Många överens, en ny skola behövs

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Lag som förlorar måste ändra sitt spel. Företag som går med förlust måste ändra hur de jobbar
sa prins Daniel på presentationen av regeringens utredning ”Hur kan vi få barn och unga att röra sig mer i vardagen?”  
Bakgrunden är Generation Peps rapport visar att bara två av tio barn är tillräckligt fysiskt aktiva, att ett av tio barn äter tillräckligt mycket frukt och grönt och att talare efter talare kom med deprimerande siffror
två av tio barn är intetillräckligt fysiskt aktiva, att ett av tio barn äter inte tillräckligt mycket frukt och grönt - nu krävs åtgärder

GIHs rektor, Per Nilsson som ledde utredningen, berättade att han var rädd för att hamna i ”utredarsjukan”: det finns alltid mer kunskap. Sveriges barn behöver inte att vi har mer kunskap om hur illa det är. Sveriges barn behöver handling. 

Därför kom utredningen med förslaget att skolor inte längre BÖR ge alla elever stöd och uppmuntran att delta i hälsofrämjande fysiska aktiviteter under skoldagen; de SKA göra det. Det är en oerhört viktig förändring.  ”Ska” är bra. ”Ska” behövs. 

Om lagen skulle kräva

Tänk dig följande uppdrag i matematik: ”Alla elever bör ges möjlighet och uppmuntran att delta i aktiviteter som främjar deras matematiska kunskaper”.  Resultatet vore att matematiken hamnade i slaskhögen av uppdrag, där fysisk hälsa idag ligger och skräpar tillsammans med ett tjog sociala prioriteringar.  
I den första omgången av den här utredningen intervjuade jag och fyra kollegor rektorer i Järva, Skärholmen och andra områden med särskilt låg kondition hos barnen. 
Då började vi med den här frågan: 
 
Tänk dig att vi har en lagstiftning som KRÄVER av skolan att VARJE barn SKA röra sig en timme varje dag.  
- Hur skulle du göra för att nå det målet? 
- Vilka resurser skulle du behöva? 

Omöjligt, men...

Rektorerna hostade till och några svarade först att det är ett omöjligt mål att nå. 
- Några? ja. 
- Många? kanske. 
- Men alla barn? Nej, tyvärr.   
Då förklarade vi att hela timmen ska inte vara intensiv rörelse, och allt måste inte ske på skoltid.   Av de tio rektorer jag intervjuade var det ingen som inte fick ihop något som liknade en grov plan. 
- Dyrt?  Ja. 
- Svårt?  Ja!
- Omöjligt? Nej! 
Det kom lösningar som gående föreläsningar, trampcyklar under bänken, samtal med föräldrar till barn som bor mindre än 3 km från skolan för att barnen ska gå eller cykla till skolan i stället för bil, buss eller tunnelbana.  Rektorerna visade oss att det är fullt möjligt och min tolkning var att det bara krävs två saker: Ett tydligt krav och resurser som gör det möjligt. 
Utredningen citerar Ing-Marie Wieselgren, Sveriges Kommuner och Regioners samordnare för psykisk hälsa som så sorgligt mördades i Almedalen för två år sen: 

Inte svårt, men jobbigt

Det är inte svårt, det är bara jobbigt. 
Dessutom visade Jakob Forssmed än en gång att Sverige har en socialminister som verkligen förstår och bryr sig om frågan.   Det känns möjligt. 
Eller som Prins Daniel sa när han startade Generation Pep:  
När jag var ung rökte pappa i bilen medan barnen satt obältade där bak. Det vore otänkbart idag. Om vi kunde göra den förflyttningen för våra barns skull så kan vi göra det som behövs nu. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.

Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är  inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Ingenting har förändrats sedan februari 2022

Rysslands krig mot Ukraina har snart pågått längre än andra världskriget.

 En nation och dess människor smulas sönder bit för bit. I den dagliga nyhetsrapporteringen berättas om nattens ryska attacker med drönare och ballistiska robotar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja