Hur medieutbudet styr intresset

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Det media skriver om blir vi insatta och intresserade av. Det driver barnens val av idrott. Om inte hockey vore så dyrt så skulle det nog kunna konkurrera med fotbollen i antal unga spelare. Dagens medieutbud ger morgondagens deltagande och på sikt förklarar det även antalet medaljer i OS och VM. 

Här kan vi jämföra Sverige med Norge. 

I Norsk media finns det ett större utrymme för mindre idrotter.  Det beror delvis på att Norge knappt har någon ishockey.  Effekten är att fler norska gyttar och piger prövar backhoppning, norsk kombination och mängder av andra idrotter. De får ett mer mångfacetterat idrottsutbud. Resultatet ser vi vart fjärde år i OS.  Norska kvinnor och svenska kvinnor tar många medaljer. Svensk damhockey är ju en mycket liten sport, precis som norsk herrhockey; men svenska män kommer inte i närheten av att ta så många medaljer som Norska män gör. En skillnad där är ishockeyns andel av svenskt medieutbud.  

Logiskt för kvällstidningarna

Att kommersiella medier som Aftonbladet och Expressen ger en överdrivet utrymme för fotboll och hockey är inte så konstigt. Deras läsare vill helst läsa om det de är vana att läsa. Ju mer insatta de blir i Champions League och Junior-VM, desto mer intresserade blir de av fotboll och hockey. Det är en självförsörjande cirkel som gör kommersiella mediers uppdrag enklare. 

Men public service har ett annat uppdrag. De ska informera medborgare om idrott. Därför är hockeyns och fotbollens stora utrymme i SVT betydligt mer problematiskt. 

Nu uppstår ett intressant läge

I svansen på Corona-pandemin uppstår ett intressant läge för alla sportjournalister. Nu ställs alla matcher i de stora ligorna in och de stora mästerskapen blåses av. 

Vad ska man då rapportera om? 

Mitt tips till sportjournalister är: 

Nu har de en chans att skriva fördjupande artiklar om alla de sporter som de har förbigått i hela sitt professionella liv.  

Jag ser fram mot att få byta matchreportage mot artiklar som: 

Vill se artiklar om:

- Vem är vår mest lovande backhoppare och varför valde Astrid just den sporten?

- Varför är det värt att spela en tusenlapp på Musse i marathonloppet i OS?

-Varför är basketen så mycket bättre på integration än andra lagidrotter? 

-Vilka idrotter är egentligen störst i Sverige, om vi inkluderar alla som idrottar själva utan att vara medlem i en klubb?  

-Vilken idrott är bäst för mig som är medelålders? 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.  

OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen