
Politiker på kommunal nivå måste förstå att det finns ett växande demokratiproblem med polarisering där fotbollen som största idrott är en av få aktörer som kan skapa den tillhörighet och den gemenskap som är förutsättningen för ett samhälle.
I en tid när lista på ljud vi minns inte bara är knastret från en skrivmaskin, faxmodemets blirpande utan också ljudet av barn som leker ute är föreningsidrottens förmåga att ge oss fler barn som klarar skolan, färre barn med barnfetma, fler barn med bra vuxenhälsa omistlig. Att då som större förening i en kommun bli direkt motarbetade av kommunen är inget annat än ett skamligt beteende av politikerna. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ishockeyns 14 SHL-klubbar står ekonomiskt väl rustade inför framtiden. För tredje säsongen i rad noteras nytt publikrekord med totalt 2 417 984 unika åskådare, vilket ger ett publiksnitt med 6 643 åskådaare per match. Det är det högsta snittet någonsin i ligans historia, det tidigare rekordet var från säsongen 2011-2012 med 6 393 personer per match.

- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar

Willy  Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har

erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han

skrivit  ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han

vänder sig till  ett stort antal ledare,’

 Ett historiskt Frölunda-guld fick ordföranden Mats Grauers att till och med gråta.

 Inför säsongen 2022-2023 startade Frölunda upp föreningens damishockey. Som sportchef anlände Damkronornas målvaktsikon Kim Martin och som tränare anställdes Erika Holst med  300 matcher för Damkronorna, och som första kvinna invald i svensk ishockeys Hall of Fame..

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.