Plånboken bestämmer allt slutligen
Nackdelen med att vara proffs är att man är till salu. ”Lex Stenson” kan vi kalla principen att man spelar för den som betalar mest. Jonas Jerebko och både fotbollsspelare och ishockeyspelare verkar följa samma princip.

På andra sidan finns oljestinna Arabländer, Ryssland, Kina och ett antal stora företag som har överskott på pengar och underskott på goodwill.
Till för tio år sen nöjde de sig med att sätta sin logotype på idrottsmäns kläder, men det fungerar inte så bra för länder. Manchester United skulle kunna spela med texten ”China” på ryggen, men det blir lite avigt.
Konstlade turneringar
I stället får vi turneringar under lågsäsong, OS i Sotji och Peking, fotbolls-VM i Qatar, och nu den arabiska touren i golf. Mohammed bin Salman, Xi Jinping och Vladimir Putin och Khalid bin Khalif Al Thani använder sina medborgares pengar för att köpa sig en plats i idrottens varma, vänliga strålkastarljus.
Idrotten har så mycket av den goodwill som diktatorer, oljebolag och andra etiskt tveksamma aktörer saknar. Därför kommer innovativa PR-konsulter se till att vi får se allt fler arenor för utbyte av pengar mot goodwill.
Fotbollens seriesystem kan sidsteppas av en inbjudningsliga. Qatar försökte redan 2013 med Dream Football League, men det blir väldigt mycket lättare att locka spelare på nationell nivå. Ännu billigare och lättare blir det i fattigare sporter som friidrott eller orientering.
Behålla idrotten ren...
Därför vill jag påminna om att prostituerade lär säga nej till de mest nedvärderande och våldsamma torskarna. Om de kan, då borde Henrik Stenson, Jonas Jerebko och andra idrottsmiljonärer också kunna. Tiger Woods visade vägen genom att tacka nej till sju miljarder från den saudifinansierade LIV-touren.
Golfen och Basketen gör helt rätt i att stänga av Henrik Stenson och Jonas Jerebko, men frågan är om det räcker för att hålla idrotten ren.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
























































Skriv kommentar