Men så fick de sina klick
Äntligen kunde Stockholms stadion matcha Bislett. Stämningen på Bauhaus-galan stegrades hela kvällen, men den riktiga festen började när Carolina Klüft uppmanade publiken att lämna sina platser för att samlas runt stavhoppet.
Det är något speciellt när folk får bryta regler, och dessutom hamnar nära varandra och dessutom har en svensk världsstjärna att fokusera all sin uppmärksamhet på. Det var elektriskt. Här och där sågs folk dansa på läktaren.

Efter en skön vandring hem genom staden öppnar jag mobilen och ser att kvällspressen fokuserar på tre mediekåta aktivister som sprungit ut med en banderoll. Aktivisterna tackar för uppmärksamheten. Det är exakt vad de vill ha.
"Tig ihjäl dem"
Att alla tar avstånd är inget problem. De har en självklar fråga som de vill ha uppmärksamhet kring, men också ett behov av att synas; att ”vara någon”.
När politiken har stiftat de alldeles självklara lagar som aktivisterna begär så kommer medie-abstinensen troligen vara så stor att de bara byter till en annan självklar fråga. Då föds aktivist-gruppen ”sluta skjuta” eller ”höj skatten på socker” eller…
För idrotten finns bara en lösning: tig ihjäl dem. Det gjorde arrangörerna bra. Aktivisterna försvann snabbt utan en kommentar, precis som i många andra idrotter.
När vi klickar
Problemet är bara att nättidningarna lever på klick och rubriken ”Fantastisk stämning på Bauhaus-galan” ger avsevärt färre klick än ”Skandal på Stadion, aktivister stoppade löpare” (vilket de inte gjorde; löparna sprang rakt igenom banderollen). Därför är det upp till dig och mig.
När vi klickar på skandal-rubrikerna så göder vi aktivisterna. När vi ser kombinationen ”Skandal” + ”aktivist” så vet vi på ett ungefär vad det handlar om. Det räcker. Gå vidare. Läs om något viktigt istället.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget skulle misslyckas i kvalet i mars med den konsekvens som uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind får en så ofantlig betydelse
Inget VM- spel skulle innebära en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



























































Skriv kommentar