Så tillkom Idrottsgalan med Jerringpriset
Det är tack vare Jerringpriset som Idrottsgalan är galornas Gala i Sverige.
Jerringpriset engagerar. För och emot. Idrottsgalans organisation är som Oscarsgalan.
Idrottsakademien gör rätt och den gör fel. Allt ligger i betraktarens öga. Här är en historielektion.

Undertecknad var den som tog initiativet till att skapa en Gala runt Jerringpriset i slutet av 90-talet. Vi på Egon Håkanson AB valde mellan Jerringpriset och Bragdguldet som basis för en årligen återkommande Gala. Valet var enkelt.
Priset involverar alla!
Jerringpriset kan involvera hela svenska folket. Dåvarande chefen för Radiosporten Pelle, Josefsson, blev entusiastisk. När SVT tackade nej sålde jag in idén till TV4. Allt var klart. Då stoppade radiochefen idén med motiveringen att ett Sveriges Radioprojekt inte kunde sändas i en kommersiell kanal. Tablå.
1999 blev Svante Stockselius, som jag kände från basket, SVT:s Nöjeschef. Jag presenterade idén, Svante tyckte den var bra och skulle tänka på saken. Några dagar sedan återkom han och sa att han blivit presenterad en idé om en Gala vid millenniumskiftet.
Undertecknad, Peter Lundin och Johan Englund, Nordic Artist (MTG-bolag) och Stockselius möttes. Vår idé var en årligen återkommande Gala med Jerringpriset som en grundbult och Nordic Artist en enda Gala år 2000. Två olika idéer. Svante sa ”Lös det!” Det gjorde vi och nästa gång firar Idrottsgalan 20-årsjubileum.
Idrottsgalan blev en succé och låg i topp fem i tittarsiffror under flera år. Men i ärlighetens namn fanns det också motstånd. Fotbollförbundet gick ut officiellt och meddelade att man var emot Galan. Ingen från Fotboll skulle ta emot några priser, meddelades det. Men bara två år sedan kunde jag hälsa Ordförande Lagrell välkommen.
Då bestämde byråkraterna
Lennart Karlberg, då VD på RF, ställde sig, som representant för hela idrotten, redan från början bakom projektet.
Byråkrater på SVT bestämde efter något år att Idrottsgalan inte kunde ha TV-sponsring. För detta krävdes ett direktsänt idrottsevenemang på Mästerskapsnivå. Detta löstes genom att Peter Lundin kom på att under Idrottsgalan visa bilder från en innebandymatch i SM-serien. Jag minns att dåvarande TV-sportchefen Hans Bonnevier sjönk djupare och djupare ned i stolen på Galan efter varje innebandyinslag. Till sist hade han huvudet på bordet under armarna. Det blev aldrig mer några bilder från ett idrottsevenemang under Galan.
Är själva förutsättningen
Idéerna med Idrottsgalan fördes också snabbt vidare inom Sponsor Servicekoncernen till dotterbolagen i Finland och Norge. Succé även där.
Jerringpriset är ingen marknadsföring för Radiosporten. Jerringpriset är det viktigaste priset eftersom alla kan rösta. Jerringpriset var och är själva förutsättningen för Idrottsgalan.
Mest lästa just nu
Deloitte och Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) har ingått ett samarbete som en förlängning av Deloittes internationella partnerskap The Olympic Partner (TOP).
- Vi delar många egenskaper med den olympiska rörelsen, såsom fokus på personlig prestation och utveckling, hälsa och välbefinnande. Vi har mycket att lära av den kunskap som finns inom SOK och tror att vi med våra kompetenser kan bidra till att utveckla SOK som organisation, stärka den olympiska rörelsen och idrott i Sverige i stort, säger Erik Olin, Country Managing Partner på Deloitte.
En entusiast och eldsjäl i samma person. Och han snackar inte bara utan får saker och ting gjorda. En Lars Månsson skulle det finnas lite varstans, då blev mycket uträttat. Han har svarat för ett enastående arbete i Arvika.
Lars har förverkligat idén om ”Arenan” och den blir nu till modell för varenda kommun i Sverige. Så bra är det bakomvarandet tänket och nyttan med skapelsen.
Han är SHL-ishockeyns högst avlönade svenske spelare. Skatteverkets siffror avslöjar att Färjestads forward Marcus ”Lilliz” Nilsson, 33, år, redovisade en taxerad inkomst på 3 279 800 kr, taxeringsåret 2022.
Santidigt sprider sig en osäkerhetsfaktor bland SHL-klubbarna och allmänt inom idrotten. Våldsutvecklingen i samhället påverkar alla och risken för attentat har ökat.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.
Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.
Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.
Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos 27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.
Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med att ge ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar.
– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne.
Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen
Skriv kommentar