Ett efterlängtat genombrott

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Supertalangen Andreas Almgren hörde jag talas om 2009. Min adept Napoleon Solomon var det stora hoppet på långdistans och den ett år yngre Andreas skulle frälsa svensk medeldistans, var det tänkt.

Det började bra för båda men sen kom skadorna, - men sedan också rekorden.

En samman biten Andreas Almgren. Foto: Erik Simander / TT

 Andreas sprang tretusen meter i ett inomhuslopp för fyra år sen. 7,48 var en chockerande bra debut, men med facit i hand bara en liten föraning om vad som skulle komma.

Så fantastiskt!

Att Johnny Danielssons trettiofemåriga svenska rekord skulle ryka i helgen överraskade knappast efter krossen av Gärderuds svenska rekord på femtusen meter i somras, och Napoleons svenska rekord på halvmaraton för någon månad sen.
Överraskningen är den totala krossen. En minut och tre sekunder är en hel division bättre än Johnny Danielssons rekord.  
Jag satt på en kurs för löptränare när nyheten kom. 26,52,87! Ingen av oss hade vågat hoppas på en sänkning i den storleksklassen. Vi hade skålat i champagne för hälften så mycket, men efter den här rekordkrossen var vi nästan lite vilsna. Andreas prestation är så fantastisk att vi inte riktigt kunde omfamna det.  
Men som tränare i långdistanslöpning slog en annan tanke oss också: 
Om Andreas inte hade varit så hemsökt av skador så hade han nog fortfarande tävlat på 800 och 1500m, och troligen hållit på med  de där fruktansvärda mjölksyrepass som han var så känd för.
Då hade Sverige haft fyra löpare under 1.50 på 800m istället för tre. Kanske hade vi haft en löpare under 3.32 på 1500m. Kanske hade han kunnat ta sig till final, men det hade varit en bedrift.  
Istället upptäckte Andreas, hans tränare Urban Aruhn och hela idrottssverige att vi hade låtit en supertalang ägna sig åt fel sträckor i elva-tolv år.  
Det är Andreas och Urban långt ifrån ensamma om. När Malin Ewewlöf vann juniorklassen i Terräng-VM var vi många som såg fram emot en världsstjärna på hinder eller tiotusen meter. Istället fick vi en medeldistanslöpare som tog silver i EM när resten av startfältet sprang in i en vägg av mjölksyra efter att ha försökt hänga på en överlägsen ryska. Efter karriären tog hon upp långdistanslöpningen genom att springa Lidingöloppet, som för att bevisa hur fel hennes val av sträckor varit.   Charlotte Karlsson är ett annat bra exempel. Efter en inte särskilt imponerande karriär som medeldistanslöpare trappar hon ner och upptäcker långdistans-löpningen. Det leder till fem medaljer i SM på milen och maraton.  
in slutsats är att alla löpare borde tävla på fler sträckor. Det skulle ge Sverige fler medaljer, men framför allt skulle det få fler att hitta kärleken till löpningen. 

Konsten att välja rätt

Att jämföra ett mästerskap på 800m med Stockholm maraton är som att jämföra Sigtuna med New York. Båda har charm, men på väldigt olika sätt. Att bara tävla på 800 meter är som att låta bli att resa för att du gillar Sigtuna.   Resonemanget fungerar även åt andra hållet. Idag är det väldigt många som springer maraton eller ultramaraton, men aldrig har satt fötterna i ett par spikskor på en löparbana.  
Själv tävlade jag på allt från 200m till maraton som tonåring, och jag ångrar bara en sak: att jag inte sprang ultramaraton. 
 

Mårten Westberg

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollens globala förändring och ekonomiska tillväxt återspeglas även i allsvenska Hammarby IF:s bokslut för 2024. Under året växte koncernens eget kapital till 146,6 miljoner, jämfört med 103 miljoner för 2023. 

Under 2024 uppgick Hammarbys intäkter till 384 miljoner, en ökning med närmare 45 procent jämfört med 2023.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Det var dagen då Therese Johaug skulle v isa att det går att komma tillbaka efter ett  upehåll. Så kunde hon  motivera all träning inför återkomsten. Genom att erövra segern bevisade hon sin särklassiga förmåga. Så gick hennes tankar.

Det var också dagen då Frida Karlsson skulle visa att hon kunde mycket mera. Hon var färdig för de stora uppgifterna. Hon skulle besegra Therese Solhag.  De tankarna rörde síg ständigt och jämnt i hennes huvud under alla träningspass med sikte på Trondheim.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.