Dagens lösning är morgondagens problem

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

”Gymnasieskolan skall från och med måndag den 7:e december till och med den 6:e januari övergå till fjärr- eller distansundervisning” sa statsminster Stefan Löfven. 

Det är korta puckar. En arbetsdag fick 25 000 lärare på sig att ställa om.  Idrottsrörelsen är som vanligt helt bortglömd. 

”Jag är djupt oroad för dessa ungdomar där idrotten är en plats för gemenskap, vänner och en chans att ha roligt att röra på sig” skriver Björn Eriksson. Men, dagens lösning är morgondagens problem

Som tränare måste jag ge Björn helt rätt. Som tränare i ett utsatt område ser jag hur distans-undervisning får klass-klyftorna att vidgas. Barn till akademiker med bra jobb sitter hemma och pluggar. De andra är mer vilsna. En av mina adepter gjorde ingenting alls i våras. Han hade ingen dator och öppnade inte ens en bok.  Kontrasten är total mot den jämnåriga flickan som pluggar fler timmar än någonsin.

De vill ha gemenskapen

Dessbättre ser jag inte att någon av tonåringarna i Rinkeby Run är på väg att byta ut idrottens gemenskap mot någon av de mycket sämre gemenskaper som alltid är så lätt tillgängliga för tonåringar. Som ordförande i Akropol Basket är jag oroligare för att det ska ske. 

När vi stängde hallen för våra tonåringar så stoppade vi en gemenskap. Tonåringar söker gemenskap. 

Sverige får ofta kritik för att vi tänker på en fråga åt gången. Den här gången är kritiken uppenbart motiverad.. De kriminella gängen växer troligen redan nu. 

I väntan på att Folkhälsomyndighetens generaldirektör, Johan Carlson, ska bemöda sig om att besvara Björn Erikssons skrivelse planerar vi nu att förlägga alla våra träningar utomhus mitt på dagen. Distansundervisning och hemarbete innebär ju större frihet. 

Varför träna i beckmörker kl. 18 när alla lika gärna kan träna i dagsljus kl.12 på dagen? 

Istället för att deltagarna går hem och får sitt ”fokus-fönster” (de tre timmar då träningen ger förhöjd koncentration) framför Netflix och GTA (Grand Theft Auto) så kan de få sitt fokus-fönster när de läser Geografi och Matematik. 

Kris = möjlighet

Det är tyvärr inte sant att det kinesiska tecknet för kris också betyder möjlighet, men för åttahundra tusen elever i svenska gymnasier och universitet innebär fjärrundervisning faktiskt en möjlighet att få träna i dagsljus.  

Där finns silverkanten på det mörka Corona-molnet, om Johan Carlson svarar på brevet. 

Mårten Westberg

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök  lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem  matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny  ledning  och betydligt  större resurser.  

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen