En känsla av en obesvarad kärlek
Påfallande många av mina gamla konkurrenter på löparbanan har haft söner som tävlat i löpning. Det avundas jag dem. För några veckor sen berättade min äldsta son att han springer ett par gånger i veckan. Igen blev jag så där själaglad! Varför blev jag det?

För länge sen undervisade jag på ett universitet i USA. Då berättade jag om Heiders balans-teori. Det är ett rätt bra sätt att förklara varför så många barn ägnar sig åt förälderns idrott.
Balans har du när de du älskar också älskar det du älskar. Det är en varm och go känsla. Balans kan också vara att du och dina närmaste tycker illa om samma saker. Det enar också.
Ingen av sönerna ville
När mina söner sprang minimaran var jag själaglad. Mitt liv var i total balans. Båda sprang bra men sen sa båda ”nej, det där är inget för mig”.
- Det var inte kul alls! Det var som grus i maskineriet. ”Obalans” skulle Heider ha sagt. Det löser man genom att tycka mindre om en av de två sakerna. Det låter förstås brutalt, och jag sa förstås inte till mina söner att jag tyckte mindre om dem. Istället lever jag med något som liknar känslan av en obesvarad kärlek.
Den tror jag förklarar varför så extremt många pojkar ägnar sig åt pappas gamla idrott. Mammornas roll vill jag inte gå in på här, men den verkar både rimligare och sundare.
Hon sprang så fulländat, då...
I stället vill jag berätta om den mest talangfulla löpare jag har mött. Hon hette Joan Pirie och när min dåvarande löpargrupp i Fredrikshof joggade iväg på uppvärmningen såg jag hennes löpsteg och blev omedelbart ”kär”. Det var verkligen balett. Ännu vackrare var det när hon kom upp i fart på intervallerna.
Joan sprang aldrig några lopp. När jag frågade om jag fick anmäla henne till terräng-DM blev hon både upprörd och ledsen. Så småningom berättade hon varför.
Joans pappa var Gordon Pirie. En gång världsrekordhållare på fem tusen meter. Joans mamma var världsklass på fyrahundra meter.
Blev en livsläxa
Tidigt upptäckte Joan att det bästa sättet att få pappas uppmärksamhet var att springa, men med de generna hade alla förstås stora förväntningar. En gång när Joan var tolv år så lyckades en sextonårig flicka hänga med på intervallerna. Då blev det stor uppmärksamhet. Alla hejade…på sextonåringen. Joan grät när hon berättade om hur löpningen påverkat hennes barndom.
Min äldsta son ett par år gammal när Joan berättade det här. Det blev en livsläxa för mig. En sån pappa ska jag aldrig bli. Därför har jag aldrig pressat mina söner att springa vidare efter det där första loppet.
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja























































Skriv kommentar