De nya sätten att träna

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Kinexit är en av många start-up företag som använder digital teknik i en smart phone som träningshjälpmedel. Den är initialt framtagen för rehab och golf men finns nu i versioner för flera sporter än så. Den huvudsakliga marknaden är USA, men systemet används nu på fem pilotklubbar i Sverige då bolaget är svenskt.

Om man skall försöka definiera bolagets idé kan man sammanfatta det i att ”skapa mer välbefinnande för användarna när man idrottar/tränar.

Plattformen mäter dina framsteg, anpassar övningar till det du behöver träna på och utifrån detta ett sätt att skapa en effektivare träning. Den i golfsammanhang välkända och mycket etablerade tränaren Mats Evensson på Frösåker GK i Västerås är en av tre utvalda pro’s som har testat Kinexit. Han är mycket positiv på gränsen till lyrisk.

Det här är naturligt. Digitaliseringen kommer att påverka alla delar av vårt liv inkl träningen. Inte så att fotbollen dör för de stora idrotterna har inre styrkor som klarar sig i evigheter men däremot kan vi utgå ifrån att digitaliseringen stärker egen träning såväl som fotbollens.

Digitalt förändrar

Digitaliseringen som påverkar allt och kommer att totalt förändra vårt samhälle får inte ses som ett hot av aktörer som Föreningsidrotten. Det måste ses som en möjlighet och idrotten måste bli bäst på att använda digitala hjälpmedel för att utveckla verksamheten.

Kinexit är självfallet bara en av hundratals aktörer på den här globala marknaden. Det som skiljer de digitala aktörerna från föreningen är geografi. En förening har ett upptagningsområde på 30-40 minuters restid från föreningens anläggning. En digital aktör har en global marknad som omfattar de ca 4 miljarder som tillhör den rikaste delen. 

För en golftränare blir Kinexit ett sätt att öka kvaliteten på spelarens egenträning och den vägen effektiviteten av träningen. Vi kommer att se hur Kinexit och deras konkurrenter används även inom lagidrotter för att öka effektiviteten med träning. Att utövare kan få bra feedback på egen träning oavsett var man är geografiskt är självfallet en viktig tillkommande fördel.

Många som behöver

Kinexit blir ett tillkommande verktyg för att skapa mer glädje för en halv miljon golfare. Det är glädjen i kroppen från bra golfslag som skapar tillväxt för golfindustrin. Digitala hjälpmedel som ger ökad effektivitet med träning och därigenom snabbare resultat är något vi behöver för hela idrotten i ett samhälle där synen på tid förändras och otåligheten växer.

Om bolaget nu växer och utvecklas väl blir det ett bevis på att idrotten kan använda digitaliseringen för att skapa egen tillväxt. Det skulle glädja mig.

Att med 10-30 procent förbättra effekten av varje träningstimme är i ett samhälle där tid värderas högre och högre en väg för att bromsa den trista utveckling där konditionsnivån hos svenskarna nu utvecklas åt fel håll. Vi behöver tekniken för att bevara attraktionskraften.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen