Varför bestraffar Löfven idrotten?

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Att förvisa idrotten tillbaka till kulturen kan bara se som en medveten och mycket kraftig bestraffning av idrotten.

Varför Stefan Löfven väljer att agera på det här sättet är både okänt och obegripligt.

Detta i en stund av kända siffror, Kulturen får ca 33 miljarder i totala bidrag mot idrottens 12.

Statsministern gillar fotboll. I november i fjol passade Stefan Löfven på att besöka Tyresö och och spela fotboll med ungdomar i Tyresö FF Foto:Lotte Fernvall, Aftonbladet

Under perioden från 2013 när Idrottsrörelsen började arbeta med sin strategi 2025 där ”Idrott hela livet” varit den bärande tanken har idrotten legat under socialdepartementet eftersom förbättrad folkhälsa har varit viktigt för de styrande och Idrott är den viktigaste faktorn för förbättrad folkhälsa.

Så mycket som idrotten bidrar med

Mycket kort eftersom det är välkända fakta så bidrar idrotten med följande:

Fler ungdomar som klarar skola

Minskad barnfetma

Försenad start av alkohol, rökning, droger.

Färre sjukskrivningsdagar hos idrottande vuxna

Kortare till mellan fullt frisk och död för äldre som tränar.

Minskad belastning på sjukvården genom färre med vällevnadssjukdomar.

I en samhällsförändring där digitalisering skapar ett samhälle där vi rör oss mindre och med en mycket stor invandring av grupper som inte har vår förståelse för hur farligt rökning är och hur viktigt träning är så har konditionsnivån sjunkit. Lägg på ett växande hedersförtryck som förbjuder kvinnor att idrotta.

Bevisligen stora konsekvenser

Konsekvenserna för sjukvård, sjukförsäkring, äldrevård, skolresultat, ungdomsarbetslöshet, ungdomar som inte klarar gymnasium, vällevnadssjukdomar, ungdomsfetma med mera handlar om tiotals miljarder i onödig kostnadsökning för samhället. De stora kostnaderna hamnar hos kommuner och regioner, men problemet är nationellt och gemensamt.

När nu regeringen tydligt talar om för Idrotten att de inte ser Idrotten som aktör på det här området så är det både en bestraffning och allvarligt för samhällsutvecklingen. En felaktig och orättvis bestraffning.

Notera att jag inte ser någon anledning att vare sig berömma eller klaga på den nya idrottsministern. Det finns inget underlag för det så här två dagar efter hon tillträtt. Vi vet att hon varit ordförande i en fritids och kulturnämnd, att hon idrottar (tennis) och att hon håller på Luleå Hockey vilket får ses som en kvalitetshöjning jämfört med den period vi hade en Idrottsminister som var Djurgårdare.

Hon är helt oskyldig till den här förändringen. Det är statsministern ensam som bär ansvarig för förändringen.

Ordentlig uppföljning

Idrotten är den enda delen av civilsamhället där vi har en ordentlig uppföljning av leverans i relation till stöd från stat, region och kommun. Enda området där vi har kontroll och uppföljning av hur man arbetar med mobbing, värdegrund, inkludering och mot sexuella övergrepp med mera.

Resten av civilsamhället får väsentligt mera bidrag (ca 20 miljarder, ingen vet) från ca 800 bidragsgivare. Helt utan samordning, uppföljning och kontroll. Stora delar av medlen går till projekt som bara handlar om att försörja de som leder projekten medan effekterna oftast är försumbara och eventuellt uppnått resultat försvinner direkt när projekten avslutas.

Här har det gått så långt att 73 punkts programmet på allvar innehåller punkten (nr 42) att man från nästa år skall försöka sluta ge bidrag till organisationer som uppmanar till brott inom området hedersförtryck. Fundera på frågan varför vi har gett och ger bidrag till organisationer som förordar brottslighet? Stödlinjen mot radikaliseringen och extremism är nedlagt trots larmrapporter från Säpo och polisen.

Kulturen får inklusive kulturdelen ca 33 miljarder i totala bidrag mot idrottens 12. Inte heller här finns några som helst krav eller uppföljning. Det handlar om att försörja kulturarbetare i större utsträckning än att öka bildningen i samhället. Det fantastiska arbete som biblioteken gör för att få fler ungdomar att tycka om att läsa undantaget.

Att i den här kontexten förvisa drottsrörelsen med 3,2 miljoner engagerade, 600 000 ideella ledare, en total omslutning på över 100 miljarder och över 35 miljarder i skatteintäkter till samhället till en fjärdefiol på kulturdepartementet är ett hån.

Idrotten får det som blir över

När Kultur, Demokrati, Minoritetsfolken fått sitt får Idrotten skärvorna som blir över utifrån den kommunicerade prioriteringen.

Detta i ett läge där Idrotten som demokratisk folkrörelse fortfarande fungerar medan de partier som finns i Riksdagen har avskaffat både föreningsdemokratin och medlemmarna för sin egen verksamhet.

Jag vet att RF med sin strategi 2025 och sin verksamhet har varit mycket aktiv med att kommunicera varför idrotten är en del av folkhälsan och hur mycket det betyder för samhällsekonomin om vi får fler att träna och träna livslångt. Det har man gjort bra och det förtjänar man beröm för. Dock kan med rätta fundera på om strategin 2025 är möjlig att nå om staten är emot den. 

Historiskt var Idrotten en del av den socialdemokratiska maktapparaten. Det tog slut ungefär med Bosse Ringholms generation. Varför S och Löfven nu väljer att agera på det här sättet är fullständigt obegripligt.

Gör om gör rätt.

 

 

 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.