…då blev det tyst i rummet

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

En växande del av idrottens bidrag går inte till ”business as usual” utan till att hjälpa till med samhällsproblem som folkhälsa och integration. Självklart stör det klubbarna. Vi vill bara göra vår pryl. En obetald föräldra-tränare är inte självklart entusiastisk över att inkludera ett gäng barn från ett annat bostadsområde. Ett klassmässigt homogent lag är lättare att hantera och kräver mindre tid att sköta.  Det får man förstå.

Jag förstår min gode vän Anders Larsson i Hockeyförbundet. RF:s växande budget har inte gett något lyft för oss idrottsledare på marken.

Efter 30 år som konsult inom HR har jag också sett vad en snabb expansion gör med kompetens-nivån. Alla som rekryteras är inte stjärnor.

Det var uppenbart när jag för något år sen deltog på två heldagar om Idrottens Dag, med fokus på ”det nya sättet att tävla”.  Jag var den enda i rummet som inte var anställd av RF.

Då ställde jag mig upp

I slutet på dag två ställde jag mig upp och sa ”jag trodde jag skulle få höra en massa inspirerande exempel på det nya sättet att tävla, men nu har jag suttit här i två dagar och fortfarande inte hört ett enda. Vad ÄR det nya sättet att tävla? Kan någon ge mig ett exempel?”

 Det blev tyst i rummet. Efter en evighetslång och mycket pinsam tystnad kom någon upp med förslaget ”gåfotboll”. God natt!  Gåfotboll är lika mycket nollsummespel som vanlig fotboll. Ett lag vinner, ett lag förlorar. Skillnaden är att det kardiovaskulära inslaget är borta.

 Alla som jobbat i HR vet att så här är det. Om du snabbt expanderar så får du med ett och annat stolpskott. Ju fortare, desto fler felrekryteringar. Därför ska man aldrig växa fortare än vad rekryteringen klarar av att göra på ett bra sätt.

 Om Anders och de andra nio motionärerna får igenom sitt förslag så får vi istället motsatsen: En snabb krympning. Det är tyvärr lika illa. Två fel gör inte ett rätt.  Då riskerar vi att många av de bästa försvinner. De som har tillbringat mest tid bland klubbarna har oftast ett sämre nätverk på kontoret.

Tre av fyra eldsjälar fick sluta

 Ett illustrativt exempel är ”Spring i benen”. Fyra eldsjälar har årligen fått ca 20 000 skolbarn i Stockholms fattigare stadsdelar att komma närmare en timmes rörelse om dagen. När satsningen krympte med 75 procent vid årsskiftet så behöll staden kontorstjänsten och lade ner de andra tre. 

 Sen har vi den andra dimensionen som vi kan kalla ”Släpp idrotten fri”.  Det började för fyra år sen med paradigm-skiftet ”från triangel till rektangel”. Efter hundra år av att leta efter talanger som ska bli elit ska idrotten istället skapa vanor för livet hos alla deltagare. Det är klart en och annan är lite vilsen.

All idrott fostrar, men...

 Men som skattebetalare förväntar jag mig att varje krona ska ha en positiv effekt. Med erfarenhet av åtta idrotter ser jag helt olika effekt på både folkhälsa och integration, och att två klubbar i samma idrott kan ha helt olika effekt.  All idrott fostrar, men den fostran ser verkligen helt olika ut. Idrott kan vara fantastiskt och direkt destruktivt.  Samma pengar till alla är en direkt styggelse.

 För idrotten har ett val. Ingen stoppar oss från att köra det gamla racet med tidig selektion, elitfokus och hård träning från unga år. Den som vill göra det står inför samma val som vargen i Aisopos gamla fabel om hunden och vargen. 

Vargen svälter men är fri att springa vart han vill när han vill. Den friheten har hunden valt bort.  Vargen behöver inte klaga över det. 

mårten Weatberg

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.