Poels modell - att göra tvärtemot

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

När 62-årige Thomas Gustavsson (med tre på 5 och 10 km från OS i Sarajevo och Calgary på meritlistan) förra sommaren tog en cykeltur med Nils van der Poel i Tyska Inzell så uppstod ett problem. Thomas Gustavsson ville förstås visa Nils sin gamla favorit-tur upp i alperna, men då kom watt-talet upp långt över de 220 som är övre gräns under Nils aeroba uppbyggnadsfas. De fick gena förbi de värsta backarna.   

Den historien illustrerar för mig vilken disciplin Nils och hans tränare Johan Röjler har. Alla idrottare vill trycka på. Helst varje dag. Alla vill springa intervallerna lite fortare och ingen vill ”banga” ett utmanande berg. 

Sju timmar om dagen

Samtidigt visar mängder av forskning att då blir det mellanmjölk av alltsammans. Det finns en tid för hårda pass, men för Nils var den inte på våren och inte på sommaren. Då var det dags för sju timmar lugn träning om dagen.  Kanske hände det även på skidlandslagets höghöjdsläger före OS. På hög höjd är det extremt viktigt att hålla träningen ”blå” (dvs lugn). 

Så här i efterhand tänker Thomas Gustavsson att han nog tryckte på alldeles för mycket under en alldeles för stor del av året. En lite högre växel fungerar en dag eller två, men inte fem dagar i veckan i ett halvår. Med mer ”blå” träning under bältet när hösten kommer skulle Thomas ha haft en solidare grund för vinterns toppning och tävlande.

”Men så gjorde alla på min tid” sa han, och det är förstås helt rätt. Det sista fisken lär sig är vatten. Det är först när någon, som Johan Röjler och Nils van der Poel, läser in sig på forskningen och sen verkligen gör det som forskningen säger är idealiskt; det är först då det blir uppenbart hur fel alla har gjort i alla tider.   

Har byggt en  bas

En av världens mest framgångsrika tränare i löpning är Nic Bideay. Han använder blå och röd markeringspenna. Röd träning är intensiv, blå är lugn. Rutinerade elitlöpare som kommer till Nic får visa upp sin träningsdagbok, varpå han markera i rött och blått. Det blir nästan alltid för mycket rött. Några månader senare sätter löparen oftast nya personliga rekord. 

Efter 30-35 timmar blå träning i veckan i lugn fart kommer Nils van der Poel in till nästa fas, tröskelträningen, med ett lugnt självförtroende. Han vet att han har byggt en bas för hösten och vintern som kommer hålla hela vägen till OS eller VM.  

Höstens och vinterns pass är mer imponerande på ett traditionellt macho-sätt. 4*30 minuters tröskelträning är verkligen något i hästväg. Jag har aldrig mött någon idrottsman som klarar så mycket tröskel. Tröskelträning är oftast 85-90 procent av pulsen du tävlar i. Det sliter enormt.  Samma sak gäller passen på skridskor, som ju alltid går i världsrekord-fart.  

Ta intryck här

Jag kan förstås inte göra klokskapen rättvisa, men det behövs heller inte. Du kan ju läsa den själv på https://www.howtoskate.se/  Jag hoppas du hittar helt andra hemligheter till Nils framgång än de jag ser. 

Sen är det lite roligt att Nils  laddade upp inför OS i en ort som låter som incel.  Den tyska skridsko-metropolen Inzell är en liten by med fem tusen invånare, Inzell ligger granne med Wolfgang Pichlers hemort Rupholding som är känt för skidskytte. Så väldigt långt ifrån en incel-tillvaro blir det nog inte i den miljön.   

Mårten Westberg

Fakta

Här hittar du Nil van der Pols dokument

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök  lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem  matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny  ledning  och betydligt  större resurser.  

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen